Рішення № 78788482, 10.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
200/12004/18-а
Номер документу
78788482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2018 р. Справа№200/12004/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецькийокружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (діла відповідач, Управління) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії за №3193 від 04.10.2018 року, зобовязання зарахувати до пільгового стажу період роботи з 12.02.2015 року по 15.11.2015 року в якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею та з 16.11.2015 року по 31.12.2015 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею в ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка», зобовязання повторно розглянути заяву від 24.09.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах, згідно ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу за періоди роботи з 12.02.2015 року по 15.11.2015 року в якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею та з 16.11.2015 року по 31.12.2015 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею в ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24 вересня 2018 року він звернувся до УПФ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, рішенням від 04 жовтня 2018 року відповідач відмовив у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу, оскільки до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 12.02.2015 року по 31.12.2015 року в якості заступника начальника дільниці та прохідника підземного в ТОВ «ШК Донецькшахтопроходка», оскільки це підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території.

На думку позивача, УПФ протиправно не зарахувало до стажу вищевказаний період роботи, оскільки в нього наявні записи у трудовій книжці та необхідні документи, що підтверджують стаж, який дає право на призначення пенсії за віком відповідно частини 3статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.

27 листопада 2018 року від представника Управління надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що позивач не має право на призначення пенсії за віком у відповідності до частини 3статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», через відсутність необхідного страхового стажу, оскільки до пільгового стажу не зараховано період праці в ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 12.02.2015 року по 31.12.015 року в якості заступника заступника начальника дільниці та прохідника підземного, оскільки це підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території , а саме в місті Донецьку. Зазначає, що відповідно до Порядку № 637, у разі коли підприємства, установи, організації розміщуються на тимчасово окупованій території, спеціальних трудовий стаж може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування та відповідно до даних, наданих відділом персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу, да про спеціальний стаж позивача за період з 12.02.2015 року по 31.12.2015 року на ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» відсутні.

З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, громадянин України ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії ВВ 770757, виданий 08.04.1999 року)

24 вересня 2018 року позивач звернувся до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

До вказаної заяви було надано наступні документи: копію трудової книжки БТ-ІІ № 7630239, копію тимчасового посвідчення № 2665, довідки про підтвердженого наявного трудового стажу, видані ВСП «Шахтоуправління «Добропільське», ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», довідку про підземні спуски в шахту, видану ПАТ «ШУ «Покровське» № 405 від 10.12.2017 року, довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТОВ «ШК «Донецькшахтапроходка» від 22.03.2018 року №02/54, довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТОВ «Шахтобудівельна компанія» від 24.09.2018 року № 505, копію довідки Фонду соціального страхування України №03/1473 від 03.09.2018 року, копію паспорту, копію ідентифікаційного номеру.

04 жовтня 2018 року Добропільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийняло рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу.

Рішення про відмову у призначенні пенсії вмотивовано тим, що до пільгового стажу не зараховано період роботи з 12.02.2015 року по 31.12.2015 року в якості заступника начальника дільниці та прохідника підземного в ШК «Донецьк шахта проходка», оскільки зазначене підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території.

За таких обставин управління дійшло висновку про наявність у позивача страхового стажу: 23 роки 14 днів, в тому числі пільговий стаж за ст. 14 25 складає 10 років 08 місяців 17 днів, за ст. 14 20 складає 10 років 10 місяців 16 днів.

Позивач оскаржує вищевказане рішення відповідача, як таке, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства та порушує його конституційні права.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1статті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положеннястатті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначеніЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі ОСОБА_2 № 1058-IV).

У відповідності достатті 1 Закону № 1058-ІVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цимЗакономі за який сплачено страхові внески.

Згідно із пунктом 1 частини 1статті 8 Закону № 1058-ІVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цимЗакономта досягли встановленого цимЗакономпенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені устатті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1статті 9 Закону № 1058-ІVвизначено, що відповідно до цьогоЗаконуза рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4статті 24 Закону № 1058-ІVвизначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цимЗаконом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону№ 1058-ІV Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченихЗаконом України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року(далі - ОСОБА_2 № 1788-XII) відповідно доКонституції Українигарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законспрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

ОСОБА_2гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

У відповідності достатті 14Закону № 1788-XIIпрацівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. ОСОБА_2 же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Вищевказана нормазаконукореспондується із частиною 3статтею 114 Закону № 1058- IV(чинна редакція) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. ОСОБА_2 самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Згідно зістаттею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пункту 20 Порядку№ 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженимнаказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що у відповідності до записів у трудовій книжці позивача (БТ-ІІ № 7630239) що з 01.01.2013 року позивача переведено в ООО «ШСК «Донецькшахтопроходка» заступником начальника участка з повним робочим днем під землею, 16.11.2015 року переведено прохідником пятого розряду з повни робочим днем на підземній роботі, 16.01.2016 року переведено заступником начальника підземного участка з повним робочим днем під землею.

З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, суд дійшов висновку, що характер та умови праці, що підтверджують вищевказаний період роботи позивача, як пільговий стаж його роботи, зазначений у трудовій книжці, при призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, що надає йому можливість включення вищевказаних періодів роботи до страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі справа № 233/2084/17).

Статтею 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Частиною 2статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи завдання та принципи адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що рішення Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №3193 від 04.10.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню із зобовязанням відповідача зарахувати до пільгового стажу період роботи 12.02.2015 року по 15.11.2015 року в якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею та з 16.11.2015 року по 31.12.2015 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею в ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» та зобовязанням повторно розглянути заяву від 24.09.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу за періоди роботи з 12.02.2015 року по 15.11.2015 року в якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею та з 16.11.2015 року по 31.12.2015 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею в ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».

Таким чином, позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при поданні до суду адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у призначенні пенсії за №3193 від 04.10.2018 року.

Зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 12.02.2015 року по 15.11.2015 року в якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею та з 16.11.2015 року по 31.12.2015 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею в ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».

Зобовязати Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.09.2018 року про призначення пенсії на пільгових умовах, згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільгового стажу за періоди роботи з 12.02.2015 року по 15.11.2015 року в якості заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею та з 16.11.2015 року по 31.12.2015 року в якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею в ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 10 грудня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Грищенко Є.І.