Постанова № 78770329, 17.12.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
818/761/18
Номер документу
78770329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/761/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі:

головуючого судді: Присяжнюк О.В.

суддів: Бершова Г.Є. , Русанової В.Б.

за участю секретаря судового засідання - Патової Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. (ухвалене суддею Кунець О.М., повний текст якого складено 08.08.2018 р.) по справі № 818/761/18за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради , Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Сумської міської ради, Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якому, з урахуванням уточнень, просила: визнати протиправним і скасувати рішення Сумської міської ради № 1833 МР від 22.02.2017 р. «Про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо поділу земельних ділянок» в частині надання дозволу департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на розроблення технічної документації щодо поділу земельної ділянки площею, 0,0905 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; визнати незаконними дії Державного кадастрового реєстратора Міськрайонне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо державної реєстрації земельних ділянок, площею 0,0394 га, з кадастровим номером НОМЕР_2 та земельної ділянки, площею 0,0511 га, з кадастровим номером НОМЕР_3, які розташовані: АДРЕСА_1, що утворилися внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1; зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області виключити з Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 та земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3, закрити поземельні книги на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_3, скасувати кадастрові номери земельних ділянок НОМЕР_2, НОМЕР_3; поновити державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0905 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. відмовлено у задоволенні позову.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні, Земельного кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідач - Сумська міська рада, і третя особа подали до суду апеляційної інстанції письмові відзиви на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

У судове засідання відповідач - Міськрайонне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та третя особа своїх представників не направили, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що рішенням Сумської міської ради № 2269-МР від 24.12.2008 р. ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 0,0850 га.

На підставі вищезазначеного рішення, позивачкою замовлено та виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішеннями Сумської міської ради № 4446-МР від 03.06.2015 р., № 4946-МР від 16.10.2015 р., № 708-МР від 27.04.2016 р. позивачці неодноразово відмовлялося в затвердженні вищезазначеного проекту землеустрою.

За результатами судового оскарження, постановами Зарічного районного суду м. Суми: від 17.08.2015 р. по справі № 5223/279/15-а; від 21.01.2016 р. по справі № 591/8086/15-а; від 16.12.2016 р. по справі № 591/5302/16-а, вищезазначені рішення Сумської міської ради скасовані, а відповідач зобов'язаний на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути проект землеустрою щодо відведення позивачу спірної земельної ділянки.

Рішенням Сумської міської ради № 1819-МР від 22.02.2017 р. ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою спірної земельної ділянки, площею 0,0905 га, позивачу для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1, за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради.

Рішенням Сумської міської ради № 1833-МР від 22.02.2017 р. Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, на підставі звернення юридичної особи, відповідно до статтей 12, 79-1 Земельного Кодексу України, статті 56 Закону України «Про землеустрій», керуючись пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надано дозвіл на розроблення технічної документації департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради щодо поділу земельної ділянки, площею 0,0905 га, кадастровий номер р НОМЕР_1, яка знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Суми та розташована за адресою: АДРЕСА_1. Категорія та функціональне призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудову Сумської міської ради для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Судовим розглядом встановлено, що 31.01.2018 р. позивачка звернулася до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради з запитом про надання інформації щодо поділу земельної ділянки, площею 0.0905 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Суми та розташована за адресою: АДРЕСА_1, за результатами розгляду якого позивачці повідомлено, що рішенням Сумської міської ради № 1833-МР від 22.02.2017 р. «Про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо поділу земельних ділянок» департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради надано дозвіл на розроблення технічної документації щодо поділу земельної ділянки.

Не погоджуючись з рішенням Сумської міської ради та діями Державного кадастрового реєстратора Міськрайонне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо державної реєстрації земельних ділянок, позивачка звернулася до суду із цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Сумської міської ради № 1833-МР від 22.02.2017 р. обґрунтоване, у зв'язку з чим не підлягає скасуванню та відсутні підстави для визнання дій Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області незаконними та зобов'язання його скасувати державну реєстрацію спірних земельних ділянок.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до пп. 1 п. «а» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, а саме: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.

Згідно із ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Судовим розглядом встановлена, що на підставі рішення Сумської міської ради № 2269-МР від 24.12.2008 р., яке станом на теперішній час є чинним, ОСОБА_1 замовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у її власність та Приватним підприємством «Мегаполіс» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 09.07.2013 р., на підставі якого за заявою ОСОБА_1 04.09.2013 р. зареєстрована в Державному земельному кадастрі земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 0,0905 га, за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з державного земельного кадастру.

Проте, незважаючи на вищезазначені обставини, рішенням Сумської міської ради № 1833-МР від 22.02.2017 р. надано дозвіл на розроблення технічної документації департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради щодо поділу вищезазначеної земельної ділянки, площею 0,0905 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Суми та розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення відповідача, в ньому не обґрунтовано підстави надання такого дозволу щодо земельної ділянки, площею 0,0905 га, кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1, за наявності чинного рішення відповідача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність позивачці, на підставі якого вона виготовила технічну документацію та зареєструвала земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що позовну вимогу ОСОБА_1 про скасування рішення Сумської міської ради № 1833-МР від 22.02.2017 р. необхідно задовольнити, а рішення Сумської міської ради № 1833-МР від 22.02.2017 р. скасувати.

Щодо інших позовних вимог ОСОБА_1 суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Згідно із п. 4 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Згідно із ст. 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр», поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів. 2. Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. 3. Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі. 4. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. 5. До Поземельної книги в паперовій формі долучаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до неї. 6. Форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру.

Статтею 27 Закону України «Про Державний земельний кадастр», у разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається. У Поземельній книзі на земельні ділянки, сформовані в результаті поділу або об'єднання земельних ділянок, здійснюється запис про такий поділ чи об'єднання із зазначенням скасованих кадастрових номерів земельних ділянок. Записи про обмеження у використанні земельної ділянки, яка була поділена чи об'єднана з іншою, переносяться до поземельних книг на земельні ділянки, сформовані в результаті такого поділу чи об'єднання (крім випадків, коли обмеження поширювалося лише на частину земельної ділянки, яка в результаті поділу земельної ділянки не увійшла до новосформованої земельної ділянки). У разі відновлення меж земельної ділянки за її фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж кадастрові номери відповідних земельних ділянок не скасовуються, а відповідні зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до поземельних книг у порядку, визначеному частиною четвертою статті 26 цього Закону.

Пунктом 57 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 встановлено, що поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 156-2 цього Порядку.

Судовим розглядом встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок площею 0,0394 га, з кадастровим номером НОМЕР_2 та земельної ділянки, площею 0,0511 га, з кадастровим номером НОМЕР_3 здійснена на підставі рішення Сумської міської ради від 22.02.2017 р. № 1833 - МР, яке на час проведення реєстрації було чинним, у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання незаконними дій Державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та задоволення позову ОСОБА_1 в цій частині.

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що належним способом захисту прав позивачки в спірних правовідносинах є скасування державної реєстрації земельної ділянки, площею 0,0394 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та земельної ділянки, площею 0,0511 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованих за адресою АДРЕСА_1 та зобов'язання Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області вилучити з Державного земельного кадастру записи щодо державної реєстр вищевказаних земельних ділянок.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно п. 2 ч.1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає необхідним скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково, а саме: скасувати рішення Сумської міської ради № 1833 МР від 22.02.2017 р. "Про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо поділу земельних ділянок"; скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, площею 0,0394 га, кадастровий номер НОМЕР_2, та земельної ділянки, площею 0,0511 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованих за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Міськрайонне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області вилучити з Державного земельного кадастру записи щодо державної реєстрації земельної ділянки, площею 0,0394 га, кадастровий номер НОМЕР_2, та земельної ділянки, площею 0,0511 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованих за адресою: АДРЕСА_1; в іншій частині позову відмовити.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати за подання адміністративного позову в розмірі 704,8 гривні та апеляційної скарги в розмірі 2643 гривні, а всього 3347,80 гривень, підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради та Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 308, 315, 317, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 по справі № 818/761/18 скасувати.

Прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати рішення Сумської міської ради № 1833 МР від 22.02.2017 р. "Про надання дозволу на розроблення технічної документації щодо поділу земельних ділянок".

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, площею 0,0394 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та земельної ділянки, площею 0,0511 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованих за адресою АДРЕСА_1.

Зобов'язати Міськрайонне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області вилучити з Державного земельного кадастру записи щодо державної реєстрації земельної ділянки, площею 0,0394 га, кадастровий номер НОМЕР_2 та земельної ділянки, площею 0,0511 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованих за адресою АДРЕСА_1.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради та Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3347 (три тисячі триста сорок сім) гривень 80 копійок.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

.

Головуючий суддя О.В. ПрисяжнюкСудді Г.Є. Бершов В.Б. Русанова

Повний текст постанови складено 21.12.2018 р.