
Справа № 681/961/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2018 року м.Полонне
Полонський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді - Горгулько Н.А.,
за участю секретаря судового засідання - Будника Д.О.,
позивача ОСОБА_1,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_5,
третьої особи ОСОБА_6,
представника третьої особи ОСОБА_7,
єдиний унікальний номер справи: 681/961/18;
номер провадження 2/681/621/2018;
сторони та інші учасники справи:
-позивач ОСОБА_1
-відповідач ОСОБА_8 міська рада,
-третя особа ОСОБА_6,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Полонне цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_8 міської ради Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_6 про визнання права власності,
в с т а н о в и в :
1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В липні 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_8 міської ради про визнання права власності.
В обґрунтування позовних вимог вказував, що рішенням 21 сесії 1 скликання №5 від 29 грудня 2016 року ОСОБА_8 міської ради йому, як учаснику АТО, надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована в м.Полонному по вул.Декабристів для ведення особистого селянського господарства землі сільськогосподарського призначення на підставі якого йому було виготовлено технічну документацію щодо відведення даної земельної ділянки. 21.02.2017 р. позивач подав до ОСОБА_8 міської ради заяву про підписання акту отримання-передачі меж межових знаків на збереження, яка залишилась без задоволення з вказівкою на різноманітні недоліки. Цього ж дня, після усунення вказаних недоліків, він повторно звернувся до відповідача із своєю заявою. Однак, йому було відмовлено.
Не погодившись з такими діями ОСОБА_8 міської ради, у квітні 2017 року він оскаржив їх до суду. Рішенням Полонського районного суду Хмельницької області від 10 жовтня 2017 року, рішення 21 сесії 1 скликання №5 від 29 грудня 2016 року ОСОБА_8 міської ради в частині надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вищезгаданої земельної ділянки визнано недійсним. Постановою колегії суддів судової палати у цивільних справах від 20 грудня 2017 року рішення Полонського районного суду Хмельницької області від 10 жовтня 2017 року в цій частині скасовано та відмовлено ОСОБА_6 в частині задоволення його позову.
У квітні 2018 року позивач знову звернувся до ОСОБА_8 міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Рішенням 48-ї сесії 1 скликання від 20 квітня 2018 року розгляд його заяви було перенесено на наступну чергову сесію з надуманих причин.
В травні 2018 року він третє звернувся до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою і передачі у власність земельної ділянки. Рішенням 50-ї сесії 1 скликання від 23 червня 2018 року йому було відмовлено у надання права власності на земельну ділянку.
Вважаючи такі дії міської ради незаконними, позивач звернувся до суду з позовною заявою в якій просить суд визнати за ним право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 68236101100:01:006:0162 за адресою: м.Полонне, вул.Декабристів, площею 2,0000 га і передати йому у власність.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України, розгляд справи проводиться у порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.
Відповідач у своєму відзиві позов не визнав, посилаючись на те, що право ОСОБА_1 як власника земельної ділянки не порушено, оскільки він не є власником земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, що розташована в м.Полонне по вул.Декабристів для ведення особистого селянського господарства. Вказує, що ця земельна ділянка є землею комунальної власності ОСОБА_8 міської обєднаної територіальної громади. Крім того вказує, що Земельним кодексом України визначено порядок надання земельних ділянок у власність.
Рішенням ОСОБА_8 міської ради №5 «Про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» від 21.12.2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, що розташована в м.Полонному по вул.Декабристів для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність.
На розгляд 50-ї сесії ОСОБА_8 міської ради, яка відбулась 22.06.2018 року було винесено проект рішення «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1О.». За результатами голосування вказаний проект рішення, відповідно до вимог ч.1 ст.66 Регламенту ОСОБА_8 міської ради ОТГ, затвердженого рішенням ОСОБА_8 міської ради №2 від 29.12.2015 року, не набрав більшості голосів від загального складу ради, а отже вказаний проект рішення не було прийнято за основу і в цілому.
Вважає, що у разі задоволення позову ОСОБА_1, суд вирішить питання, що віднесене законом до компетенції органу місцевого самоврядування. Тому просить відмовити у позові ОСОБА_1
В судовому засіданні позивач та його представники вимоги позовної заяви підтримали з зазначених у ній підстав. Крім того вказували, що 07.09.2018 року розглядалося міською радою питання про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_1, та, за підсумками поіменного голосування, рішення прийнято за основу і в цілому. Просили задоволити позов.
Представник відповідача заперечувала проти позову та надавала пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву. Крім того вказувала, що 07.09.2018 року розглядалося питання про перенесення розгляду питання про передачу земельної ділянки у звязку з розглядом справи судом. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Третя особа ОСОБА_6 та його представник підтримали позицію міської ради про те, що існують обмеження що до спірної земельної ділянки у вигляді санітарної зони, тому, відповідно до вимог чинного законодавства, технічна документація не може бути затверджена. Також вважає, що, оскільки технічну документацію не затверджено, то кадастровий номер земельної ділянки є нікчемним. Погоджуються з позицією міської ради, що позивачем не дотримано процедуру затвердження технічної документації, а суд не може підміняти органи, до компетенції яких належить вирішення такого питання.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 03.08.2018 року позовну заяву ОСОБА_9 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 13 серпня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її до підготовчого судового засідання на 11.00 год. 19.09.2018 р.
19.09.2018 р. від ОСОБА_8 міської ради та представника третьої особи адвоката ОСОБА_7 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
19.09.2018 року позивачем надано до суду заяву, в якій він повідомляє суд, що оскільки розпорядником спірної земельної ділянки є міська рада, права та обовязки ОСОБА_6 ніяким чином не порушуються, просить подальший розгляд справи проводити у його відсутність.
06.11.2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву.
07.11.2018 року ухвалою суду закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду на 11 год. 11.12.2018 р.
11 грудня 2018 року розгляд справи закінчено ухваленням рішення у справі.
3. Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача не знайшли свого підтвердження та задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням ОСОБА_8 міської ради №5 «Про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» від 21.12.2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, що розташована в м.Полонному по вул.Декабристів для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність.
На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 було виготовлено проект землеустрою. Однак ОСОБА_8 міська рада вказала позивачу на те, що проект може бути затверджений лише після усунення наступних зауважень: в акті погодження зовнішніх меж земельної ділянки зазначити погодження суміжного землевласника/землекористувача; в переліку обмежень щодо використання земельної ділянки зазначити зону санітарної охорони, так як дана земельна ділянка розташована в зоні санітарної охороши джерел та обєктів централізованого питного водопостачання. Додатково було повідомлено, що на даній земельній ділянці знаходяться багаторічні насадження які придбано фізичною особою.
Рішенням Полонського районного суду від 10 жовтня 2017 року в позові ОСОБА_1 до ОСОБА_8 міської ради про визнання протиправними дій міського голови, зобовязання вчинити певні дії відмовлено. Постановою апеляційного суду Хмельницької області від 20.12.2017 року дане рішення в цій частині залишено без змін.
14.05.2018 року та 21.06.2018 року ОСОБА_1 вкотре звернувся з заявою до ОСОБА_8 міської ради про внесення на розгляд сесії міської ради питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки.
Відповідно до даних протоколу 50-ї сесії міської ради І скликання від 22 червня 2018 року проект рішення про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_1 не прийнято як рішення сесії.
Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
4. Мотивована оцінка аргументів, наведених учасниками та норми права, які застосував суд.
Доводи позивача що до визнання за ним права власності на земельну ділянку не знаходять свого підтвердження та не підлягають задоволенню.
Пунктом 34частини першоїстатті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуютьсявиключно напленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використанняземель громадянамиі юридичнимиособами уразі порушенняними вимогземельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно зі статтею 81 зазначеного Кодексу однією з підстав набуття права власності на земельні ділянки є безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до вимог частини другої статті 116 ЗК набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або результатами аукціону.
Частиною першою статті 125 цього Кодексу визначено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч.ч.6,7 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Рішенням ОСОБА_8 міської ради №5 «Про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» від 21.12.2016 року ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, що розташована в м.Полонному по вул.Декабристів для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність.
Відповідно до ч.9 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивноговисновкутакої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно доч.ч.2,3ЗУ «Промісцеве самоврядуванняв Україні»,рішення радиприймається наїї пленарномузасіданні післяобговорення більшістюдепутатів відзагального складуради,крім випадків,передбачених цимЗаконом.При встановленнірезультатів голосуваннядо загальногоскладу сільської,селищної,міської радивключається сільський,селищний,міський голова,якщо вінбере участьу пленарномузасіданні ради,і враховуєтьсяйого голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбаченихпунктами 4і16 статті 26,пунктами 1,29і31 статті 43тастаттями 55,56цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Регламенту ОСОБА_8 міської ради ОТГ, затвердженого рішенням ОСОБА_8 міської ради №2 від 29.12.2015 р., рішення ради приймаються на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим Регламентом.
На розгляд 50-ї сесії ОСОБА_8 міської ради, яка відбулась 22.06.2018 року, було винесено проект рішення «Про передачу у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1О.» За результатами поіменного голосування вказаний проект рішення не набрав більшості голосів від загального складу ради, а отже вказаний проект рішення не було прийнято за основу і в цілому.
Таким чином, аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що право власності на земельну ділянку в особи може виникнути лише після прийняттяуповноваженим органом відповідного рішення, якому має передувати розробка та погодження проекту відведення земельної ділянки.
Як убачається з матеріалів справи, рішення щодо передачі чи відмови у передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ОСОБА_8 міська рада не приймала, проект відведення земельної ділянки, відповідно, не погоджувався.
За таких обставин з огляду на відсутність відповідного рішення органу місцевого самоврядування суд вправі розглядати по суті лише вимогу щодо бездіяльності відповідача та за наявності доказів надходження до ОСОБА_8 міської ради заяви позивача про надання у власність земельної ділянки та залишення її без розглядузобовязати ОСОБА_8 міську раду розглянути цю заяву та прийняти відповідне рішеня.
Прийнявши рішення про визнання за позивачем права власності на спірну земельну ділянку, суд може перебрати на себе повноваження органів місцевого самоврядування та вийти за межі своїх повноважень.
Таким чином позовна заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 81, 263-265 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Взадоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_8 міської ради Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6 про визнання права власності відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП-3115721876, проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, поштовий індекс 30500;
Відповідач ОСОБА_8 міська рада, код ЄДРПОУ-04060743, місцезнаходження м.Полонне, вул.Л.Українки, 113, поштовий індекс 30500.
Третя особа ОСОБА_6, проживає ІНФОРМАЦІЯ_3.
Повний текст рішення виготовлено 21 грудня 2018 року.
Головуюча Н.А.Горгулько