Рішення № 78786361, 03.12.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
140/1969/18
Номер документу
78786361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/1969/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

за участю секретаря судового засідання Столярчук А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Генезис+» до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Генезис+» (далі - ТзОВ «Генезис+», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач 1), Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ГУ ДФС) від 23.07.2018 №849685/38768094 було відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) поданого позивачем розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 18.06.2018 №1 до податкової накладної від 06.06.2018 №1.

Позивач не погоджується із вказаним рішенням та вважає його необґрунтованим, оскільки подані платником документи підтверджують факт здійснення господарської операції, а вказане рішення прийняте з порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117.

Позивач, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог від 26.11.2018 №95 (а.с.119-120), від 29.11.2018 №101 (а.с.130-131), просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС від 23.07.2018 №849685/38768094 та зобовязати ДФС України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 18.06.2018 №1 до податкової накладної від 06.06.2018 №1, стягнувши на його користь судові витрати в сумі 1762,00грн. з відповідача 1.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а.с.1).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 17.10.2018 (а.с.78-81) представник відповідачів ОСОБА_3 позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення прийняте правомірно у звязку із невідповідністю даних між первинними документами (додатку до договору, акті наданих послуг, податковою накладною, платіжними дорученнями).

Ухвалою суду від 22.10.2018 задоволено клопотання представника відповідачів про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін (а.с.86).

09.11.2018 за вх.№14675/18 позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій заперечив доводи відзиву (а.с.102-103).

В судовому засіданні 19.11.2018 судом ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, було відмовлено у задоволенні заяви представника відповідачів ОСОБА_4 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження за безпідставністю.

Крім того, 22.11.2018 за вх.№15321/18 представник відповідачів ОСОБА_3 подала до суду заперечення на відповідь на відзив, у яких просить суд врахувати узагальнену податкову інформацію від 14.09.2018 №39/03-20-55-12 (а.с.108-111).

В судових засіданнях, проведених у цій справі, представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просить його задовольнити, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог.

Представники відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 у тих же судових засіданнях позов заперечили та просять відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві та запереченнях.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 06.06.2018 ТзОВ «Генезис+» склало податкову накладну №1 по господарській операції щодо надання ТзОВ «ЛВН Лімітед» послуг по організації та проведенню заходу «Глобальна стратегічна конференція» в м.Київ на суму ПДВ 41835,03грн. (а.с.14-15), яка була зареєстрована в ЄРПН.

В подальшому, ТзОВ «Генезис+» було складено розрахунок коригування від 18.06.2018 №1 до податкової накладної від 06.06.2018 №1 (а.с.12-13) та направлено для реєстрації в ЄРПН.

Як вбачається із повідомлення від 18.07.2018 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, реєстрацію вказаного розрахунку коригування було зупинено та запропоновано надати підтверджуючі документи по придбанню та наданню послуг по даній операції (а.с.11).

18.07.2018 ТзОВ «Генезис+» надіслало засвідчені копії документів, що підтверджують надання послуг за договором від 31.05.2018 №31/05/18 (а.с.17-35), що підтверджується квитанцією №2 від 18.07.2018 (а.с.16).

Рішенням Комісії ГУ ДФС від 23.07.2018 №849685/38768094 у реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 18.06.2018 №1 до податкової накладної від 06.06.2018 №1 було відмовлено з тих підстав, що встановлено невідповідність даних між первинними документами: в додатку до договору від 16.06.2017 та акті надання послуг від 18.06.2017 сума операції вказана в розмірі 298,8 тис. грн. ПДВ, тоді як податкова накладна виписана на суму ПДВ 181,4 тис. грн., а платіжні доручення надані від 06.06.2017, 07.06.2017 та 27.06.2017 на загальну суму ПДВ 332,15 тис. грн. (а.с.9-10).

При вирішенні даного публічно-правового спору суд враховує положення таких нормативно-правових актів.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №1246), визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Згідно із пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117, яка набрала чинності 22.03.2018, були затверджені Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117), Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пунктів 12 - 16 Порядку №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг). Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За приписами пунктів 18 - 20 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Як убачається із матеріалів справи, складений позивачем розрахунок коригування від 18.06.2018 №1 до податкової накладної від 06.06.2018 №1 було направлено для реєстрації в ЄРПН та згідно із повідомленням від 18.07.2018 №1 його реєстрацію було зупинено та запропоновано платнику надати підтверджуючі документи по придбанню та наданню послуг по даній операції (а.с.11).

18.07.2018 ТзОВ «Генезис+» надіслало засвідчені копії документів, що, на думку платника, підтверджують надання послуг за договором від 31.05.2018 №31/05/18, а саме: договір про надання послуг №31/05/18 від 31.05.2018, укладений між ТзОВ «ЛВН Лімітед» та ТзОВ «Генезис+», з додатками №1 та №2 до нього та технічним завданням, рахунки на оплату послуг від 04.06.2018 № 11, від 18.06.2018 №12, від 18.06.2018 №13, акт надання послуг від 18.06.2018 №22, платіжні доручення від 06.06.2018 №6311, від 27.06.2018 №7341 (а.с.36-49).

Пунктом 21 Порядку №117 передбачено виключний перелік підстав для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, якими є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як вбачається із оскаржуваного рішення від 23.07.2018 №849685/38768094 (складеного за типовою формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №117), Комісія ГУ ДФС відмовила у реєстрації розрахунку коригування від 18.06.2018 №1 до податкової накладної від 06.06.2018 №1 з підстави «ненадання платником податків копій документів». При цьому, у вказаному рішенні також позначена відмітка навпроти такої підстави «Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити)» без підкреслення документів, яких не надано, а у графі «додаткова інформація» вказано: «встановлено невідповідність даних між первинними документами: в додатку до договору від 16.06.2017 та акті надання послуг від 18.06.2017 сума операції вказана в розмірі 298,8 тис. грн. ПДВ, тоді як податкова накладна виписана на суму ПДВ 181,4 тис. грн., а платіжні доручення надані від 06.06.2017, 07.06.2017 та 27.06.2017 на загальну суму ПДВ 332,15 тис. грн.» (а.с.9-10).

Суд звертає увагу, що невідповідність між первинними документами не може трактуватися як «ненадання платником податку копій документів», що є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування. Крім того, вказуючи в оскаржуваному рішенні таку підставу його прийняття, як ненадання платником податків копій документів, Комісія ГУ ДФС взагалі не вказала, які саме документи не були надані. Суд також враховує, що в оскаржуваному рішенні відсутня вказівка про те, що подані позивачем документи складені з порушенням законодавства.

Суд також бере до уваги доводи позивача, викладені у відповіді на відзив, щодо відсутності розбіжності у первинних документах, оскільки сума операції становить 1792930,00грн., в т.ч.ПДВ 298,8тис.грн., а не сума операції становить 298,8тис., як про це вказано у рішенні (а.с.103).

При вирішенні цього спору суд також враховує, що податкова накладна від 06.06.2018 №1, до якої було складено спірний розрахунок коригування, був зареєстрований в ЄРПН, що вказує на непослідовність дій контролюючого органу при реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування по одних і тих же операціях.

Суд не бере до уваги узагальнену податкову інформацію щодо ТзОВ «Генезис+» за звітний період декларування ПДВ за червень 2018 року, складену ГУ ДФС у Волинській області від 14.09.2018 за №39/03-20-55-12 (а.с.112-117), оскільки вона не була підставою для прийняття оскаржуваного рішення та в силу приписів частини другої статті 77 КАС України відповідач 1 не може покликатися на вказану інформацію як на доказ правомірності прийнятого рішення.

Крім того, суд звертає увагу, що за правилами пункту 86.1 статті 86 ПК України доказом вчинення правопорушення є акт перевірки, у той час як податкова інформація від 14.09.2018 за №39/03-20-55-12 не є актом перевірки та не може у цій справі вважатися доказом вчинення позивачем податкового правопорушення.

На думку суду, подані позивачем зазначені вище первинні документи на підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненому розрахунку коригування не містять ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення та є достатніми для реєстрації зазначеного розрахунку коригування. При цьому, під час судового розгляду справи позивач надав додаткові докази у вигляді первинних документів на підтвердження свої позиції (а.с.50-71, 120-122).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, відтак, з наведених вище підстав, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємоповязані позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування, зобовязання вчинити дії підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На думку суду, оскільки позовні вимоги заявлені до двох відповідачів, при цьому, позовна вимога про зобовязання вчинити дії є похідною від позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення, а спір насамперед виник саме у звязку із прийняттям відповідачем 1 рішення, тому саме за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Волинській області на користь позивача необхідно стягнути витрати на сплату судового збору в сумі 1762,00грн., сплаченого платіжним дорученням від 07.08.2018 №95 (а.с.2). Суд також звертає увагу, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в сумі 1841,00грн., тобто у більшому розмірі, ніж визначено законодавством, проте стягненню з відповідача 1 підлягає судовий збір в сумі 1762,00грн. (як це визначено законодавством), тоді як переплачена сума судового збору може бути повернута позивачу судом за окремо поданим клопотанням.

Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23 липня 2018 року №849685/38768094.

Зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Генезис+» розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 18 червня 2018 року №1 до податкової накладної від 06 червня 2018 року №1.

Стягнути з Головного управління ДФС у Волинській області (43000, Волинська область, м.Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код 39400859) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Генезис+» (45606, Волинська область, Луцький район, с.Рованці, вул. Тополева, 40, ідентифікаційний код 38768094) судові витрати в розмірі 1762 гривні 00 копійок (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні нуль копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх

Повний текст рішення складений 13 грудня 2018 року