
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/4456/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправною через порушення ст.ст. 22, 58 та 64 Конституції України під час перерахунку у 2018 році довічної пенсії;
- зобов'язати здійснити новий перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням норм Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, від 11.11.2015 року № 988 та від 21.02.2018 року №103.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28 вересня 2007 року позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років у календарному обчисленні понад 28 років із застосуванням 80% обрахування від грошового забезпечення в розмірі 2145, 47 грн.
У зв'язку із зменшенням з 80% розміру пенсії, 28.08.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак 20.09.2018 року отримав відмову з посиланням на ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає 70% розмір обрахування пенсії від грошового забезпечення.
Позивач вважає спірну відмову відповідача протиправною, оскільки така, на його думку, суперечить ст. ст. 22, 58 Конституції України, які мають вищу юридичну силу та є нормами прямої дії, що призвело до істотного погіршення пенсійного забезпечення позивача.
Позивач в судове засідання, призначене на 14.11.2018 року не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення № 09318675.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, ним правомірно перераховано пенсію позивачу, виходячи з 70% розміру грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.01.2018 року встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема, 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав, наведених у відзиві, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 02 жовтня 2018 року позовну заяву залишено без руху. Ухвалою судді від 17 жовтня 2018 року у даній справі було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
З 28.09.2007 року позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років - 30 (календ.28) у розмірі 80% грошового забезпечення.
28.08.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою (запитом) про здійснення повторного перерахунку пенсії, надання публічної інформації та копій пенсійних документів.
20.09.2018 року листом відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії із застосуванням 80% грошового забезпечення у зв'язку з тим, що з 01.01.2018 року йому було здійснено перерахунок відповідно до чинної на момент перерахунку норми ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка передбачає максимальний розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також позивачу було надано копії запитуваних документів.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірну відмову протиправною та такою, що порушує його права щодо пенсійного забезпечення.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Судом не враховуються обґрунтування позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії, оскільки за правовою природою протиправна бездіяльність полягає у пасивній поведінці суб'єкта владних повноважень, тобто не вчинення дій, які б мав вчинити. З матеріалів справи вбачається, що відповідач вчинив дії щодо розгляду звернення позивача про перерахунок пенсії, однак позивач не згідний з такими.
Незгода позивача із результатами розгляду його заяви про перерахунок пенсії щодо предмету спору по даній справі, не є беззаперечним доказом протиправної бездіяльності відповідача.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії щодо предмету спору у розмірі 80% грошового забезпечення, з врахуванням наступного:
З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначена довічно за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення починаючи з 28.09.2007 року.
Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесенні зміни до ч. 2. ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, яка призначена ще з 28.09.2007 року у відповідача починаючи з 01.01.2018 року були відсутні правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача 70-ми відсотками грошового забезпечення, з посиланням на ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки дане обмеження, на думку суду, не має зворотної сили, стосується лише обчислення максимального розміру пенсії призначених на час дії цієї ж норми (в редакції на момент спірних правовідносин), і не може обмежувати право позивача на отримання пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення.
Вказана позиція суду по суті узгоджується із позицією Верховного Суду викладеною, зокрема, у постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії щодо предмету спору у розмірі 80% грошового забезпечення підлягають задоволенню у спосіб зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 28.08.2018 року про здійснення повторного перерахунку пенсії, оскільки вчинення такої дії передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Інші аргументи та норми, якими сторони обґрунтовували свої вимоги та заперечення, судом не враховуються і не оцінюються, оскільки такі виходять за межі предмету доказування по даній справі.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно ч. 2 ст. 13 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно ч. 1 ст. 63 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 4 ст. 63 цього ж Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Мотиви застосування вказаних норм наступні: вказані норми визначають максимальний розмір пенсії на момент прийняття рішення про призначення такої позивачу та підстави перерахунку пенсії.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задоволити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), АДРЕСА_1) від 28.08.2018 року про здійснення повторного перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII "Перехідні положення" цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 21.12.2018 року.
Суддя Гавдик З.В.