
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/489/16-ц
РІШЕННЯ
іменем України
07 грудня 2018 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Подвисоцькій Т.В.,
за участі прокурора Ігнатенко А.П.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 у місті Коростені Житомирської області цивільну справу за позовом Коростенського місцевого прокурора в інтересах держави в особі фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради до ОСОБА_2 про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину,-
встановив:
У січні 2016 року Коростенський місцевий прокурор, який діє в інтересах держави в особі фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради звернувся до суду, в порядку цивільного судочинства, з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину.
Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовував тим, що згідно з обвинуваченням, ОСОБА_2 7 серпня 2014 року близько 15.30 год, керуючи технічно справним автомобілем марки "Volvo F 12", державний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки "Lamberet VFS-3Е", номерний знак НОМЕР_2, рухався по проїзній частині автодороги Київ-Ковель в напрямку Ковеля, зі швидкістю, яка не перевищувала дозволеної швидкості руху на автодорозі Київ-Ковель, на 153 км+100м, виявивши автомобіль марки "Daewoo Nexia 3L31UD", номерний знак НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_3, який рухався попереду в попутному напрямку, який зупинився для здійснення повороту ліворуч в порушення вимог пунктів 1.3, 2.3 б), 12.1, 12.3, 13.1 Правил Дорожнього Руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожню обстановку, стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, виявивши небезпеку для руху транспортний засіб, що рухався попереду в попутному напрямку, не дотримуючись безпечної дистанції, не вжив заходу для безпечного його об'їзду та скоїв з ним зіткнення. В результаті зіткнення транспортних засобів пасажир автомобіля марки "Daewoo Nexia 3L31UD", номерний знак НОМЕР_3 малолітній ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритого перелому лонної кістки зліва, забою лівого г/ступневого суглобу, які згідно з висновком судово-медичної експертизи № 696 від 29 вересня 2014 року відносяться до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеню тяжкості, що потягли за собою тривалий розлад здоров'я.
В результаті дорожньо-транспортної пригоди малолітній потерпілий ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, отримав тілесні ушкодження та був госпіталізований до Коростенської центральної міської лікарні у відділення травматології, де перебував на стаціонарному лікуванні з 01 серпня 2014 року по 27 серпня 2014 року.
Витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_4 у відділенні травматології Коростенської центральної міської лікарні становлять 6608,00 гривень.
Також від наслідків зазначеної дорожньо-транспортної пригоди тілесні ушкодження отримала ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка перебувала на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні Коростенської центральної міської лікарні з 7 серпня 2014 року по 20 серпня 2014 року і на її лікування витрачено кошти в сумі 4295,20 гривень.
Вироком Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2015 року ОСОБА_2визнано винуватим у вчиненні злочину за ст.286 ч.1 Кримінального кодексу України та призначено покарання у виді 5100,00 грн штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами .
Посилаючись на наведене, а також у зв'язку з тим, що фінансове управління виконавчого комітету Коростенської міської ради заходи до примусового стягнення коштів не вживає, прокурор просив стягнути з відповідача на користь фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради 10903,20 гривень коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілих від злочину.
Прокурор Ігнатенко А.П. у судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, просила задовольнити позовні вимоги.
Представник фінансового управління виконкому Коростенської міської ради у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, на адресу суду направив клопотання про слухання справи без його участі, позов просила задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1, який діє на підставі угоди про надання правової допомоги від 2 лютого 2016 року, просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав того, що прокурор не обґрунтував наявність підстав для здійснення представництва фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради. Зазначив, що на дату звернення до суду, фінансове управління виконавчого комітету Коростенської міської ради мало статус юридичної особи і могло звертатися до суду для реалізації своїх повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. Також представник відповідача в своєму письмовому запереченні вказав, що кошти на лікування потерпілого повинні відшкодовуватися ВАТ НАСК "Оранта".
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши їх в сукупності з письмовими матеріалами справи, суд дійшов до висновку про наступне.
Так, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Вироком Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25 березня 2015 року ОСОБА_2визнано винуватим у вчиненні злочину за ст.286 ч.1 Кримінального кодексу України та призначено покарання у виді 5100,00 грн штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами (а.с.5,6).
Потерпілим у вказаному кримінальному провадженні є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка трапилася з вини відповідача, отримав тілесні ушкодження середнього ступеню тяжкості та був госпіталізований до Коростенської центральної міської лікарні у відділення травматології, де перебував на стаціонарному лікуванні з 01 серпня 2014 року до 27 серпня 2014 року (а.с.5,6).
Витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_4 у відділенні травматології Коростенської центральної міської лікарні становлять 6608,00 гривень, згідно з даними довідки, яка видана Коростенською центральною лікарнею за № 2527 від 25 грудня 2014 року (а.с.4).
Відповідно дост.1166 Цивільного кодексу Українишкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом.
Статтею 1187 Цивільного кодексу Українизакріплено, що джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо - і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Положенняст.1206 Цивільного кодексу Українипередбачає, що особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Згідно з ч.3 ст.1206 Цивільного кодексу України, якщо лікування проводилося закладом охорони здоровя, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Положення п.7Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 7 липня 1995 року "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат"передбачає, що у кримінальному судочинстві відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого може покладатися тільки на особу, вина якої у вчиненні злочину встановлена обвинувальним вироком суду.
ВинаОСОБА_2у вчиненнікримінального правопорушення, передбаченогоч. 1ст.286 Кримінальногокодексу України доведена ухваленим 25 березня 2015 року Коростенським міськрайонним судом Житомирської області обвинувальним вироком.
Пунктом 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 7 липня 1995 року "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат" закріплено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з "Порядком обчислення розмірі фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженимПостановою Кабінету Міністрів України № 545 від16 липня 1993 року.
Порядком передбачено, що сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування. Термін і обумовленість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні.
Згідно з даними довідки - розрахунку від 25 грудня 2015 року, витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_4 у відділенні травматології Коростенської центральної міської лікарні становить 6608,00 гривень. Зазначені кошти винною особою в добровільному порядку не відшкодовано.
Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, які належать останній.
Постановою Пленуму Верховного Суду України №11 від 7 липня 1995 року "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат" визначено, що в разі, коли при постановленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку судового судочинства за позовом закладу охорони здоров'я, органу Мінфіну або прокуратури.
Винна особа зобовязана відшкодовувати витрати на стаціонарне лікування потерпілої від злочину особи, оскільки неповернення ОСОБА_2 до бюджету коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_4 є порушенням інтересів держави щодо надходження належних коштів до бюджетів всіх рівнів з метою їх подальшого використання для забезпечення завдань і функцій держави та місцевого самоврядування.
Щодо обґрунтованості прокурором у відповідності до рішення Конституційного суду представництва прокуратурою України інтересів держави слід звернути увагу, що в ч.4 рішення від 08 квітня 1999 року по справі № 3 - рп 99 Конституційний Суд України зазначив, щоінтереси державиможуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсімзінтересамидержавнихорганів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутномуфонді.Проте держава можевбачатисвоїінтересине тільки в їх діяльності,але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того,що"інтересидержави"єоціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійновизначаєзпосиланням на законодавство,на підставі якого подається позов,в чому саме відбулосячиможевідбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обгрунтовує у позовній заяві необхідністьїх захистутазазначає орган, уповноваженийдержавоюздійснювативідповідні функції у спірних відносинах.
В ч.1 рішення Конституційний Суд України констатував право прокурора самостійно визначати і обґрунтовувати в позовній заяві,в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави.
Не здійснення ж фінансовим управлінням дій, направлених на повернення до бюджету затрачених коштів закладом охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілої від злочину особи, є порушенням майнових інтересів держави, на що і вказав прокурор в своєму позові.
Суд відхиляє доводи представника відповідача щодо неналежної обґрунтованості підстав для здійснення прокурором представництва фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради, оскільки прокурор в належний спосіб довів суть порушення інтересів держави.
Позов в частині стягнення коштів в розмірі 4295,20 грн, витрачених на лікування ОСОБА_3 задоволенню не підлягає, оскільки остання статус потерпілої в кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_2 не має. А законом, зокрема статтею1206 Цивільного кодексу Українипередбачено, що особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину.
Крім того, виходячи із системного аналізу нормЗакону України "Про обовязкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"слідує, що правовідносини в частині відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілих, не підпадають під дію останнього. Тому твердження представника відповідача щодо доцільності стягнення коштів, які витрачені на лікування потерпілої особи, із страхової компанії є хибним.
Відповідно дост.141Цивільного процесуальногокодексу Українисудовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог.Якщо сторону,на користьякої ухваленорішення,звільнено відсплати судовихвитрат,з другоїсторони стягуютьсясудові витратина користьосіб,які їхпонесли,пропорційно дозадоволеної чивідхиленої частинивимог. А тому, суд вважає за необхідне стягнути із ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви пропорційно до задоволених вимог в сумі, що складає 60 % від заявленої суми вимоги і становить 826,80 гривень.
Керуючись ст.ст.1166, 1206 Цивільного кодексу України, ст.ст.12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
ухвалив :
Позов Коростенського місцевого прокурора в інтересах держави в особі фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради (Житомирська область, м. Коростень, вул. Грушевського, 22, р/р 31416544700006 ГУ ДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ 37909251): -6608 (шість тисяч шістсот вісім) гривень 00 копійок коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_4; - 826 (вісімсот двадцять шість) гривень 80 копійок витрат з оплати судового збору.
В задоволенні решти позову Коростенського місцевого прокурора в інтересах держави в особі фінансового управління виконавчого комітету Коростенської міської ради - відмовити за його безпідставністю.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 17 грудня 2018 року.
Сторони:
Позивач: Коростенський місцевий прокурор, місцезнаходження Житомирська область, місто Коростень, вулиця Героїв Чорнобиля, 10.
Особа, в інтересах якої виступає прокурор фінансове управління виконавчого комітету Коростенської міської ради, місцезнаходження Житомирська область, місто Коростень, вулиця Грушевського, 22, код ЄДРПОУ 37909251.
Відповідач: ОСОБА_2, місце проживання АДРЕСА_1, паспорт громадянина України серії СА № 410257, який видано Шевченківським РВ УМВС України в Запорізькій області 25 лютого 1997 року.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області ОСОБА_5