
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
22 грудня 2018 р. Справа № 120/4649/18-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чернюк Алла Юріївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до: Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, Вінницька область, 21009)
про: визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, Вінницька область, 21009) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статтей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно положень частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою судовий збір сплачується в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В свою чергу, за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2018 року становить 1762 гривень.
Як видно із позовної заяви позивач просить визнати протиправною бездіяльність Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо невиплати позивачу пенсії за вислугу років за період з 01.03.2016 року по 31.01.2018 року відповідно до чинного законодавства України та зобов'язати відповідача донарахувати і виплатити позивачу пенсію. Відтак, до сплати підлягає судовий збір за подання позовної заяви, яка фактично містить одну позовну вимогу немайнового характеру, в сумі 704,80 грн.
Однак позивачем доказів сплати судового збору не надано. Натомість, подано клопотання, яким позивач, просить звільнити його від сплати судового збору, мотивуючи тим, що у нього відсутні кошти для сплати судового збору в зв'язку із невиплатою пенсії, яка є єдиним джерелом доходів позивача.
Оцінюючи доводи клопотання, суд зазначає про наступне.
Згідно частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З даної норми видно, що підставою для звільнення позивача від сплати судового збору є майновий стан заявника.
Наведені позивачем у клопотанні про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову мотиви, не свідчать про належність позивача до наведеної у статті 8 Закону України "Про судовий збір" категорії громадян. Також, позивачем не надано жодних доказів на підтвердження викладених у клопотанні мотивів. Крім іншого, в позовній заяві зазначено, що відповідач не виплачує пенсію позивачу з 01.02.2018 року по сьогоднішній день. Однак, із довідок Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області встановлено, що пенсія позивачу не виплачувалась до липня 2018 року. Крім того, виписка за зарахуваннями на картку позивача, не містить жодної інформації про надходження коштів позивачу з 04.02.2016 року по день звернення до суду.
Відтак, клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви не обґрунтоване належним чином, а тому задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, позивачу слід сплатити судовий збір у сумі 704,80 грн. або надати належні докази, що підтверджують важкий матеріальний стан (відсутність доходів) з метою надання оцінки його майновому стану та вирішення питання щодо звільнення від сплати судового збору в разі подання відповідного клопотання повторно.
За правилами визначеними частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, що вказані в ухвалі суду.
Керуючись статтею 133, 160,161, 169 КАС України,
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, Вінницька область, 21009) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чернюк Алла Юріївна