Ухвала суду № 78786679, 22.12.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2018
Номер справи
140/2699/18
Номер документу
78786679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

22 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2699/18

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Сорока Ю.Ю., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, полковника поліції ОСОБА_2 про зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до начальника Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, полковника поліції ОСОБА_2 про зобов’язання відповідача зобов’язати працівників поліції відкрити кримінальне провадження у справах про викрадення дітей, рекомендованих листів, про розтрату коштів з рахунків у АТ КБ “Приватбанк” та стягнення моральної шкоди.

Позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, у зв’язку з чим у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) з огляду на таке.

Як встановлено статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

При цьому, КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

При визначенні юрисдикції справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.

Імперативний припис п.2 ч.2 ст.19 КАС України виключає юрисдикцію адміністративних судів щодо справ, які належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 2011 року у справі № 19-рп/2011 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 55 Конституції України, частини другої статті 2, пункту 2 частини третьої статті 17 КАС України, частини третьої статті 110, частини другої статті 236 Кримінально-процесуального кодексу України зазначив, що відносини, які виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності, правовідносини у сфері охорони право і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. В цьому ж рішенні Конституційний Суд наголосив, що здійснюючи перевірку заяв і повідомлень про злочини, прокурор, слідчий, орган дізнання вдаються до тих же способів і прийомів, що й під час збирання доказів у кримінальній справі. Отже, правовідносини, що мають місце під час розгляду заяв про злочини, за своєю правовою природою є кримінально-процесуальними. Тому перевірка скарг на рішення, дії чи бездіяльність вказаних суб'єктів владних повноважень має відбуватися у тому ж процесуальному порядку і тим же судом, на який відповідно до закону покладені повноваження щодо перевірки й оцінки доказів у кримінальній справі, тобто судом із розгляду кримінальних справ.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово зверталася до Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області із заявами від 02.07.2018, 08.08.2018, 20.08.2018, 10.10.2018, 07.11.2018, 03.12.2018 про відкриття кримінального провадження та притягнення осіб до кримінальної відповідальності згідно ст.146 Кримінального кодексу України (далі – КК України).

Луцький відділ поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, за результатми розгляду заяв, листами від 07.07.2018 №3/5212, від 06.09.2018 №3/6712, від 07.09.2018 №3/6725, 14.11.2018 №3/8957, від 16.11.2018 №3/9039, від 30.11.2018 №3/9580, від 06.12.2018 №3/9796, від 17.12.2018 №3/10088 надав відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо притягнення осіб до кримінальної відповідальності згідно ст.146 КК України.

Відповідно до ст.60 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

Суд зазначає, що в даному випадку позивач фактично є заявником в розумінні ст.60 КПК України, який може оскаржити дії, рішення та бездіяльність слідчого або прокурора.

Тобто, оскаржувані позивачем дії відповідача пов'язані з виконанням обов'язків відповідачів в рамках кримінального провадження, а тому питання, що є предметом позову регламентуються КПК України і мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.

Разом з тим, як зазначено в пункті 4.2 рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 23 травня 2001 року, кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод і законних інтересів. Захист прав і свобод людини не можуть бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської.

Таким чином, органи досудового розслідування під час перевірки заяви про злочин та її вирішення, здійснення заходів під час досудового розслідування в кримінальних провадження виконують не владні управлінські функції, а владні процесуальні функції.

З огляду на зазначене, вимоги позивача не належать до юрисдикції адміністративного суду, оскільки не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язані із оскарженням дій відповідача вчинених в межах досудового розслідування у кримінальній справі. Їх розгляд можливий лише у порядку, встановленому КПК України, адже процесуальна діяльність посадових осіб правоохоронних органів має свої особливості та не віднесена до сфери управлінської діяльності.

Таким чином, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору дана справа підлягає розгляду загальним судом - Луцьким міськрайонним судом Волинської області у порядку, визначеному нормами Кримінального процесуального кодексу України.

З урахуванням наведеного, суддя вважає, що у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, полковника поліції ОСОБА_2 про зобов’язання вчинити дії, слід відмовити.

Згідно із частиною п’ятою статті 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись пунктом 1 частини першої, частиною п’ятою статті 170, статтями 248, 256, 295 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, полковника поліції ОСОБА_2 про зобов’язання вчинити дії.

Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Ю.Ю. Сорока