Рішення № 78791052, 21.12.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
360/3771/18
Номер документу
78791052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3771/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить стягнути кошти з фізичної особи ОСОБА_1, в рахунок погашення податкової заборгованості за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 44000,00 грн.

В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перебував на обліку в Слов'яносербській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Новоайдарське відділення). Згідно реєстраційних даних відповідач за власним рішенням припинив підприємницьку діяльність 12.07.2018 року.

Згідно матеріалів перевірки Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС у Луганській області), а саме акту про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 06.07.2017 №181/12-32/40-01/НОМЕР_1, встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі-ФОП ОСОБА_1) ст.11-1 (роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимально роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів) та ст.15 (роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії) Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР (із змінами і доповненнями) "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481/95-ВР). Відповідальність за вище зазначені порушення передбачена Законом № 481/95-ВР, де зокрема зазначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: - оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абз.5 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР); - роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень (абз.14 Ч.2 СТ.17 Закону № 481/95-ВР). На підставі вищезазначеного акта перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0001384001 до ФОП ОСОБА_1 та застосовано штрафні санкції за вказані порушення у розмірі 44000,00 грн.

Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням Відповідач звернувся з оскарженням до Луганського окружного адміністративного суду. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.11.2017 у справі №812/1455/17 у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення від 17.07.2017 №0001384001 відмовлено. Не погодившись з постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.11.2017 у справі №812/1455/17, Відповідач звернувся з апеляційною скаргою до Донецького апеляційного адміністративного суду. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 у справі №812/1455/17 апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2017 року залишено без змін. Станом на 24.10.2018 за Відповідачем обліковується податкова заборгованість по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 44000,00 грн.

Податковим органом сформовано податкову вимогу від 28.02.2018 №3686-17, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням та вручено відповідачу.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.11.2018, зобов'язано Новоайдарську району державну адміністрацію протягом 3-х (трьох) днів з дня отримання ухвали надати інформацію про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Представник позивача, надав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи, повідомлений належним чином про причини неприбуття не повідомив, заперечень проти позову не надав (арк.спр. 48).

На підставі частини 9 статті 205 КАС України судом ухвалено розглянути справу у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 був зареєстрований фізичною особою - підприємцем реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, перебував на обліку в Слав'яносербській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків, згідно реєстраційних даних відповідач за власним рішенням припинив підприємницьку діяльність 12.07.2018 року (арк.спр. 19-20).

Головним управлінням ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС у Луганській області), проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами за результатами якої складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 06.07.2017 №181/12-32/40-01/НОМЕР_1, та встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ст.11-1 (роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимально роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів) та ст.15 (роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії) Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (із змінами і доповненнями) «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95-ВР). Відповідальність за вище зазначені порушення передбачена Законом № 481/95-ВР, де зокрема зазначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: - оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абз.5 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР); - роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень (абз.14 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР). (арк.спр. 13-16).

На підставі вищезазначеного акта перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0001384001 та застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції за вказані порушення у розмірі 44000,00 грн. (арк.спр. 12).

Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням відповідач оскаржив його в судовому порядку.

Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.11.2017 у справі №812/1455/17 яка залишена без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення від 17.07.2017 №0001384001 відмовлено (арк.спр. 21-31).

Таким чином за відповідачем утворився податковий борг по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 44000,00 грн. (сорок чотири тисячі грн. 00 коп.).

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Як визначено пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Так, на виконання вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України податковим органом була виставлена та направлена відповідачу податкова вимога від 28.02.2018 №3686-17 про сплату податкового боргу в розмірі 44000,00 грн. яка отримана відповідачем (арк.спр. 18)

Податковий борг відповідача також підтверджується матеріалами справи, зокрема довідкою про стан заборгованості, розрахунком заборгованості, витягом обліковою карткою платника податків (арк.спр. 8-11).

Пунктом 87.11 СТ.87 ПКУ встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 ПК України).

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 44000,00 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1) в рахунок погашення податкової заборгованості за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 44000,00 грн. (сорок чотири тисячі грн 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Смішлива