
Справа № 206/6221/18
Провадження № 2-а/206/78/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.2018 Самарський районний суд м. Дніпропетровська
у складі:
головуючий суддя Маштак К.С.
за участю:
секретаря судового засідання Мороза К.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліціїпро скасування постанови про адміністративне правопорушення
ВСТАНОВИВ
Позивач звернувся до суду з даним позовом з огляду на наступні обставини. 27.10.2018 позивач рухаючись по вулиці Шосе Криворізьке, 16/1 у місті Дніпро, керуючи транспортним засобом в складі тягача маркиMANTGX18.360, близько о 02:04 годині, він був зупинений інспектором роти № 4, батальйону № 3 Управління патрульноїполіції вДніпропетровській областіОСОБА_2Далі,відносно позивачабуло складенопостанову пронакладення відноснонього адміністративногостягнення, за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 1321 КУпАП,у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. за порушення п. 22.5. ПДР України, а саме: порушення правил дорожнього руху по перевезенню небезпечних вантажів, правил переїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів дорогами, вулицями або залізничними переїздами. В той же час, позивач вважав, що інспектором було порушено порядок здійснення габаритно-вагового контролю, яким визначено механізм здійснення габаритно-вагового контролю. В звязку із чим, позивач просив визнати дії інспектора поліції щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення та складення оскаржуваної постанови незаконними, а також, скасувати постанову винесену інспектором 27.10.2018 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення п. 22.5. ПДР України, справу закрити. Позовна заява містить також інформацію, що робота позивача повязана із постійними відрядженнями, а тому, позивач не має змоги взяти участь в судовому засіданні.
Представник відповідача у судове засідання, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, не зявився, надав суду відзив на позовну заяву, разом із відео матеріалами.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, а також відеоматеріали, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27.10.2018 відносно ОСОБА_1 була складена постанова серії ЕАВ № 693921 про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 1321 КУпАП, у зв'язку із тим, що водій, тобто позивач, керуючи транспортним засобом в складі тягача марки MAN TGX 18.360, порушив правила дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, чим порушив п. 22.5. ПДР.
Оскільки предметом оскарження є постанова про притягнення до адміністративної відповідальності суд повинен перевірити законність та обґрунтованість винесення постанови та дослідити, чи було дотримано порядок притягнення особи до адміністративної відповідальності, чи не пропущено строки, встановлені для розгляду справи та накладення адміністративного стягнення, чи виконано вимоги закону щодо обов'язкової присутності особи при розгляді її справи та своєчасного повідомлення цієї особи про місце та дату розгляду справи, та інше. Так,ст. 1321 КУпАПпередбачена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами. Пунктом 22.5Правил дорожнього рухуУкраїнивизначено, що за спеціальнимиправилами здійснюєтьсядорожнє перевезеннянебезпечних вантажів,рух транспортнихзасобів таїх составіву разі,коли хочодин зїх габаритівперевищує зашириною 2,6м,за висотоювід поверхнідороги -4м (дляконтейнеровозів навстановлених Укравтодоромі Національноюполіцією маршрутах-4,35м),за довжиною-22м (длямаршрутних транспортнихзасобів -25м),фактичну масупонад 40т (дляконтейнеровозів -понад 44т,на встановленихУкравтодором іНаціональною поліцієюдля нихмаршрутах -до 46т),навантаження наодиночну вісь-11т (дляавтобусів,тролейбусів -11,5т),здвоєні осі-16т,строєні -22т (дляконтейнеровозів навантаженняна одиночнувісь -11т,здвоєні осі-18т,строєні -24т)або якщовантаж виступаєза заднійгабарит транспортногозасобу більшяк на2м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
В пункті 1.10Правил дорожнього рухуУкраїни визначено, що габаритно-ваговий контроль перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю. Зі змісту п. 2.4Правил дорожнього рухуУкраїни вбачається, що на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Відповідно до п. 2.41Правил дорожнього рухуУкраїни, у місці здійснення габаритно-вагового контролю на вимогу працівника пункту габаритно-вагового контролю або поліцейського водій вантажного автомобіля (в тому числі механічного транспортного засобу) повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: передати для перевірки документи, зазначені в підпунктах «а»,«б» і «г» пункту 2.1цих Правил; надати транспортнийзасіб тапричіп (занаявності)для ваговогота/абогабаритного контролювідповідно довстановленої процедури. Згідно п. 2.42Правил дорожнього рухуУкраїни у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт.
Умови проведення габаритно-вагового контролю визначені Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007, в якому визначається механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
В пункті 1 загальних питань Порядку містяться визначення понять, які вживаються в ньому: вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики; - місце здійснення габаритно-вагового контролю - спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю. Відповідно до п. 6 Порядку, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів. Пунктами 20 Порядку визначено, що за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських. Таким чином, до функцій інспекторів поліції не входить безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю, а отже притягнення позивача до адміністративної відповідальності без необхідних дій (перевірка належності транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних компетентним органом), що передують накладенню адміністративного стягнення за відповідні порушення є передчасними.
Разом з тим, відповідачем не надано суду належні та допустимі докази, які б свідчили про те, що вимірювання транспортного засобу відбувалось з дотриманням вимог Порядку, що давало б підстави віднести транспортний засіб, яким керував позивач, до великогабаритного (відеозапис, наданий представником відповідача, також такої інформації не містить). Відповідачем не надано докази, що габаритно-ваговий контроль здійснювався у спеціально облаштованому пункті габаритно-вагового контролю.
З огляду на викладене, відповідачем не надано суду належні та допустимі докази, які б у встановленому законом порядку підтверджували, що позивач порушивПравила дорожнього руху, та, відповідно, в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена нормамист. 1321 КУпАП України. Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що відповідачем не дотримано порядок проведення габаритно-вагового контролю, не надано докази правомірності свого рішення, що є його обов'язком, а позивач заперечує факт вчинення адміністративного правопорушення, суд вважає, що постанова інспектора ЕАВ № 693921 про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 1321 КУпАП, відповідно до якої на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 510,00 грн., винесена без додержання законності, а відтак підлягає скасуванню.
Частиною 2статті 77 КАС Українипередбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. В силу вимог ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Статтею 286КАС Українипередбачені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286КАС Україниза наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення. Таким чином, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно дост. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд, з урахуванням п. 3 ч. 3 ст. 286КАС України, приходить довисновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме: оскаржувана постанова - скасуванню, провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 1321 КУпАПУкраїни - закриттю, в задоволенні іншої частини позову (визнання дій відповідача незаконними) суд відмовляє.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1321,213,222,254,258,288 КУпАП, ст.ст.1,2,19,20,72,77,96,229,242-246, 286 КАС України
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії АН № 335800) до Управлінняпатрульної поліціїв Дніпропетровськійобласті Департаментупатрульної поліції (місцезнаходження: м. Дніпро, пл. Троїцька, 2а, ідентифікаційний код юридичної особи 40108866) про скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити частково.
Постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕАВ № 693921 від 27.10.2018 щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1321 КУпАП скасувати, справу про адміністративне правопорушення закрити.
В іншій частині адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом. Апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідний суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, що відповідає п. 15.5 ч.1 розділуVІІперехідних положень КАС України.
Повне судове рішення суду складено 21.12.2018
Суддя К.С. Маштак