Рішення № 78818891, 17.12.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
1940/1738/18
Номер документу
78818891
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1738/18

17 грудня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Головного управління ДФС у Тернопільській області Олексюка Р.З., довіреність від 08.02.2018 №/10/19-00-10-02-12/2919

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2018 року №44242-0000-1903, №44240-0000-1903, №44245-0000-1903, №44248-0000-1903, якими контролюючим органом визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб,-

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2018 року №44242-0000-1903, №44240-0000-1903, №44245-0000-1903, №44248-0000-1903, якими контролюючим органом визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб відповідно 968,22 грн., 939,32 грн., 260,12 грн. та 144,51 грн. на загальну суму 2312,17 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 24.04.2018 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийняті податкові повідомлення-рішення №44242-0000-1903, №44240-0000-1903, №44245-0000-1903, №44248-0000-1903, якими позивачу визначено податкові зобов'язання за платежем - земельний податок з фізичних осіб відповідно 968,22 грн., 939,32 грн., 260,12 грн. та 144,51 грн. на загальну суму 2312,17 грн. Позивач, вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони не містять посилання на розрахунок податкового зобов'язання, без якого неможливо переконатися, що дії відповідача є правомірними та відповідно суми податкового зобов'язання є завищеними. Також, позивач зазначив, що відповідно до інформаційних довідок про вартість земельної ділянки (паю) від 13 серпня 2018, грошові оцінки земельних ділянок: посвідченої Державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_2 (площа 1,18 га) складає 16234,09 грн., посвідченої Державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_3 (площа 1,30 га) складає 16234,09 грн., посвідченої Державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_4 (площа 0,18 га) складає 1201,44 грн., посвідченої Державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_5 (площа 0,18 га) складає 1201,44 грн., загалом на суму 34871,06 грн., тому відповідач проводячи розрахунок податкового зобов'язання мав виходити із цієї суми, що є неспівмірним з нарахованим..

Ухвалою суду від 11.09.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У визначений судом строк недоліки позовної заяви були усунені, тому ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 29.10.2018.

25.10.2018 на виконання вимог статей 161, 162 Кодексу адміністративного судочинства України через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду від відповідача Головного управління ДФС у Тернопільській області, надійшов відзив на адміністративний позов (арк.спр.31-32), а 29.10.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив (арк.спр.43).

Судове засідання 29.10.2018 не проводилося у зв'язку із неможливістю здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу через аварійне відімкнення електропостачання в приміщенні суду та відкладено до 05.11.2018.

У судовому засіданні 05.11.2018 оголошено перерву до 14.11.2018 для подачі сторонами додаткових документів. 14.11.2018 у судовому засідання оголошено перерву до 03.12.2018.

03.12.2018 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке, задовольнивши, суд відклав судове засідання на 17.12.2018 (арк.спр.71).

У судовому засіданні 17.12.2018 позивач підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав, проти його задоволення заперечив із мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов (арк.спр.31-32).

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є, зокрема, власником земельних ділянок:

- земельної ділянки, площею 0,18 га. кадастровий номер НОМЕР_6 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_4;

- земельної ділянки, площею 1,18 га. кадастровий номер НОМЕР_7 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_10;

- земельної ділянки, площею 0,18 га. кадастровий номер НОМЕР_8 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_5;

- земельної ділянки, площею 1,30 га. кадастровий номер НОМЕР_9 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3, які розташовані в АДРЕСА_2 з цільовим призначенням (використанням) земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

29.04.2018 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3статті 54 Податкового кодексу України (далі ПК України) та відповідно до пункту 286.5 статті 286 ПК України винесено податкові повідомлення-рішення №44242-0000-1903, №44240-0000-1903, №44245-0000-1903, №44248-0000-1903, якими контролюючим органом визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб відповідно 968,22 грн., 939,32 грн., 260,12 грн. та 144,51 грн. на загальну суму 2312,17 грн.(арк.спр.7-10).

Позивач, не погоджуючись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями від 29.04.2018, звернувся з адміністративним позовом до суду, в якому просить визнати їх протиправними та скасувати.

Визначаючись щодо позовних вимог суд застосовує наступні правові норми.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

У статті 67 Конституції України зазначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Пунктом 8.1. статті 8 ПК України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори. Відповідно до пункту 8.3. цієї ж статті до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

За змістом підпунктів 14.1.7 та 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Пунктом 270.1 статті 270 ПК України визначено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

У силу пункту 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Статтею 289 ПК України встановлено, що для визначення розміру податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Суд вважає за необхідне зазначити, що законодавчо встановлений коефіцієнт індексації грошової оцінки землі тягне за собою автоматичну зміну розміру плати за землю. При цьому, визначена нормативно-грошова оцінка землі не змінюється, а лише індексується на відповідний коефіцієнт.

За таких обставин, розмір земельного податку з фізичних осіб, в будь-якому випадку повинен бути проіндексований згідно правил статей 271 та 289 ПК України.

Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до вимог пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як вбачається з пункту 277.1 статті 277 ПК України ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Відповідно до пункту 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Згідно з рішенням Коропецької селищної ради від 21.06.2018 №164 "Про внесення змін та доповнень до "Положення про встановлення земельного податку" затвердженого рішенням сесії №900 від 03.06.2015, пункту 7.2.2 ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.(арк.спр.34-35).

Листом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 25.01.2018 №8-19-0.7-448/2-18 в порядку інформування щодо нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по області становить 28901,92 грн. (арк.спр.37-38).

Як вбачається для розрахунку плати за землю, відповідачем взято наступні дані: тип земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тариф становить - 1445,10 грн./га, що становить 5% від середньої нормативної грошової оцінки землі сільськогосподарського призначення (рілля) по Тернопільській області.

Тариф було визначено за наступною формулою: 28901,92 грн/га (НГР по області) * 5% (ставка податку) /100% = 1445,10 грн./га.

Відповідно сума від якої вирахувано земельний податок відрізняється від сум в інформації про вартість земельних ділянок (паю) поданих позивачем.

Разом з тим, у пункті 286.5 ПК України платник має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки щодо розміру ставки податку та нарахованої суми податку. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Як було встановлено в ході судового розгляду, позивач не звертався у Монастириське відділення ОДПІ з метою проведення звірки щодо наявних земельних ділянок.

Відповідно, суми земельного податку по спірних податкових повідомлень-рішень сформовані як добуток площі земельної ділянки та тарифу, сформованого на 2018 рік по такій ділянці, а площі земельних ділянок, на які нараховувався податок позивачу, внесено в інформаційний ресурс ІС "Податковий блок" з 01.01.2015.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2018 року №44242-0000-1903, №44240-0000-1903, №44245-0000-1903, №44248-0000-1903, якими контролюючим органом визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб відповідно 968,22 грн., 939,32 грн., 260,12 грн. та 144,51 грн. на загальну суму 2312,17 грн. відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24 грудня 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.