Рішення № 78791247, 22.12.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2018
Номер справи
440/4002/18
Номер документу
78791247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 440/4002/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4002/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

13 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ у Полтавській області) , в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення та виплати пенсії, виходячи з його грошового забезпечення без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за тривалість безперервної військової служби відповідно до довідки Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут від 19.09.2018 за №13/208/332; зобов'язати відповідача перерахувати розмір раніше призначеної пенсії з 16.10.2017 та виплачувати її з урахуванням вказаних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут від 19.09.2018 за №13/208/332 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на факт неправомірної, як на його думку, поведінки відповідача, оскільки відповідач призначив пенсію без урахування усіх існуючих видів грошового забезпечення позивача, на які нараховувався та з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як то матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за тривалість безперервної військової служби.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

30.11.2018 представник відповідача надав відзив на позов, в якому вказує, що ГУ ПФУ в Полтавській області правомірно, з огляду на відсутність законодавчо визначених підстав, відмовило у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 за період з 16.10.2017. Зауважує, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є разовими виплатами, які не носять постійного (щомісячного) характеру, а тому не підлягають включенню до складу грошового забезпечення пенсіонера, з якого обчислюється розмір пенсії. Посилався на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 про тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

Суд розглядає дану справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.

Повний текст судового рішення складений лише 22.12.2018 у зв'язку з перебуванням судді у відрядженні в період з 17.12.2018 по 21.12.2018.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи суд встановив, що позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), 25.12.2012 звільнений з Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" з посади начальника факультету засобів військового зв'язку у званні полковника у запас за станом здоров'я (а.с. 34). Позивач отримує пенсію за вислугою років у розмірі 80% грошового забезпечення згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 25, 30).

Як стверджує позивач, при обчисленні розміру його пенсії відповідач не врахував такі додаткові види грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та винагорода за тривалість безперервної військової служби.

Отримавши нову довідку Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут від 19.09.2018 за №13/208/332 (а.с. 11), позивач 16.10.2018 звернувся до ГУ ПФУ у Полтавській області із заявою встановленої форми про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх додаткових виплат, на які нараховувався та з яких сплачувався єдиний соціальний внесок (а.с. 12).

Листом від 19.10.2017 №1567/Д-03 перший заступник начальника ГУ ПФУ в Полтавській області Носенко В.М. повідомив позивача, що пенсію призначено на підставі подання Полтавського обласного військового комісаріату від 28.01.2013 №Уч-56327 з доданою до нього, зокрема, довідкою про додаткові види грошового забезпечення (з 01.12.2010 по 30.11.2012) від 11.01.2013 №8/170/18-6 на загальну суму додаткових видів грошового забезпечення 98042 грн 80 коп. За період з 28.01.2013 по 18.10.2018 від уповноваженого органу Полтавського обласного військового комісаріату не надходило інформації про скасування зазначеної довідки чи її уточнення, а тому у пенсійного органу відсутні законні підстави для перегляду пенсії ОСОБА_1 (а.с. 13).

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 43 цього Закону, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за №638/15329 (надалі - Інструкція).

Так, відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови №1294 та підпункту 30.3 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції, в редакціях чинних на момент призначення пенсії, розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Як встановлено у підпункті 3 пункту 5 Постанови №1294 та підпунктах 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції, розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Отже, зазначені види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави стверджувати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові суду від 10.03.2015 у справі № 21-70а15, а також у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №346/2949/17 (номер рішення в ЄДРСР 72365021) та від 14.03.2018 у справі №272/963/17 (номер рішення в ЄДРСР 72790969).

Крім того, аналізуючи наведені приписи законодавства, суд дійшов висновку про те, що винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачена позивачу, з якої обчислено і сплачено страхові внески, також входить до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому повинна враховуватися при обчисленні пенсії.

Отже, в межах даної справи визначальною обставиною є факт нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з додаткових видів грошового забезпечення позивача.

З аналізу змісту довідки Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут від 19.09.2018 за №13/208/332 про одноразові додаткові види грошового забезпечення, з якою позивач 16.10.2018 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області за перерахунком раніше призначеної пенсії, суду з'ясував, що з цих сум за весь період проводилося утримання та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено факт сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з додаткових видів грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2010 по 30.11.2012 (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагорода за тривалість безперервної військової служби), а отже вказані додаткові види грошового забезпечення мають бути враховані при перерахунку пенсії ОСОБА_1

В оскаржуваній відмові у формі листа від 19.10.2018 №1567/Д-03 ГУ ПФУ у Полтавській області послався на постанову правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказавши, що від уповноваженого органу Полтавського обласного військового комісаріату, який направляв документи при первинному призначенні пенсії ОСОБА_1, не надходило інформації про скасування попередньої довідки від 11.01.2013 №8/170/18-6.

Проаналізувавши вказану постанову, суд дійшов висновку, що нею визначено процедуру подання заяв до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України лише щодо призначення пенсії.

В даному ж випадку позивач звернувся за перерахунком пенсії на підставі нових даних.

При цьому, в законодавстві відсутня заборона безпосередньо позивачу звертатися з вимогою про надання відповідних документів стосовно себе, та самостійно надавати їх до органів Пенсійного фонду.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015, оскільки дане рішення стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У даній справі позивач фактично вимагає перерахувати пенсію не з підстав зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення та не з підстав введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а виключно з підстав неврахування при первинному призначенні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за тривалість безперервної військової служби як складових грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За таких обставин суд визнає заявлений позов обґрунтованим, у зв'язку з чим задовольняє його у повному обсязі.

З приводу необхідності встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, на якому наполягає позивач, суд вказує, що зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, за приписами ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, є правом, а не обов'язком суду, тому відповідну вимогу позивача, за відсутності обґрунтувань, суд залишає без задоволення.

З урахуванням обставини звільнення позивача від сплати судового збору підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36034, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36034, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії без урахування усіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням за період з 01.12.2010 по 30.11.2012.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36034, РНОКПП НОМЕР_1) починаючи з 16.10.2018, включивши до розрахунку, з якого призначається пенсія, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за тривалість безперервної військової служби за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням у період з 01.12.2010 по 30.11.2012 згідно з довідкою Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут від 19.09.2018 за №13/208/332.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун