Рішення № 78786537, 17.12.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
140/2058/18
Номер документу
78786537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2058/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідачів ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування рішення і наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі Кваліфікаційна комісія ОСОБА_4, відповідач-1), Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі ОСОБА_4, відповідач-2) про визнання протиправними та скасування рішення Кваліфікаційної комісії ОСОБА_4, оформленого протоколом № 7 від 26.07.2018 щодо внесення подання до ОСОБА_4 стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката №012372 від 29.12.2014 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 та наказу ОСОБА_4 від 29.08.2018 № 130 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката №012372 від 29.12.2014 інженера-землевпорядника ОСОБА_1

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2018 дану справу прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). А в подальшому, ухвалою суду від 20.11.2018 призначено судове засідання у даній справі на 10:30 год. 04.12.2018. 04.12.2018 за клопотанням позивача розгляд справи було відкладено на 14:30 год. 17.12.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є інженером-землевпорядником відповідно до кваліфікаційного сертифікату від 29.12.2014 №012372.

26.07.2018 Кваліфікаційна комісія ОСОБА_4 прийняла рішення, оформлене протоколом № 7 про направлення подання до ОСОБА_4 щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката позивача.

Згідно із наказом ОСОБА_4 від 29.08.2018 №130 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів», на підставі подання Кваліфікаційної комісії ОСОБА_4 від 01.08.2018 № 18/425 анульовано, виданий позивачу, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника.

З рішенням Кваліфікаційної комісії ОСОБА_4, оформленим протоколом від 26.07.2018 № 7 та наказом ОСОБА_4 від 29.08.2018 №130 позивач не погоджується, вважає їх протиправними з тих підстав, що комісією не встановлено наявності його вини у грубому порушенні вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою при розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_5 для будівництва індивідуального гаража площею 43 кв.м. за адресою: кооператив по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» по вул. Варшавській, гараж № 1609 м. Ковель Волинської області. Документацію із землеустрою було виготовлено на підставі рішення Ковельської міської ради від 22.03.2018 № 35/8 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», яке не скасоване та не визнане недійсним.

Підставою для анулювання, виданого позивачу, кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника стало розроблення документації із землеустрою не того виду. Проте, чинним законодавством не передбачено, що розроблення документації із землеустрою на підставі рішення органу місцевого самоврядування, яке не скасовано, свідчить про грубе порушення інженером-землевпорядником вимог нормативно правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Крім того зазначає, що питання щодо позбавлення позивача кваліфікаційного сертифікату повинно було вирішуватися в порядку, визначеному статтею 61-1 Закону України «Про землеустрій», тобто за результатами проведеної перевірки та виключно на підставі акту перевірки, чого в даному випадку зроблено не було.

З врахуванням вищевикладеного, просить позов задовольнити.

В поданому суду письмовому відзиві (а.с. 53-62) представник відповідача 2 позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що Головне управління ОСОБА_4 у Волинській області звернулося до кваліфікаційної комісії з листом від 19.07.2018 № 21-3-0.2220-4966/2-18 про порушення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 кваліфікаційних вимог положень нормативно-правових актів. Зокрема, зазначено, що виявлено порушення статті 79-1 Земельного кодексу України, оскільки земельна ділянка не була сформована, право власності (користування) на неї не виникало. Тобто, для державної реєстрації земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража необхідно розробляти проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, а не технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Отже, виготовлення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) всупереч вимогам статті 79-1 Земельного кодексу України, свідчить про невідповідність такої документації законодавству та про те, що її розробником допущено грубе порушення законодавства України, що регулює земельні відносини.

Розглянувши вказаний лист Кваліфікаційна комісія ОСОБА_4 внесла подання про анулювання сертифікату позивача.

Звертає увагу на те, що законодавцем розмежовано два окремі випадки внесення подання про анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника, а саме: за наслідком розгляду актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) та за результатами розгляду перевірки письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою. В даному випадку, питання про позбавлення позивача кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника розглядалося на підставі письмового звернення Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області.

З врахуванням наведеного вважає, що оскаржувані рішення та наказ прийняті правомірно, а тому в задоволенні позову просить відмовити.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідачів у судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у письмовому відзиві, та просила у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що 29.12.2014 Львівським національним аграрним університетом видано ОСОБА_1 кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №012372, яким підтверджено відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земель), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою (а.с. 24).

ОСОБА_1 було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_5 для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої за адресою: кооператив по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» по вул. Варшавській, гараж № 1609 м. Ковель Волинської області (а.с. 67-110).

Листом від 19.07.2018 № 21-3-0-2220-4966/2-18 Головне управління ОСОБА_4 у Волинській області повідомило ОСОБА_4 про те, що при аналізі матеріалів поданих для державної реєстрації земельної ділянки (реєстраційний номер ЗВ-9701166132018 від 18.05.2018) разом з доданим електронним документом виявлено порушення статті 79-1 Земельного кодексу України (Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_5 для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої за адресою: кооператив по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» по вул. Варшавській, гараж № 1609 м. Ковель Волинської області, розроблена фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 Земельна ділянка не була сформована. Право власності (користування) на неї не виникло. Тобто, для державної реєстрації земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража необхідно розробляти документацію із землеустрою відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, а не технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). З огляду на зазначене просили розглянути вказане питання на Кваліфікаційній комісії (а.с. 66).

26.07.2018 відбулося засідання Кваліфікаційної комісії, на порядок денний якої було винесено питання про розгляд листів, заяв, клопотань від фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування стосовно анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженера-землевпорядника.

Як вбачається із протоколу засідання Кваліфікаційної комісії ОСОБА_4 №7 від 26.07.2018, на вказаному засіданні слухали секретаря комісії ОСОБА_6, яка повідомила, що до Кваліфікаційної комісії надійшов лист Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області від 19.07.2018 № 21-3-0-2220-4966/2-18 в якому наведено факти, які свідчать про грубі порушення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_1 вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою. Зазначене порушення полягало в тому, що 01.06.2018 державним кадастровим реєстратором Відділу у м. Ковель міськрайонного управління у Ковельському районі та м. Ковелі Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності пункту 1 статті 21 Закону України «Про державний земельний кадастр», статті 79-1 Земельного кодексу України. Крім цього зазначено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок, у звязку із чим Кваліфікаційна комісія ОСОБА_4 ухвалила звернутися з поданням до ОСОБА_4 щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат від 29.12.2014 № 012372) (а. с.116-123).

Листом від 25.08.2018 №0-29354/0/1-18 Кваліфікаційна комісія ОСОБА_4 скерувала до ОСОБА_4 подання про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, з якого вбачається, що Кваліфікаційна комісія ОСОБА_4 відповідно до рішення (протокол від 26.07.2018 №7) пропонує анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників згідно з протоколом, в тому числі і ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат від 29.12.2014 № 012372) (а. с.114-115).

Згідно із наказом ОСОБА_4 від 29.08.2018 №130 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів», на підставі подання Кваліфікаційної комісії ОСОБА_4 01.08.2018 №18/425 анульовано, виданий ОСОБА_1, кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 29.12.2014 № 012372 (а.с.112).

Листом від 03.09.2018 № 31-28-0.23-9482/2-18 ОСОБА_4 повідомив позивача про анулювання кваліфікаційного сертифіката згідно із наказом ОСОБА_4 від 29.08.2018 №130 (а.с. 111).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначені Закон України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі Закон №858-IV), який спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.

Згідно з статтею 60 Закону №858-IV державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (ОСОБА_4) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відповідно до положень статті 61-1 Закону №858-IV державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії. Рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено до суду.

Крім того, згідно із пунктом 5 розділу І (Загальні положення) Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 28.07.2017 № 392, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2017 за № 1044/30912 (далі Порядок №392), до повноважень Кваліфікаційної комісії належать, зокрема, розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених ОСОБА_4 заходів державного нагляду (контролю).

Пунктами 6, 7 розділу ІІ (Порядок роботи Кваліфікаційної комісії) Порядку № 392 передбачено, що рішення Кваліфікаційної комісії приймаються шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів присутніх на її засіданні та оформлюються протоколом, який підписують усі присутні на засіданні члени Кваліфікаційної комісії. Член Кваліфікаційної комісії, який не погоджується з прийнятим Кваліфікаційною комісією рішенням, висловлює окрему думку в письмовому вигляді, що додається до протоколу. Рішення Кваліфікаційної комісії може бути оскаржено в суді.

Як вбачається із оскаржуваного наказу ОСОБА_4 від 29.08.2018 № 130, останній прийнятий відповідно до частини девятнадцятої статті 66, частини третьої статті 66-1 та частини третьої статті 68 Закону № 858-IV, пункту 20 розділу ІІІ Порядку № 392 та на підставі подання Кваліфікаційної комісії ОСОБА_4 від 01.08.2018 №18/425 (а. с.112).

Відповідно до частин першої, четвертої статті 66 Закону № 858-IV професійною діяльністю у сфері землеустрою можуть займатися особи, які мають вищу освіту за спеціальностями та кваліфікаціями у галузі знань землеустрою. Сертифікованими інженерами-землевпорядниками є особи, які мають вищу освіту за спеціальностями та кваліфікаціями у галузі знань землеустрою, мають стаж роботи за спеціальністю не менше одного року, склали кваліфікаційний іспит, одержали сертифікат та зареєстровані в Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників відповідно до цього Закону.

Згідно із частиною девятнадцятою статті 66 Закону № 858-IV Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин: а) за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; б) у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; в) за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону; г) на підставі свідоцтва про смерть.

Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що статтею 61-1 Закону №858-IV та Порядом №392 встановлено особливий порядок дій ОСОБА_4 України щодо здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою, який передбачає проведення відповідної перевірки, складання акту перевірки з направленням його для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії та, за наявності відповідного подання Кваліфікаційної комісії, прийняття рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

При цьому, на думку суду питання про позбавлення інженера-землевпорядника ОСОБА_1 кваліфікаційного сертифіката повинно було вирішуватись саме в порядку, визначеномустаттею 61-1 Закону №858-IV, тобто за результатами проведеної перевірки та виключно на підставі акту перевірки, розглянутого на засіданні Кваліфікаційної комісії.

Судом встановлено, що перевірка не проводилася та акт перевірки щодо позивача не складався та, відповідно, не розглядався Кваліфікаційною комісією.

Разом з тим, суд не погоджується з твердженням представника відповідача ОСОБА_4 України про те, що в даному випадку розглядалось питання про позбавлення ОСОБА_1 сертифікату інженера-землевпорядника на підставі письмового звернення Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області відповідно до положень статті 68 Закону №858-IV, а тому проведення перевірки та відповідно складання акту, за результатами її проведення не є обовязковим, оскільки статтею 61-1 вказаного Закону врегульований чіткий порядок дій у зв'язку із здійсненням такого нагляду та спосіб вирішення питання про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника, за яким проведення перевірки є обов'язковим.

На думку суду, стаття 68 Закону № 858-IV стосується саме звернення інших заінтересованих осіб, а в даному випадку звернення було Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області, тому ОСОБА_4 України повинен був діяти в рамках, визначених статтею 61-1 Закону №858-IV та відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Оскільки, в даному випадку ініціатором здійснення заходів державного нагляду щодо виконавців робіт із землеустрою було Головне управління ОСОБА_4 у Волинській області, тому питання про позбавлення інженера-землевпорядника ОСОБА_1 кваліфікаційного сертифіката повинно було вирішуватись саме в порядку, визначеномустаттею 61-1 Закону №858-IV, тобто за результатами проведеної перевірки та виключно на підставі акту перевірки, розглянутого на засіданні Кваліфікаційної комісії.

Чого в даному випадку зроблено не було.

Відтак на думку суду, ОСОБА_4 України не дотримано порядку позбавлення позивача кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону №858-IV розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Пунктом «а» частини другої статті 28 цього Закону передбачено, що розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.

Як передбачено частинами другою, третьою статті 68 Закону № 858-IV, пунктом 19 розділу ІІІ (Порядок видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та/або інженера-геодезиста) Порядку № 392, кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:

грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;

рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником;

наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини;

з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.

Відповідно до пункту 20 розділу ІІІ Порядку № 392 кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється ОСОБА_4: за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 Закону України "Про землеустрій"; на підставі свідоцтва про смерть. Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.

З аналізу наведених правових положень вбачається, що анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника здійснюється Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру за поданням Кваліфікаційної комісії за наявності однієї із підстав, визначених устатті 68 Закону № 858-IV. Кваліфікаційна комісія проводить засідання, на якому приймає відповідне рішення, яке оформлюється протоколом. У разі прийняття рішення про внесення подання до ОСОБА_4 України стосовно анулювання сертифіката інженера-землевпорядника, Кваліфікаційна комісія вносить відповідне подання.

Як слідує з витягу із протоколу засідання №7 від 26.07.2018 Кваліфікаційна комісія розглядала лише лист Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області від 19.07.2018 № 21-3-0.2220-4966/2-18 та при прийнятті рішення про звернення з поданням до ОСОБА_4 щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_1 взято до уваги лише рішення державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ковель міськрайонного управління у Ковельському районі та м. Ковелі Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру від 01.06.2018 № РВ-0700209762018 та № РВ-0700209752018.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення ОСОБА_4 про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 винесене на підставіЗакону № 858-IV за поданням Кваліфікаційної комісії за грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

При цьому, під «грубими порушеннями» Кваліфікаційна комісія розуміє порушення, які допустила позивач, як інженер-землевпорядник при розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_5 для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої за адресою: кооператив по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» по вул. Варшавській, гараж № 1609 м. Ковель Волинської області, що стало підставою для відмови в реєстрації права власності на гараж державним кадастровим реєстратором.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 28 Закону № 858-IV розробники документації із землеустрою зобов'язані дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.

При цьому,Закон № 858-IV не містить визначення грубого порушення суб'єктом господарювання або ж інженером-землевпорядником вимог нормативно-правових актів.

Поняття «грубе порушення суб'єктом господарювання або ж інженером-землевпорядником вимог нормативно-правових актів», яке застосоване законодавцем устатті 68 Закону № 858-IV, має оціночний характер, а тому для з'ясування характеру порушення слід досліджувати допущене порушення у сукупності з врахуванням усіх обставин та попередніх проступків. У кожному конкретному випадку воно повинно встановлюватися, виходячи з об'єктивних та суб'єктивних ознак вчиненого діяння.

Визнання порушення нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою грубим, залежить від оцінки таких критеріїв кожний з яких має самостійне значення, а саме: характеру порушення; категорії виконавця; об'єктивних ознак здійснюваного порушення; суб'єктивних ознак здійснюваного порушення.

Щодо виявленого грубого порушення, допущеного інженером-землевпорядником ОСОБА_1 при розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) всупереч статті 79-1 Земельного кодексу України, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Статтею 50 Закону №858-IV передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки та погоджуються і затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно з пунктом 1 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79 1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Ковельської міської ради народних депутатів від 19.05.1991 № 283-р «Про дозвіл на будівництво індивідуальних гаражів на кооперативі «Машинобудівельник» гр. ОСОБА_5 дозволено будівництво гаража в кооперативі «Машинобудівельник» (пункт 66 розпорядження) (а.с. 91-94).

Відповідно до вказаного розпорядження гр. ОСОБА_5 побудовано гараж в кооперативі по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» і має номер 1609, про що свідчить довідка Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ковельської міської ради від 29.11.2017 № 2227/451 (а.с. 78).

На підставі вказаного рішення гр. ОСОБА_5 надано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03.01.2018, індексний номер витягу 109772964 (а.с. 77).

В подальшому, рішенням Ковельської міської ради від 22.03.2018 № 35/8 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» гр. ОСОБА_5 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) при передачі її у власність чи оренду громадянам для будівництва індивідуального гаража, площею 43 кв.м, № 1609, розташованого за адресою: кооператив по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» по вул. Варшавській в м. Ковель Волинської області (а.с. 75-76).

Після прийняття вказаного рішення, 04.04.2018 ОСОБА_7 звернувся до ФОП ОСОБА_1 для виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва вищевказаного гаража (а.с. 71) та, як слідує з матеріалів справи, цього ж дня між позивачем та вищевказаним громадянином було укладено договір на розробку (виготовлення) технічної документації № 43.

Отже, як слідує з матеріалів справи, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва індивідуального гаража, площею 43 кв.м, № 1609, розташованого за адресою: кооператив по експлуатації гаражів «Машинобудівельник» по вул. Варшавській в м. Ковель Волинської області на гр. ОСОБА_7 розроблена ОСОБА_1 на підставі рішення Ковельської міської ради від 22.03.2018 № 35/8 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

Як встановлено судом вказане рішення не скасоване та є чинним.

При цьому, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено, що наявність лише рішення державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ковель міськрайонного управління у Ковельському районі та м. Ковелі Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру може свідчити про грубе порушення безпосередньо сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Разом з тим, суд не приймає до уваги твердження представника відповідачів про те, що рішення державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ковель міськрайонного управління у Ковельському районі та м. Ковелі Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру оскаржене гр. ОСОБА_5 в судовому порядку та судом не скасоване, оскільки на даний час рішення суду у цій справі законної сили не набрало.

При цьому, Кваліфікаційна комісія у кожному конкретному випадку повинна встановити наявність чи відсутність фактів грубого порушення нормативно-правових актів при розробленні документації із землеустрою у спосіб, визначений законом, чого в даному випадку відповідачем не було зроблено.

Наявні у матеріалах справи лист Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області від 19.07.2018 № 21-3-0.2220-4966/2-18, подання Кваліфікаційної комісії про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників від 28.08.2018 № 0-29354/0/1-18, наказ ОСОБА_4 від 29.08.2018 № 130 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» містять посилання щодо порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою сертифікованими інженерами-землевпорядниками, в тому числі і ОСОБА_1 Протокол комісії № 7 від 26.07.2018 також не містить обґрунтувань грубого порушення інженером-землевпорядником ОСОБА_1

Проте, жодний із вказаних документів не містить інформації в чому саме полягає грубе порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, та чи є це порушення дійсно грубим.

На думку суду, на підставі лише листа Головного управління ОСОБА_4 у Волинській області від 19.07.2018 № 21-3-0.2220-4966/2-18 та рішення державного кадастрового реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру не можливо перевірити суть порушення, дійти висновку про його грубий характер та встановити наявність вини сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_1 в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Крім того, будь - яких доказів на підтвердження того, що допущені порушення при розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) всупереч статті 79-1 Земельного кодексу України інженером-землевпорядником ОСОБА_1 є дійсно грубими відповідачами не надано.

Разом з тим, жодних скарг від замовників проектів землеустрою не надходило. Також відсутні в матеріалах справи і відомості про те, що розроблення ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою спричинило порушення прав чи інтересів інших осіб.

Одночасно, судом не встановлено наявність вини сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_1 в грубому порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Такі обставини свідчать про відсутність в діях інженера-землевпорядника ОСОБА_1 порушення вимог законодавства у сфері землеустрою при розробленні нею відповідної технічної документації із землеустрою.

Протилежного судом не встановлено.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідачі не довели правомірності оскаржуваних в даній справі наказу та рішення.

Тому, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішення Кваліфікаційної комісії Дергеокадастру, оформлене протоколом № 7 від 26.07.2018 щодо внесення подання до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката №012372 від 29.12.2014 інженера-землевпорядника ОСОБА_1, а також наказу ОСОБА_4 від 29.08.2018 № 130 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката №012372 від 29.12.2014 інженера-землевпорядника ОСОБА_1 підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 1409,60 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 03.10.2018 № 167 та дубліката квитанції від 02.10.2018 № 0.0.1148999908.1 (а.с. 2, 13).

Керуючись статтями 241, 242, частиною третьою статті 243, статтями 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом № 7 від 26 липня 2018 року щодо внесення подання до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката №012372 від 29 грудня 2014 року інженера-землевпорядника ОСОБА_1.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 29 серпня 2018 року № 130 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката №012372 від 29 грудня 2014 року інженера-землевпорядника ОСОБА_1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру судовий збір у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста девять гривень 60 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (45032, Волинська обл., Ковельський р-н, с. Вербка, вул. Партизанська, 44, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

Відповідач - 1: Кваліфікаційна комісія Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3, код ЄДРПОУ 39411771).

Відповідач - 2: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3, код ЄДРПОУ 39411771).

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 22 грудня 2018 року.