
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
"24" грудня 2018 р. справа № 0940/2340/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування протоколу №3 від 30.11.2018 та зобов'язання до їх вчинення, -
В С Т А Н О В И В:
10.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій щодо скасування довідки від 17.02.2015 за №2615001129 протиправними, скасування протоколу №3 від 30.11.2018, зобов'язання Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради поновити позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб з 17.02.2015 та зобов'язання Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву позивача про виплату грошової компенсації за належні до отримання житлового приміщення для внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та визнаного учасником бойових дій з урахуванням складу сім'ї позивача, в кількості трьох осіб.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування протоколу №3 від 30.11.2018 та зобов'язання до їх вчинення залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом, серед іншого, надання (долучення) заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвалою про залишення позовної заяви без руху від 13.12.2018 також роз'яснено позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
21.12.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 13.12.2018 подав заяву про поновлення строку на звернення до суду від 19.12.2018, в якій зазначив, що з 30.07.2015 по 31.10.2015 приймав участь у антитерористичній операції та знаходився у м. Старобельськ Луганської області, а тому не мав можливості продовжити термін дії Довідки за №2615001129 від 17.02.2015.
Суд, розглянувши заяву позивача від 19.12.2018 та долучені до матеріалів справи документи, зазначає наступне.
Згідно ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо скасування довідки від 17.02.2015 за №2615001129;
- зобов'язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради поновити позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо-переміщених осіб з 17.02.2015;
- скасувати протокол №3 від 30.11.2018 Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про відмову в призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо-переміщених осіб;
- зобов'язати Комісію щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву позивача про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо-переміщених осіб;- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Суд зазначає, що згідно ч. 8 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 за №1706-VII (чинного на момент видачі довідки від 17.02.2015 за №2615001129), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної її видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії. Термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту її видачі. У випадку продовження дії обставин, що визначені у статті 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.
Як судом встановлено і зазначено в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2018, довідка від 17.02.2015 за №2615001129 була чинна 6 місяців - тобто до 16.08.2015.
Посилання позивача на те, що він з 30.07.2015 по 31.10.2015 приймав участь у антитерористичній операції та знаходився у м. Старобельськ Луганської області, суд не бере до уваги, оскільки вони не підтверджені жодними доказами.
Окрім того, після 31.10.2015 (як зазначено позивачем - останній день його перебування у м. Старобельськ Луганської області, де він приймав участь у антитерористичній операції), до подання позивачем даного адміністративного позову пройшло більше трьох років, а строк звернення з даним адміністративним позовом, як уже зазначено судом - 6 місяців.
Таким чином, позивачем пропущено та не обґрунтовано строк звернення до суду щодо оскарження дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про скасування довідки від 17.02.2015 за №2615001129 та зобов'язання Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради поновити позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо-переміщених осіб з 17.02.2015.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи наведене, виходячи із системного аналізу вказаних вище норм, суд дійшов висновку, що позовна заява в частині вимог щодо визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про скасування довідки від 17.02.2015 за №2615001129 та зобов'язання Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради поновити позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо-переміщених осіб з 17.02.2015 підлягає поверненню, адже позивач не довів поважність пропуску строку на звернення до суду.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позивачем не в повному обсязі виконано ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху від 13.12.2018, а тому даний позов в частині вимог щодо визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про скасування довідки від 17.02.2015 за №2615001129 та зобов'язання Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради поновити позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо-переміщених осіб з 17.02.2015 слід повернути позивачеві.
Пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 118, 122, 123, 169, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, Комісії щодо розгляду заяв внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з виплати грошової компенсації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в частині вимог щодо визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про скасування довідки від 17.02.2015 за №2615001129 та зобов'язання Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради поновити позивача в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо-переміщених осіб з 17.02.2015 - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені частиною 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кафарський В.В.