
Справа №760/31136/18
Провадження №3/760/9227/17
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., за участю представника органу доходу і зборів - Грабчака П.В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_2,
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: невідомий, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, за статтею 471 МК України, -
В С Т А Н О В И В :
12.11.2018 о 15 год. 05 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), проведено митний контроль ОСОБА_2, який слідував до Вільнюса літаком авіакомпанії «WIZZ AIR» рейс W6 6277.
Так, після перетину «білої лінії», яка позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, ОСОБА_2 зупинено з метою усного опитування та перевірки багажу.
При усному опитуванні встановлено, що ОСОБА_2 переміщує готівкові кошти у розмірі 5000 євро.
Після проведення огляду ручної поклажі та багажу встановлено, що ОСОБА_2 фактично переміщено валютні цінності: 10660 (десять тисяч шістсот шістдесят ) євро, 200 (двісті) доларів США, 2420 (дві тисячі чотириста двадцять) гривень.
З огляду на діючі обмеження органом доходів і зборів пропущено через митний кордон 10000 (десять тисяч) євро.
З огляду на переміщення ОСОБА_2 через митний кордон України товару (валюти), на який законодавством України встановлені обмеження, через зону (коридору) спрощеного митного контролю, щодо нього складено протокол про порушення митних правил, за яким його дії кваліфіковані за ст. 471 МК України, та тимчасово вилучено вилучено 660 (шістсот шістдесят) євро., 200 (двісті) доларів США., 2420 (дві тисячі чотириста двадцять) гривень.
В судовому засіданні представник Київської міської митниці ДФС підтримав викладені в протоколі обставини та просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що зібраними у справі доказами повністю підтверджено винуватість останньої у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 471 МК України.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення не визнав, наполягав на тому, що не порушував порядок проходження зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», і фактично сам пред'явив працівникам митниці всі наявні у нього кошти.
Заслухавши пояснення учасників провадження в справі, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Стаття 471 МК України передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до ч.4, ч.5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Закінчення «зеленого коридору» відповідно до п. 1.4 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затвердженими наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 року №137, позначається білою лінією.
З матеріалів справи вбачається, що 12.11.2018 приблизно о 15 год. 05 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФСОСОБА_2 через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор» переміщено готівку в сумі 10660 (десять тисяч шістсот шістдесят ) євро, 200 (двісті) доларів США, 2420 (дві тисячі чотириста двадцять) гривень.
Як визначено частиною 3 ст. 197 МК України, ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню ) можуть встановлюватися Національним банком України.
Постановою Правління Національного банку України від 27.05.2008 р. №148 затверджено Інструкцію про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11.06.2008 р. за № 520/15211.
Відповідно до вказаної Інструкції, фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро без письмового декларування митному органу. Фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках, виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суддя вважає, що орган доходів і зборів дійшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_2 порушення митних правил та вірно кваліфікував його за ст. 471 МК України, оскільки останній вчинив дії, які полягають у порушенні встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, переміщення через «зелений коридор» товарів, на які законодавством України встановлені заборони та/або обмеження.
Не зважаючи на невизнання ОСОБА_2 своєї вини, винність останнього у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовим доказами у їх сукупності, які здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП, в тому числі, даними протоколу про порушення митних правил від 12.11.2018 №0765/10000/18, акту про проведення огляду ручної поклажі та багажу від 12.11.2018, власними поясненнями.
Згідно ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Враховуючи, що санкція ст. 471 МК України передбачає в якості основного стягнення фіксований розмір штрафу, а також те, що в судовому засіданні встановлено наявність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення передбаченого даною нормою, суддя накладає на останнього основне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмір 1700,00 грн.
Вирішуючи питання про застосування додаткового стягнення суддя виходить з такого.
Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Відповідно до постанови КМУ від 21.05.2012 року №436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» іноземна валюта віднесена до товарів переміщення через митний кордон України обмежено.
Таким чином, враховуючи, що за змістом санкції ст. 471 МК України переміщення особою через «зелений коридор» товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тягне за собою обов'язкове застосування додаткового стягнення у виді конфіскації, безпосередні предмети порушення митних правил, вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил - належить конфіскувати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суддя
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 визнати винним у порушенні митних правил передбаченому статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Роз'яснити, що штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: одержувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38050812; р/р №31119106526010; банк одержувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; МФО 899998; призначення платежу - від (ПІП платника) за ПМП від _ №_ та постанови суду від _ №_, код 050.
Безпосередні предмети порушення митних правил, вилучені відповідно до протоколу від 12.11.2018 року №0765/10000/18, а саме: купюри номіналом 100 доларів США серійні номери FF72150207A, AC78236461A, купюра номіналом 500 євро серійний номер N23045639277, купюри номіналом 20 євро серійні номери RB0717642536, RB3254553266, SF3112671699, SE5167828225, SD4016535842, UA6459243096, EA2680868881, EA0751436182, , які зберігаються в касі Київської міської митниці ДФС, - конфіскувати.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 352 грн. 40 коп., який необхідно сплатити за наступними реквізитами - Отримувач коштів: УК у Солом'янському районі; Код отримувача: /код ЄДРПОУ/ 38050812; Розрахунковий Рахунок отримувача: 31218206026010; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача /МФО/: 899998; код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: судовий збір.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя: