
Справа № 723/4094/18
Провадження № 3/727/4922/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2018 року Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці, ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КпАП України, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення (серія БД № 127911 від 30.10. 2018р.) вбачається, що ОСОБА_2. 30.10.2018 року о 01:05 годин в с. Камяна по вул. Головній, керував автомобілем «ВАЗ 2101» державний номерний знак 1749ВГ в стані алкогольного сп’яніння. Зазначено, що своїми діями ОСОБА_2 порушив п.2.9 ПДР України.
ОСОБА_2 при розгляді матеріалу по суті провину у вчиненому не визнав.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку .
Згідно ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, згідно вимогами ст.280 КУпАП, судом повинно бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з роз'ясненнями п.24 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ зазначеної категорії слід звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП, у ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення (серія БД № 127911 від 30.10. 2018р.) вбачається, що ОСОБА_2. 30.10.2018 року о 01:05 годин в с. Камяна по вул. Головній, керував автомобілем «ВАЗ 2101» державний номерний знак 1749ВГ в стані алкогольного сп’яніння. Зазначено, що своїми діями ОСОБА_2 порушив п.2.9 ПДР України.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 252 та 280 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи, а при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягає до з'ясування, зокрема те, чи було адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні.
Так, огляд водія ОСОБА_2 проводився в порядку ч. 2 ст. 266 КУпАП працівниками Сторожинецької ЦРП з використанням спеціальних технічних засобів у без присутності двох свідків, за результатами якого встановлено стан сп'яніння ОСОБА_2 у кількості 2,04 проміле.
Проте умовами достатності та допустимості вище наведеного способу огляду водія - як доказу є згода останнього з його результатами.
Проте в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів відсутній підпис водія ОСОБА_2 яким підтверджується його згода з результатами огляду.
В суді ОСОБА_2 підтвердив дані обставини та вказав на відсутність допустимих доказів його вини. Просив закрити провадження у справі. Пояснив, що взагалі не керував автомобілем за кермом був його товариш ОСОБА_3. Після зупинки поліцейськими спочатку пройшов тест його товариш тест показав негативний результат, після і він погодився на проходження тесту, оскільки із незрозумілих причин працівники поліції почали вимагати його пройти на що і погодився.
У разі незгоди водія з результатами огляду, проведеного з використанням спеціальних технічних засобів, поліцейські повинні були діяти в порядку ч. 3 ст. 266 КУпАП та направити порушника на огляд в заклад охорони здоров'я. Проте працівники патрульної поліції не виконали дані вимоги.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП та п. 22 розділу ІІІ Інструкції «Про порядок проведення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» огляд особи, проведений з порушенням вимого законодавства, вважається недійсним.
Будь-які інші докази вини ОСОБА_2 в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вище наведене, оцінивши наявні в справі докази, показання ОСОБА_2 та перевіривши доводи, суд не дійшов щодо доведеності вини ОСОБА_2 у вчиненні ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП тлумачить на його користь.
Поліцією не надано достатніх належних та допустимих доказів винуватості поза розумним сумнівом ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не спростовано законної вимоги ОСОБА_2 про доставку його в медичний заклад для проведення повторного огляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на його користь.
Отже наведені обставини є такими що не ґрунтуються на законі, оскільки стаття 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції визначається Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376.
Виходячи зі змісту положень КУпАП суд зазначає, що перелік адміністративних правопорушень, визначених частиною першою статті 258, за які адміністративне стягнення накладається та стягується на місці вчинення правопорушення є вичерпним і може бути змінений лише законом.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КпАП України оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Згідно вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
Відповідно до ст.247 ч.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 130, ст.ст. 247 п. 1, 283-285, 287-290, 294 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення постанови.
Суддя: Слободян Г.М.