Рішення № 78772888, 21.12.2018, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
750/12281/18
Номер документу
78772888
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/12281/18

Провадження № 2-а/750/560/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2018 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

головуючого судді Логвіної Т.В.,

при секретарі Примак Т.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонської митниці ДФС про скасування постанови у справі про порушення митних правил,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову в справі про порушення митних правил № 0046/50800/18 від 03.05.2018 про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. та направити справу на новий розгляд, мотивуючи свої вимоги тим, що постанову складено з порушенням положень КУпАП України та без урахування усіх обставин, що мають істотне значення для правильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвалою суду від 16.11.2018 було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін. Клопотань про виклик сторін у судове засідання не надходило.

Від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

01 березня 2018 об 11 годині 10 хвилин, у зону митного контролю ВМО №3 м/п «Херсон-Центральний» Херсонської митниці ДФС, заїхав транспортний засіб особистого користування марки «NISSAN TEANA», р.н. НОМЕР_1, країна реєстрації - Україна VIN код: НОМЕР_3, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 у напрямку з вільної економічної зони «Крим» на материкову частину України.

Згідно наявної інформації в центральній базі даних ЕАІС та АСМО «Інспектор», транспортний засіб особистого користування марки «NISSAN TEANA», р.н. НОМЕР_1, країна реєстрації - Україна VIN код: НОМЕР_3 вивезено 25.02.2018 громадянином України ОСОБА_1 на територію вільної економічної зони «Крим» через КПВВ «Каланчак» Херсонської митниці ДФС.

При проведенні митного контролю вищевказаного транспортного засобу, встановлено факт незаконного переміщення ОСОБА_1 транспортного засобу особистого користування марки «NISSAN TEANA», р.н. НОМЕР_1, країна реєстрації - Україна VIN код: НОМЕР_3, з території Російської Федерації до вільної економічної зони «Крим», що підтверджується квитком на пором №496720 від 28.02.2018 з порту «Кавказ» до порту «Крим» на вищевказаний транспортний засіб та квитком на паром на громадянина ОСОБА_1 №496719 від 28.02.2018 року з порту «Кавказ» до порту «Крим».

Під час проведення опитування працівниками Херсонської митниці ДФС, ОСОБА_1 відмовився від надання будь-яких пояснень на підставі ст.63 Конституції України.

За даним фактом 01.03.2018 посадовою особою Херсонської митниці ДФС стосовно ОСОБА_1 складений протокол про порушення митних правил №0046/50800/18 за ознаками ст.477 МК України, копію протоколу надано правопорушнику та повідомлено дату розгляду справи.

14.03.2018 до митниці надійшла заява від ОСОБА_1 з проханням перенести розгляд справи у зв'язку з його госпіталізацією. Херсонською митницею ДФС 14.03.2018 за № 1781/21-70-20 ОСОБА_1 за місцем реєстрації (АДРЕСА_1) направлено письмове повідомлення про необхідність прибуття 03.05.2018 о 10 год. 00 хв у приміщення митниці (м. Херсон, вул. Гоголя, 13) для прийняття участі у розгляді справи. Однак, даний лист повернуто до митниці у зв'язку з закінченням терміну зберігання.

03.05.2018 заступником начальника Херсонської митниці ДФС - начальником управління протидії порушення митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Козюбердою В. В., за результатами розгляду справи про ПМП №0046/50800/18 винесено постанову, якою визнано винним громадянина України ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., примірник постанови направлено правопорушнику поштою.

Згідно до вимог ч.н.2,4 ст. 526 Митного кодексу України у разі розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів, цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил про час та місце розгляду справи поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі примірника протоколу про порушення митних правил.

Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення справи.

Відповідно до вимог ст. ст. 497, 498, 500 МК України ОСОБА_1 мав право скористатися послугами захисника, але даним правом не скористався, хоча і бажав взяти участь у розгляді справи. До митниці ОСОБА_1 не з'явився, свого представника, у якості захисника не направляв.

Відповідно до п.57 ст. 4 МК України, всі будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні та культурні цінності, електроенергія, крім транспортних засобів комерційного призначення, відносяться до категорії «товар».

Відповідно до пунктів 1-3 ст.318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до Митного кодексу України та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Пунктом 7 Наказу Держмитслужби України від 17.11.2005 №1118 «Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України», передбачено, що власник транспортного засобу або уповноважена особа, яка переміщує транспортний засіб через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії документів, що підтверджують право власності на транспортний засіб або користування ним, у тому числі з правом розпорядження, реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб, незалежно від його реєстрації в органах іноземної держави чи України.

Згідно пункту 6.3 статті 6 Закону України від 12.08.2014 №1636-УІІ «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» митні формальності, пов'язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», здійснюється у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених у статті 329 Митного кодексу України, як при переміщенні через митну територію України.

При цьому, п. 7.1 ст.7 зазначеного Закону встановлено, що на фізичних осіб, які перетинають адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», поширюється дія розділу XII Митного кодексу України.

Відповідно до ст.9 МК України, територія України, зайнята сушею, територіальне море, внутрішні води і повітряний простір, а також території вільних митних зон, штучні острови, установки і споруди, створені у виключній (морській) економічній зоні України, на які поширюється виключна юрисдикція України, становлять митну територію України. Для цілей застосування положень розділів V «Митні режими» і IX «Митні платежі» МК України, території вільних митних зон вважаються такими, що знаходяться поза межами митної території України.

Згідно переліку, зазначеному у Додатку до Розпорядження КМУ «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» від 30.04.2015 №424-р, у зв'язку з військовою агресією з боку Російської федерації, пункти пропуску через державний кордон України та пункти контролю, що розташовані на території Автономної Республіки Крим, тимчасово закриті, у тому числі поромна переправа сполученням «Кавказ-Крим» у м. Керч. У п.4 постанови КМУ «Про затвердження порядку в'їзду на тимчасово оку повану територію України та виїзду з неї» від 04.06.2015 №367 наведено перелік контрольних пунктів в'їзду на тимчасово окуповану територію України, виїзду з неї для автомобільного сполучення, а саме, контрольні пукти «Каланчак», «Чаплинка», «Чонгар», які розташовані і діють на території Херсонської області з адміністративним кордоном Автономної Республіки Крим, в яких здійснюється прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск осіб, що в'їжджають на тимчасову окуповану територію України або виїжджають з неї, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, не призначених для перетинання державного кордону.

Розпорядженням КМУ від 04.06.2014 №535 «Про реорганізацію деяких територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Кримську та Севастопольську митниці реорганізовано шляхом їх приєднання до Херсонської митниці Міністерства доходів і зборів.

За статтею 477 МК У країни при ввезенні товарів, у тому числі транспортних засобів, через закриті Україною пункти пропуску та пункти контролю через державний кордон України на території Автономної Республіки Крим, у тому числі через паромну переправу сполученням «Кавказ-Крим» у м. Керч, порушуються встановлені норми закону та нормативно- правових актів, які прийняті Україною та набули чинності у зв'язку з окупацією території півострова Крим Російською Федерацією.

За заявою особи, у разі відмови проходження митного контролю та переміщення на материкову частину України, вона має право повернутися до ВЕЗ «Крим» і митники не повинні в цьому перешкоджати особі.

Проте, цим правом ОСОБА_1 не скористався, в наслідок чого стосовно нього був складений протокол за вчинення адміністративного правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що дії ОСОБА_1 були направлені саме на переміщення транспортного засобу з території Російської Федерації до вільної економічної зони «Крим» через закриту Україною поромну переправу сполученням «порт Крим - порт Кавказ» до території РФ та у зворотному напрямку, що охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.477 МК України.

Вищевикладені обставини вказують на наявність в діях громадянина України ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України.

Статтею 458 МК України встановлено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Митним кодексом України та іншими законодавчими актами України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи і Митним кодексом України передбачена адміністративна відповідальність.

Статтею 495 МК України встановлено, що доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків та правопорушника, висновком експерта, іншими документами, що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Складений протокол про ПМП, витяг з бази даних АСМО «Інспектор», квитки на паромну переправу,свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, відповідно до ст.495 МК України, є доказами у справі і свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 ознак порушення митних правил, передбаченого ст.477 МК України.

Відповідно до ст.522 МК України, справи про порушення митних правил за ст.477 МК України розглядаються органами доходів і зборів.

Таким чином, враховуючи те, що при здійсненні провадження у справі про ПМП №0046/50800/18 конституційні права ОСОБА_1 не порушено, протокол про порушення митних правил складено на законних підставах у відповідності до вимог ст.494 МК України, постанову про накладення адміністративного стягнення винесено обґрунтовано, відповідно до вимог ст.477, ст.ст.522-527 МК України, правові підстави для її скасування відсутні, у зв'язку з чим адміністративний позов ОСОБА_1 є безпідставним та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 77, 241-246, 286 КАС України, ст. 215 КУпАП, суд

вирішив:

у задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 ІПН НОМЕР_2) до Херсонської митниці ДФС (м. Херсон, вул. Гоголя, 13, код ЄДРПОУ 39624611) про скасування постанови у справі про порушення митних правил відмовити

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: