
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 р. Справа № 816/1509/18Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Жигилія С.П. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання - Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В с т а н о в и л а:
08 травня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (подалі - ГУ ПФУ в Полтавській області, пенсійний орган, відповідач) щодо нездійснення перерахунку та виплати йому призначеної пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (подалі - Закон № 900-VIII в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (подалі - Закон № 2262-XII в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», та довідки № 118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Позивач зазначає, що з липня 2013 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону № 2262-XII.
У листопаді 2015 року уряд затвердив рівень грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, у зв'язку з чим та у відповідності до положень ст. 63 Закону № 2262-XII, його пенсія підлягає перерахунку.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Постанова № 45 в редакції, що була чинною на час виникнення правовідносин), Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області скерувала на адресу ГУ ПФУ в Полтавській області довідку за № 4/1738 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Із довідки вбачалось, що у його дохід, для обчислення пенсії, включаються наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3.000 грн, оклад за спеціальним званням - 2.200 грн, надбавка за вислугу років - (50% - 2.600 грн), надбавка за службу в умовах режимних обмежень - (15% - 450 грн), премія - (3,02% - 249, 15 грн).
Отже, такі види грошового забезпечення, як підвищення посадового окладу (15%), надбавка за службу в підрозділах БОЗ (50%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%), що раніш включалися до його доходу для обчислення пенсії, в довідці не були вказані. Крім того, з 45% до 3,02% був знижений розмір його премії.
Такі дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області ним оскаржені у судовому порядку. Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 20 грудня 2017 року у справі № 554/9889/17, окрім іншого, Ліквідаційну комісію зобов'язано видати та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в який належало вказати усі види грошового забезпечення, що враховувалися при визначенні його доходу для обчислення пенсії, раніше. При цьому розмір усіх видів грошового забезпечення належало визначити з урахуванням окладу поліцейського, що займає відповідну посаду.
На виконання судового рішення Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області 30 січня 2018 року видано довідку № 118/115/39/01-18 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії (подалі - Довідка), яку скеровано на адресу ГУ ПФУ в Полтавській області.
Разом з тим, відповідач протиправно відмовився від здійснення перерахунку його пенсії на підставі означеної довідки, посилаючись на те, що така довідка не є підставою для розрахунку пенсії в силу вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Позивач вказує, що з урахуванням положень ст. 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Заперечуючи проти вимог позивача ОСОБА_1, у відзиві на адміністративний позов ГУ ПФУ в Полтавській області зазначає, що пенсійний орган не має повноважень щодо призначення (перерахунку) пенсії з грошового забезпечення, яке не визначене уповноваженими органами силових структур (Ліквідаційною комісією МВС України в Полтавській області) у відповідних довідках, а тому звертає увагу суду на передчасність заявлених до ГУ ПФУ в Полтавській області вимог.
Надбавки за виконання особливо важливих завдань та інші надбавки, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 виплачувались особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06 листопада 2015 року, тобто до моменту введення в дії Закону України «Про національну поліцію». Постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та Законом № 900 зазначені додаткові види грошового забезпечення для поліцейських не передбачені, а відповідно не визначені і розміри цих надбавок.
Пунктом 5 Постанови № 45 установлено, що щомісячна премія враховується у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Оскільки в Довідці вказані види та розміри грошового забезпечення, які не відповідають видам і розмірам грошового забезпечення поліцейського, у пенсійного органу відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Пояснюючи причину нездійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВСУ в Полтавській області від 11 липня 2017 року за № 4/1738 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, пенсійний орган посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (подалі - Постанова № 103).
Пенсійний орган також вказує на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений.
Так, судовим рішенням визнана протиправною ГУ ПФУ в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки № 118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року.
ГУ ПФУ в Полтавській області зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону № 900, статті 63 Закону № 2262-XII, постанов Кабінету Міністрів України № 988 і № 947 та довідки № 118/115/39/01-18 від 30 січня 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
За рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Полтавській області стягнуто судові витрати, понесені ОСОБА_2 у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 704,80 грн.
Означеного висновку суд дійшов з огляду на викладене у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) щодо розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Суд визначився про те, що після отримання ОСОБА_1 на виконання судового рішення у справі № 554/9889/17 Довідки, у пенсійного органу виник обов'язок прийняти цю довідку та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1
Також судом зазначено, що, оскільки Довідка видана на виконання постанови суду, яка набрала законної сили, у пенсійного органу відсутні підстави для застосування постанови № 103.
ОСОБА_1 в апеляційному порядку судове рішення не оскаржено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Полтавській області, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, просить скасувати рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні вимог ОСОБА_1
Скаржник зазначає про відсутність підстав для врахування додаткових видів грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 та премії в розмірі 45%, оскільки такі додаткові види грошового забезпечення та премію в розмірі 45% не отримують поліцейські за відповідною посадою.
Відзив на апеляційну скаргу від ОСОБА_1 не надійшов, що не перешкоджає її розгляду.
Згідно із частиною 2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, - скасуванню, з наступних підстав.
Судом установлено, що колишній заступник начальника відділу швидкого реагування «Сокіл» УБОЗ УМВС позивач ОСОБА_1 з 2013 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону № 2262-XII.
Частинами 1 та 2 ст. 63 Закону № 2262-XII визначалось, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63). Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63).
Законом № 900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, стаття 63 Закону № 2262-XII доповнена частиною 3 у такій редакції:
«Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що набрав чинності з 01 січня 2017 року, частину четверту статті 63 викладено в такій редакції:
«Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року N 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова N 988) та постановою від 18 листопада 2015 року N 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Постанови № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.
Як вбачається з матеріалів справи, в травні 2017 року на адресу пенсійного органу на виконання вимог ст. 63 Закону № 2262-XII, Постанови № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», від Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавської області надійшла довідка про грошове забезпечення позивача № 4/1738 (а.с. 24, 25).
Не погодившись з визначеними видами та розміром грошового забезпечення, які повинні враховуватися при обчислені розміру його пенсії, позивач оскаржив в судовому порядку бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВСУ в Полтавській області.
Заперечуючи проти вимог ОСОБА_1 у справі № 554/9891/17 Ліквідаційна комісія УМВСУ в Полтавській області вказувала на те, що такі види грошового забезпечення як: підвищення посадового окладу, надбавка за службу в підрозділах БОЗ, надбавка за виконання особливо важливих завдань не входять до структури грошового забезпечення поліцейських. У грудні 2015 року Національною поліцією України поліцейським управлінь, відділів (відділень) за посадою, яку займав позивач, виплачена премія у розмірі 3,02% посадового окладу.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 20 грудня 2017 року у справі № 554/9891/17, що набрала законної сили 15 лютого 2018 року, частково задоволені вимоги ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВСУ в Полтавській області.
Зокрема, судовим рішенням Ліквідаційна комісія УМВСУ в Полтавській області зобов'язана виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3.000,00 грн., підвищення посадового окладу (15%) 450,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2.200, 00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 517,00 грн., надбавка за службу в БОЗ (50%) 1.725,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2.825,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) 10717,50 грн., премія (45,0 %) 9.645,75 грн. Всього 31.080,75 грн. з дати виникнення права на перерахунок.
На виконання означеного судового рішення Ліквідаційною комісією УМВСУ в Полтавській області позивачу ОСОБА_1 надана довідка від 30 січня 2018 року № 118/115/39/01-18, яку позивач у березні 2018 року передав для проведення перерахунку його пенсії до пенсійного органу.
Листом від 29 березня 2018 року за № 566/К-03, скерованим на адресу позивача, ГУ ПФУ в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії на підставі постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 20 грудня 2017 року у справі № 554/9891/17.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що оскільки таки види грошового забезпечення, як підвищення посадового окладу, надбавка за службу в підрозділах БОЗ, надбавка за виконання особливо важливих завдань, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не виплачувалися поліцейським за відповідною посадою, у суду відсутні підстави для зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням означених надбавок.
Листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» Міністерством внутрішніх справ України доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Постанови № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплат, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Отже, вказаний ГУ УМВСУ у Полтавській області в довідці № 4/1738 розмір премії 3,02% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Постанови № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 45%, як отримував позивач, немає.
Оскільки судом першої інстанції зазначені обставини залишені поза увагою та цим обставинам не надана належна правова оцінка, колегія суддів задовольняє апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Полтавській області та скасовує судове рішення, з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Пунктом 4 ч. 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині &? ; &?д; є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).
Судовий збір, що сплачений ОСОБА_1: квитанція № 4782 від 08 травня 2018 року (а.с. 5) підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про судовий збір").
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 293, 308, 310, 313, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року скасувати, з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Л.В. МельніковаСудді(підпис) (підпис) С.П. Жигилій А.П. БенедикПостанова у повному обсязі складена і підписана 22 грудня 2018 року.