Рішення № 78785459, 19.12.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2018
Номер справи
120/3911/18-а
Номер документу
78785459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 грудня 2018 р. Справа № 120/3911/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії

в с т а н о в и в :

01.11.2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримував пенсію за віком відповідно до норм Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Разом із тим, з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року відповідач припинив виплату пенсії у звязку зі змінами пенсійного законодавства та, з посиланням на ст. 47 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, оскільки він працював на посаді судді. Крім того, починаючи з 01.01.2016 року виплата пенсії за віком йому взагалі не проводиться.

Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо припинення виплати пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 19.11.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, у письмовому провадженні 19.12.2018 року. Крім того, вказаною ухвалою встановлено відповідачу термін для подання відзиву на адміністративний позов.

03.12.2018 року до суду надійшов відзив відповідача на адміністративний позов (вх. № 55288), у якому заперечили щодо заявлених позовних вимог. Вказали, що здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 у період з 01.04.2015 року по 15.03.2017 року не має правових підстав, оскільки станом на 01.04.2015 року позивач працював на посаді, яка дає право на призначення щомісячного довічного грошового утримання, передбаченого Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що починаючи з 14.03.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Разом із тим, у звязку з внесенням змін до ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.04.2015 року позивачу припинено виплату пенсії за віком.

Крім того, починаючи з 01.01.2016 року виплата позивачу пенсії за віком не проводиться.

З метою відновлення виплати пенсії, позивач звертався до відповідача із відповідними заявами, однак листом від 04.10.2018 року №303/0-1 його повідомлено, що починаючи з 01.04.2015 року виплату його пенсії було припинено по 31.12.2015 року, а з 01.01.2016 року виплата пенсії не проводиться.

Також встановлено, що у звязку із звільненням ОСОБА_1, починаючи з 16.03.2017 року йому призначено щомісячне довічне грошове утримання згідно із Законом України Про судоустрій і статус суддів.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо припинення виплати пенсії починаючи з 01.04.2015 року, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Так, відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01.04.2015 року набрав чинності Закон України № 213-VIII від 02.03.2015 року Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, яким внесено зміни до ч. 1 ст.47 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України Про статус народного депутата України, Про державну службу, Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів, пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.

В той же час, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-VIII від 02.03.2015 року передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до вищезазначених законів.

Таким чином, оскільки Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-VIII від 02.03.2015 року не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України Про судоустрій і статус суддів № 2453-VI від 07.07.2010 року.

Із наведеного вище слідує, що з 01.06.2015 року особи, яким пенсії (довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, згідно з Законом України Про судоустрій і статус суддів, втратили право на пенсійне забезпечення відповідно до вказаного Закону, і з цієї дати їм повинна бути відновлена виплата пенсії за віком, призначена відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог в частині, що стосується визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком починаючи з 01.06.2015 року по 31.12.2015 року та зобовязання відповідача відновити виплату пенсії у зазначений вище період.

В той же час, надаючи оцінку іншій частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зупинення виплати пенсії позивачу починаючи з 01.01.2016 року, суд зазначає наступне.

Так, Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 911-VIII від 24.12.2015 року, внесені зміни до абзаців 1 і 2 ч. 1 ст.47 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року та визначено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), які працюють на посадах та на умовах, передбачених Законами України Про державну службу, Про прокуратуру, Про судоустрій і статус суддів, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, внесено зміни у частину першу статті 47 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в абзаці другому слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінити словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Із наведеного слідує, що починаючи з 01.01.2016 року, призначені пенсії не виплачуються у разі роботи осіб на посадах та на умовах, передбачених, зокрема, нормами Закону України Про судоустрій і статус суддів.

В даному випадку, до 15.03.2017 року позивач продовжував працювати на посаді судді, а з 15.03.2017 року йому призначено щомісячне довічне грошове утримання згідно із Законом України Про судоустрій і статус суддів.

Таким чином, позовні вимоги в частині, що стосується визнання протиправними дій відповідача щодо зупинення виплати пенсії позивачу починаючи з 01.01.2016 року, на думку суду, задоволенню не підлягають, адже у звязку із змінами, внесеними до ст. 47 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи 01.01.2016 року, призначені пенсії не виплачуються у разі роботи осіб на посадах та на умовах, передбачених, зокрема, нормами Закону України Про судоустрій і статус суддів.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, враховуючи, що позов задоволено частково судові витрати, понесені позивачем у даній справі, підлягають відшкодуванню в сумі 352,40 грн., пропорційно розміру задоволених вимог за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком починаючи з 01.06.2015 року по 31.12.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці поновити виплату ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01.06.2015 року по 31.12.2015 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1);

Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 37979905).

Повний текст рішення складено 19.12.2018 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович