Рішення № 78819102, 14.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.12.2018
Номер справи
640/18139/18
Номер документу
78819102
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 грудня 2018 року №640/18139/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанни Мирсаєтівни, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Край" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент", про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшов позов ОСОБА_1, (далі - позивач, ОСОБА_1.), до Державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанни Мирсаєтівни, (далі - відповідач, державний реєстратор Вітько М.М.), треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Край" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент", в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення НОМЕР_2, загальною площею 199,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3, приміщення 139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1596261380000, за TOB "Рідний Край" та за TOB "Асад Девелопмент";

- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 42102091 від 17 липня 2018 року 19:57:45, прийняте відповідачем, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право власності номер 27081483, дата та час державної реєстрації: 17 липня 2018 року 19:47:09, на нежитлове приміщення НОМЕР_2, загальною площею 199,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3, приміщення 139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1596261380000 за ТОВ "Рідний Край";

- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 42122817 від 18 липня 2018 року 18:37:22, прийняте відповідачем, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право власності номер 27100367, дата та час державної реєстрації: 18 липня 2018 року 18:31:54, на нежитлове приміщення № 139, загальною площею 199,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3, приміщення 139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1596261380000 за ТОВ "Асад Девелопмент".

Ухвалою суду від 06 листопада 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/18139/18, (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, залучено до участі в справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Край", (далі - третя особа-1, ТОВ "Рідний Край"), та Товариство з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент", (далі - третя особа-2, ТОВ "Асад Девелопмент"), а також надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву (відзиву).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані дії та рішення вчинені (прийняті) відповідачем без дотримання вимог законодавства, що призвело до порушення законних прав позивача.

Відповідач та треті особи у встановлений строк не подали відзиву на позовну заяву (пояснень).

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

12 липня 2018 року між ОСОБА_1 (за згодою дружини - ОСОБА_3), як покупцем, та ОСОБА_4, як продавцем, укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, зареєстрований в реєстрі за №7180, за умовами якого продавець передав, а покупець прийняв у особисту приватну власність нерухоме майно, яким є нежитлове приміщення НОМЕР_2, загальною площею 199,2 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_3, (далі - Нежитлове приміщення НОМЕР_2).

12 липня 2018 року, на підставі вказаного вище договору купівлі-продажу нежитлового приміщення, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 прийнято рішення №42027899, згідно якого проведено державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_1 на Нежитлове приміщення НОМЕР_2; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1596261380000.

У подальшому, державним реєстратором Вітько М.М. прийнято оскаржувані рішення:

- від 17 липня 2018 року індексний номер 42102091, згідно якого, на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна №1 від 16 липня 2018 року, підписаного між ОСОБА_1 та TOB "Рідний Край", та протоколу позачергових загальних зборів TOB "Рідний Край" №16/07 від 16 липня 2018 року, проведено державну реєстрацію права приватної власності ТОВ "Рідний Край" на Нежитлове приміщення НОМЕР_2;

- від 18 липня 2018 року індексний номер 42122817, згідно якого, на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна №1 від 18 липня 2018 року, підписаного між TOB "Рідний Край" та TOB "Асад Девелопмент", проведено державну реєстрацію права приватної власності ТОВ "Асад Девелопмент" на Нежитлове приміщення НОМЕР_2.

Вважаючи, що оскаржувані рішення та дії щодо державної реєстрації права власності на Нежитлове приміщення НОМЕР_2 за TOB "Рідний Край" та за TOB "Асад Девелопмент" прийняті (вчинені) протиправно, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року №1952-IV, (далі - Закон №1952-IV), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 4, ч.ч. 4, 5 ст. 3, ч. 1 ст. 6 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.

На підставі рішення Міністерства юстиції України державна реєстрація права власності та інших речових прав може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначених в абзаці першому цієї частини.

Державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.

Державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п'ятим цієї частини.

Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.

Організаційну систему державної реєстрації прав становлять:

1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;

2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти;

3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Відповідно до ст. 9, п. 1 ч. 1, п.п. 1-6 ч. 3 ст. 10, ч. 1 ст. 11, п.п. 1, 7, 14 ч. 1 ст. 27, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 18, ч.ч. 1, 3 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 23, п.п. 1-5 ч. 1, ч.ч. 2, 5 ст. 24 Закону №1952-IV, до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить:

1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ.

Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна;

2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Акредитовані суб'єкти можуть здійснювати визначені у частині першій цієї статті повноваження в повному обсязі або здійснювати їх виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі договору з суб'єктом державної реєстрації прав та/або нотаріусом.

Державним реєстратором є, зокрема, громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником;

4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.

У разі якщо оригінали документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.

Про подання/отримання заяви на проведення реєстраційних дій державний реєстратор невідкладно повідомляє власника об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву.

Порядок подання заяв у сфері державної реєстрації прав та повідомлення власника об'єкта нерухомого майна про подані заяви визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Заява про державну реєстрацію прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва одночасно з завершенням такої дії обов'язково формується та реєструється нотаріусом, яким вчинено таку дію.

Розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках, зокрема, подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.

У державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.

Відмова в державній реєстрації прав з підстав, не передбачених частиною першою цієї статті, заборонена.

Суд звертає увагу, що, на думку позивача, оскаржувані рішення та дії відповідача є протиправними, оскільки державну реєстрацію права приватної власності TOB "Рідний Край" та TOB "Асад Девелопмент" на спірний об'єкт нерухомості проведено з порушенням вимог законодавства, а саме:

- посвідчувальні написи на акті приймання-передачі нерухомого майна №1 від 16 липня 2018 року, підписаного між ОСОБА_1 та TOB "Рідний Край", та на протоколі позачергових загальних зборів TOB "Рідний Край" №16/07 від 16 липня 2018 року не відповідають вимогам законодавства;

- оскаржуване рішення від 17 липня 2018 року індексний номер 42102091 прийняте за відсутності письмової згоди співвласника нежитлового приміщення;

- оскаржуване рішення від 18 липня 2018 року індексний номер 42122817 прийняте за відсутності протоколу загальних зборів TOB "Рідний Край" про передачу спірного майна до статутного капіталу TOB "Асад Девелопмент"

- позивачем ніколи не підписувався акт прийому-передачі №1 від 16 липня 2018 року, ОСОБА_1 не звертався до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ангеловської О.С., приватним нотаріусом Ангеловською О.С. ніколи не посвідчувався підпис ОСОБА_1 на акті прийому-передачі №1 від 16 липня 2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №1952-IV, документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Разом з тим, згідно з п.п. 40, 48, 57 та 57' 1 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності у зв'язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) подаються:

1) документ, що посвідчує право власності особи на майно, що передається у власність юридичної особи (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);

2) акт приймання-передачі майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна.

Справжність підписів на акті приймання-передачі майна або іншому документі, що підтверджує факт передачі такого майна, засвідчується відповідно до Закону України "Про нотаріат";

3) рішення органу або особи, уповноважених установчими документами юридичної особи або законом (у разі, коли передача майна здійснюється іншою юридичною особою);

4) письмова згода всіх співвласників (у разі, коли передача здійснюється щодо майна, що перебуває у спільній власності).

Для державної реєстрації права власності та інших речових прав на майно, яке набувається у зв'язку з виконанням умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення таких прав, також подається документ, що підтверджує наявність факту виконання відповідних умов правочину.

Для державної реєстрації прав, що набувається не у результаті вчинення нотаріальних дій або не на підставі документів, виданих (оформлених) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, також подаються документи, що визначають обсяг цивільної правоздатності, дієздатності фізичних та юридичних осіб, а також обсяг повноважень представника фізичної або юридичної особи.

Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі її установчих документів, та перевірки відповідності реєстраційної дії, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності.

Як вже зазначалось вище, оскаржуване рішення від 17 липня 2018 року індексний номер 42102091 прийняте на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна №1 від 16 липня 2018 року, підписаного між ОСОБА_1 та TOB "Рідний Край", та протоколу позачергових загальних зборів TOB "Рідний Край" №16/07 від 16 липня 2018 року, а оскаржуване рішення від 18 липня 2018 року індексний номер 42122817 - на підставі акту приймання-передачі нерухомого майна №1 від 18 липня 2018 року, підписаного між TOB "Рідний Край" та TOB "Асад Девелопмент".

Відповідно до наявних в матеріалах справи копій:

1) протоколу позачергових загальних зборів TOB "Рідний Край" №16/07 від 16 липня 2018 року зборами вирішено, зокрема: збільшити розмір статутного розміру капіталу Товариства до 5018500,00 грн. за рахунок прийняття на баланс об'єктів нерухомого майна; прийняти об'єкт нерухомості - Нежитлове приміщення НОМЕР_2; затвердити акт прийому-передачі №1 від 16 липня 2018 року.

Справжність підпису, особу, правоздатність та дієздатність учасника TOB "Рідний Край" ОСОБА_4 в протоколі засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ангеловською О.С. (зареєстровано в реєстрі за №1478);

2) акту приймання-передачі нерухомого майна №1 від 16 липня 2018 року, підписаного між ОСОБА_1 та TOB "Рідний Край", в особі ОСОБА_7, ОСОБА_1 передав, а TOB "Рідний Край" прийняло Нежитлове приміщення НОМЕР_2.

Справжність підписів, особу, правоздатність та дієздатність ОСОБА_1, ОСОБА_7 в акті засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ангеловською О.С. (зареєстровано в реєстрі за №1511 та №1512);

3) акту приймання-передачі нерухомого майна №1 від 18 липня 2018 року, підписаного між TOB "Рідний Край", в особі ОСОБА_7, та TOB "Асад Девелопмент", в особі ОСОБА_8, TOB "Рідний Край" передало, а TOB "Асад Девелопмент" прийняло Нежитлове приміщення НОМЕР_2.

Справжність підписів, особу, правоздатність та дієздатність ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в акті засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Онищенко М.О. (зареєстровано в реєстрі за №1220 та №1221).

При цьому, із зазначених вище документів неможливо встановити внаслідок якого(яких) саме правочину(ів) (купівля-продаж, дарування та ін.) проведено державну реєстрацію права приватної власності на Нежитлове приміщення НОМЕР_2 за TOB "Рідний Край", а потім за TOB "Асад Девелопмент".

Крім того, матеріали справи дійсно не містять доказів наявності письмової згоди дружини позивача - ОСОБА_3, на відчуження Нежитлового приміщення НОМЕР_2.

Водночас, в матеріалах справи наявні копії:

- довідки приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ангеловської О.С. за вих. №188/01-16 від 23 липня 2018 року, згідно якої, на акті прийому-передачі №1 від 16 липня 2018 року під реєстровим №№1511, 1512 справжності підписів ОСОБА_1 та ОСОБА_7 16 липня 2018 року не засвідчувалась;

- листа приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Онищенко М.О. за вих. №41/01-16 від 23 липня 2018 року, в якому повідомлено, що ним не посвідчувалась спірна нотаріальна дія, особи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не звертались за вчиненням нотаріальної дії, враховуючи це, про неї немає запису в Реєстрі для вчинення нотаріальних дій, а також повідомлено, що посвідчувальний напис на акті прийому-передачі №1 між TOB "Рідний Край" та TOB "Асад Девелопмент" не відповідає формі №69 (Посвідчувальний напис про засвідчення справжності підпису представника юридичної особи на документі), встановленої Правилами ведення нотаріального діловодства, що затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 22 грудня 2010 року №3253/5.

Враховуючи вищезазначене, суд погоджується із твердженнями позивача відносно наявності в межах спірних правовідносин підстав як для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, так і для відмови в державній реєстрації прав, натомість, відповідачем прийнято оскаржувані рішення, якими проведено спірну державну реєстрацію права приватної власності.

Зважаючи на викладене, а також звертаючи увагу на те, що відповідачем та третіми особами не надано до суду жодних доказів на підтвердження обґрунтованості (правомірності) оскаржуваних дій (рішень від 17 липня 2018 року індексний номер 42102091 та від 18 липня 2018 року індексний номер 42122817), суд приходить до висновку, що такі дії (рішення) вчинені (прийняті) відповідачем з порушенням вимог законодавства, є протиправними та підлягають скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_1 до Державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанни Мирсаєтівни, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Край" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент", про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 2114,40 грн.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 134, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: 03194, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанни Мирсаєтівни (місцезнаходження: 03179, м. Київ, проспект Перемоги, 131, прим. 3; код ЄДРПОУ 42011093), треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідний Край" (місцезнаходження: 02152, м. Київ, вул. Івана Миколайчука, 3/1, кв. 39; код ЄДРПОУ 32378885) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент" (місцезнаходження: 03035, м. Київ, вул. Кудряшова, 7, оф.117; код ЄДРПОУ 42315161), про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанни Мирсаєтівни щодо державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення НОМЕР_2, загальною площею 199,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3, приміщення 139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1596261380000, за Товариством з обмеженою відповідальністю "Рідний Край" та за Товариством з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент".

3. Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 42102091 від 17 липня 2018 року 19:57:45, прийняте Державним реєстратором Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанною Мирсаєтівною, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право власності номер 27081483, дата та час державної реєстрації: 17 липня 2018 року 19:47:09, на нежитлове приміщення НОМЕР_2, загальною площею 199,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3, приміщення 139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1596261380000 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Рідний Край".

4. Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 42122817 від 18 липня 2018 року 18:37:22, прийняте Державним реєстратором Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанною Мирсаєтівною, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право власності номер 27100367, дата та час державної реєстрації: 18 липня 2018 року 18:31:54, на нежитлове приміщення НОМЕР_2, загальною площею 199,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3, приміщення 139, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1596261380000 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Асад Девелопмент".

5. Присудити на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у розмірі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державного реєстратора Київської філії Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" Вітько Маріанни Мирсаєтівни.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко