
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2018 р. Справа № 480/4089/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченко Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області, третя особа - Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.07.2018 № 2 про відмову у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993, у звязку з відсутністю документів про ліквідацію дитячих садків за періоди: у дитячому садку колгоспу "Росія" Глухівського району з 01.08.1984 по 21.08.1990 - завідувачем садка, з 22.08.1990 по 08.04.1994 - вихователем дитячого садка; у дитячому садку "Веселка" с. Добротове Кролевецького району з 10.05.1994 року по 31.12.1994 - вихователем.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, Комісія) залучено до участі у справі у якості співвідповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.07.2018 року № 2 не відповідає вимогам законодавства, а саме: підстава для відмови у підтвердженні стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, яка зазначена у рішенні (відсутність документів про ліквідацію дитячих садків), не передбачена жодним законодавчим чи нормативним актом; у рішенні взагалі не вказані статті та пункти законів України та інших нормативно-правових актів, які передбачають відмову у підтвердженні стажу роботи у разі відсутності документів про ліквідацію структурних підрозділів підприємств, установ і організацій. Крім того, відповідачем не спростований стаж роботи позивача на посадах, яких дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, рішення якої позивач оскаржує, є колегіальним органом, до складу якого входять представники різних державних установ, функціонує самостійно, не підпорядкована Головному управлінню, та не знаходиться в його структурі. Оскільки Головне управління не наділене повноваженнями щодо підтвердження пільгового стажу, то не може бути стороною в даній справі.
Від співвідповідача Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та від третьої особи до суду надійшов письмовий відзив та пояснення щодо позовної заяви, в яких зазначено, що за результатами розгляду поданих ОСОБА_1 заяви про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років від 31.05.2018 та документів Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області 12.07.2018 прийнято рішення № 2 про відмову у підтвердженні стажу роботи відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, у звязку з відсутністю документів про ліквідацію дитячих садків за спірні періоди.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.05.2018 ОСОБА_1 звернулася до Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах до якої додала витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення агрофірми "Слобідська" та витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення КСПП "Вперед", трудову книжку та довідку про заробітну плату (а.с. 50).
Вказана заява була передана на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Рішенням Комісії від 12.07.2018 № 2 відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні стажу роботи відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, у звязку з відсутністю документів про ліквідацію дитячих садків за періоди: у дитячому садку колгоспу «Росія» Глухівського району: з 01.08.1984 по 21.08.1990 - завідувачем дитячого садка; з 22.08.1990 по 08.04.1994 - вихователем дитячого садка; у дитячому садку «Веселка» с. Добротове Кролевецького району: з 10.05.1994 по 31.12.1994 - вихователем (а.с. 9).
Про відмову позивача повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.07.2018 № 7130/06.1-19 (а.с. 8).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До 1 січня 2004 року діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788 (далі - Закон № 1788).
Пунктом "а" ст. 2 Закону № 1788 до трудових пенсій віднесені: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія в разі втрати годувальника; пенсія за вислугу років.
Відповідно до п. "е" ст. 55 Закону № 1788 право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я га соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - неменше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018року -не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року -не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - неменше 27 років 6 місяців; з 1квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - неменше28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023року -не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення, які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацами першим та другим цього пункту.
Відповідно до ст. 56 Закону № 1788, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи; час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку тощо.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з-відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.
Згідно із п.п. 6, 7 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1, основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку; участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.
Відповідно до п. 16 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1 рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Як встановлено з матеріалів справи, підставою прийняття оскаржуваного рішення про відмову позивачу у зарахуванні до пільгового стажу спірних періодів роботи у дитячому садку колгоспу "Росія" Глухівського району та дитячому садку "Веселка" с. Добротове Кролевецького району стала відсутність документів про ліквідацію вказаних дитячих садків.
При цьому у рішенні взагалі не вказані нормативні підстави для відмови у підтвердженні стажу роботи у разі відсутності документів про ліквідацію структурних підрозділів підприємств, установ і організацій.
Жодних доказів, які б свідчили про те, що дитячий садок колгоспу "Росія" Глухівського району та дитячий садок "Веселка" с. Добротове Кролевецького району є діючими юридичними особами, які не припинили свою діяльність або мають правонаступників відповідачем надано не було.
Натомість, із наданої позивачем архівної довідки Архівного відділу Глухівської райдержадміністрації Сумської області від 14.12.2016 встановлено, що правонаступником колгоспу "Росія" Глухівського району було ПСП Агрофірма "Слобідська", яке було припинено відповідно до рішення господарського суду від 16.08.2004 (а.с. 12).
Крім того, стаж роботи ОСОБА_1 у дитячому садку колгоспу «Росія» Глухівського району: з 01.08.1984 по 21.08.1990 - завідувачем дитячого садка; з 22.08.1990 по 08.04.1994 - вихователем дитячого садка; у дитячому садку «Веселка» с. Добротове Кролевецького району: з 10.05.1994 по 31.12.1994 - вихователем підтверджується записами у трудовій книжці позивача (а.с. 10-11) та архівними довідками від 16.02.2017р. № 76, від 16.02.2017 № 77, від 16.02.2017 № 78, від 30.03.2017 № 186, від 14.12.2016 № 714, від 17.03.2017, № 101, від 04.05.2017 № 29, від 04.05.2017 № 222, від 04.05.2017 № 223, від 21.11.2017 № 02-13/337, від 21.11.2017 № 02-13/701, від 06.12.2017 № 142, від 02.11.2017 № 132, від 12.10.2017 № 332, від 18.10.2017 № 123, від 03.11.2017 № 133 (а.с. 14-31).
Суд звертає увагу на те, що чинним законодавством Комісії надано право: запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку, однак, приймаючи рішення від 12.07.2018 № 2, відповідач не дослідив у повній мірі усі обставини, що мали значення для підтвердження трудового стажу позивача, натомість відмовив позивачу лише з підстав відсутності документів про ліквідацію дитячих садків.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області як субєктом владних повноважень належним чином не доведено обґрунтованості прийняття рішення про відмову у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993, у звязку з відсутністю документів про ліквідацію дитячих садків за спірні періоди, а тому позовні вимоги про визнання рішення Комісії від 12.07.2018 № 2 протиправним та скасування визнаються судом обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.07.2018 № 2 про відмову у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993, у звязку з відсутністю документів про ліквідацію дитячих садків за періоди: у дитячому садку колгоспу "Росія" Глухівського району з 01.08.1984 по 21.08.1990 - завідувачем садка, з 22.08.1990 по 08.04.1994 - вихователем дитячого садка; у дитячому садку "Веселка" с. Добротове Кролевецького району з 10.05.1994 року по 31.12.1994 - вихователем.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Шевченка, 11, с. Добротове, Кролевецький район, Сумська область, 41344, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко