Рішення № 78792100, 22.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2018
Номер справи
520/10664/18
Номер документу
78792100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2018 р. № 520/10664/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати дії Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, які полягають у визначенні надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків замість 45 відсотків у довідці №6744 від 22.06.2018 року неправомірними;

- визнати довідку №6744 від 22.06.2018 року в частині визначення надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків недійсною;

- зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у якій зазначити надбавку за вислугу років у розмірі 45 відсотків, замість 40 відсотків;

- направити нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно нової довідки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії з 05.06.2018 року з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з виплатою недоотриманих сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено оновлені розміри надбавки за вислугу років. У довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідач - Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, зазначив надбавку за вислугу років у розмірі 40%, тоді як Постанова КМУ від 30.08.2017 року передбачає за аналогічну вислугу років - 45%. Позивач вважає, що порушено його право на пенсійне забезпечення у належному розмірі.

Ухвалою від 29.11.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачам, та отримана ними.

Відповідачем 1 надано відзив на позов, в якому Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, заперечуючи проти позову, зазначило про відсутність підстав для вчинення дій, з приводу яких подано позов.

Відповідачем 2, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, надано відзив на позовну заяву, в якому вказує, що права позивача не порушував, а здійснив перерахунок пенсії на підставі наданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції довідки про грошове забезпечення.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача 2 як отримувач пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Першим відповідачем, відповідно до Постанови КМ України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано до ГУ ПФУ в Харківській області довідку № 6744 від 22.06.2018 року про те, що розмір посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року становить: посадовий оклад - 4930,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2508,00 грн. , усього - 8778,00 грн.

Другим відповідачем, на підставі зазначеної довідки, постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704 та в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, проведено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача.

19.07.2018 року ОСОБА_1 звернувся з письмовим запитом до відповідача 1 щодо правових підстав визначення відсотків надбавки за вислугу років. Одночасно, подав до відповідача 1 скаргу про відкликання довідки про розмір грошового забезпечення, як такої, що суперечить Постанові КМУ від 30.08.2017 №704 та чинному на день звільнення законодавству.

У відкликанні довідки позивачу відмовлено листом №22-1237-18/К-480 від 01.08.2018, а на запит - відповідач 1 повідомив наступне. Зазначав, що пенсія позивачу призначена управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. Перерахунок пенсії здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Відповідач 1 повідомив позивача, що на час звільнення зі служби стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років визначався відповідно до Наказу МВС України від 12.07.1993 року №402 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України», який на теперішній час втратив чинність. Також посилався на п. 2 Порядку обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.09.2012 №1341/5, зазначивши, що обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється у календарному обчисленні та взяв до уваги вислугу років - 19 років 04 місяці 10 днів, а не 24 роки 08 місяців 12 днів у пільговому обчисленні, як того вимагає позивач.

У результаті цього, у довідці для перерахунку пенсії визначений розмір надбавки за вислугу років 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Тому, у задоволенні позову просить відмовити.

Не погодившись з рішенням відповідача 1, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

До другого відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, позивач не звертався зі спірних правовідносин та просить суд зобов'язати здійснити перерахунок пенсії за новою довідкою про розмір грошового забезпечення для уникнення протиправних дій чи бездіяльності при перерахунку пенсії надалі.

В свою чергу, відповідач 2 зазначає, що на підставі довідки про грошове забезпечення, постанови КМ України від 30.08.2017 року № 704 та в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, проведено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача. Вказує, що не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює її нарахування на підставі наданих йому іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у відповідних довідках. Відповідач 2 вказує, що не порушив права позивача та просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII внесені зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Закону №2262, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. А статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 р. № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

Згідно з п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі-Закон), а також регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» ( далі постанова КМУ №393).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення та виплати пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону, а саме: до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Відповідно до ст.ст. 17-1, 17-2 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону Кабінет Міністрів України постановив, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються відповідні періоди проходження служби. На виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", Кабінетом Міністрів України розроблена та затверджена постанова №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992.

Відповідно до п. 3 постанови КМУ №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.

Тобто, позивачу нараховано пільгову вислугу років з врахуванням зазначеного порядку.

Як вбачається із витягу із наказу Управління міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 16.09.1998 року №39 о/с по особовому складу, після звільнення ОСОБА_1 вислуга років складає: у календарному обчисленні - 19 років 04 місяців 10 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки, 08 місяців, 12 днів (а.с. 8).

Обґрунтовуючи відмову в задоволенні скарги позивача від 19.07.2018, відповідач у своїй відповіді від 01.08.2018 та у відзиві на позов зазначає, що при призначенні пенсії за вислугою повинна враховуватися лише календарна вислуга років без урахування вислуги в пільговому обчисленні. Тому, оскільки позивач на день звернення з заявою мав календарну вислугу меншу, ніж 20 років, то він не має права на включення до довідки надбавки за вислугу років в розумінні Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704.

Однак, із аналізу норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №393 вбачається, що приписи останніх не ставлять у залежність набуття права на перерахунок пенсії за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Крім того, нормами вказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватися до вислуги років для призначення та перерахунку особі відповідної пенсій.

Отже, станом на дату звільнення зі служби загальна вислуга позивача становить 24 роки, 08 місяців, 12 днів, що є достатньою підставою для перерахунку пенсії на підставі зміни розміру відсоткової надбавки за вислугою років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено оновлені розміри надбавки за вислугу років.

У Додатку 16 до Постанови КМУ від 30.08.2017 року зазначено, що за вислугу років від 20 до 25 років передбачена надбавка до пенсії - 45%. У довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідач 1 - Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, зазначив надбавку за вислугу років у розмірі 40%. При цьому у довідці відповідач 1, вказує, що довідка видана відповідно до вказаної Постанови.

Відповідач 1, відмовляючи у збільшенні відсоткової ставки за вислугу років посилався також на п. 2 Порядку обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.09.2012 №1341/5, зазначивши, що обчислення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється у календарному обчисленні та взяв до уваги вислугу років - 19 років 04 місяці 10 днів, а не 24 роки 08 місяців 12 днів у пільговому обчисленні.

З приводу цього суд зазначає, у п.1 даного Порядку вказано, що цей порядок визначає особливості обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України. З аналізу вказаної норми вбачається, що Порядок підлягає застосуванню для встановлення вислуги років діючих працівників та не вирішує питання визначення та врахування вислуги років для призначення або перерахунку пенсії та визначення відсоткової надбавки до пенсії.

У п. 3, 6 цього Порядку також зазначається, що визначення періодів служби для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюється комісією по обчисленню стажу служби для виплати надбавки за вислугу років. Рішення комісії оформляється висновком за формою згідно з додатком до цього Порядку та оголошується наказом начальника (керівника) міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Відповідачі на надали належних доказів того, що позивачу визначалась вислуга років відповідно до вказаного Порядку.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання дій Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, які полягають у визначенні надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків замість 45 відсотків у довідці №6744 від 22.06.2018 року неправомірними та зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у якій зазначити надбавку за вислугу років у розмірі 45 відсотків, замість 40 відсотків і направити нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно нової довідки - підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 5 КАС України, визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Позивач просить суд визнати довідку №6744 від 22.06.2018 в частині визначення надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків недійсною. Суд зазначає, що довідка не є актом індивідуальної дії, а тому, в силу присів положень ст. 5 КАС України, позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, а у адміністративного суду відсутня компетенція щодо визнання недійсності документів, в тому числі їх частини.

Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії з 05.06.2018 року з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з виплатою недоотриманих сум пенсії, суд зазначає наступне.

У п. 10.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №7 зазначено, що у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлені позивачем вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу в подальшому пенсії задоволенню не підлягають, оскільки звернені на майбутнє.

Відповідно до ст.ст.7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 257- 258, 246, 255, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61129, РНОКПП НОМЕР_1) до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (вул. Нетеченська, буд. 14,м. Харків, 61010, код ЄДРПОУ 40867285), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Майдан Свободи, 5, Держпром, з під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, які полягають у визначенні надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків замість 45 відсотків у довідці №6744 від 22.06.2018 року неправомірними.

Зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у якій зазначити надбавку за вислугу років у розмірі 45 відсотків, замість 40 відсотків.

Направити нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно нової довідки.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин