Рішення № 78766062, 17.04.2018, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
504/2877/17
Номер документу
78766062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 504/2877/17

провадження № 2-а/504/52/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2018

смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючої судді – Вінської Н.В.,

за участю секретаря – Білаш А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Доброслав Одеської області справу за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу «Житлово – будівельний кооператив «Югспецстрой-77» до Крижанівської сільської рад Лиманського р-ну Одеської області про визнання рішення органу місцевого самоврядування протиправним та скасування, -

ВСТАНОВИВ:

ОК «Житловий – будівельний кооператив «Югспецстрой – 77», звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати рішення Крижанівської сільської ради УІІ скликання №445-УІІ «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, які передані в оренду фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області» - протиправним та скасувати.

Обґрунтовуючи позов тим, що 12.10.2010 року між Крижанівською сільською радою та ПП «Югспецстрой – 77», було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрованого за №041052400350. Відповідно до п. 4.1. Договору – «орендна плата за землю вноситься у грошовій формі у розмірі, відповідно до економіко-планувальної зони с . Крижанівка і складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік за всю земельну ділянку. На пленарному засіданні дванадцятої сесії Крижанівської сільської ради УІІ скликання, було прийнято рішення № 455-УІІ від 25.04.2017 року, яким встановлено, що з 01.01.2017 року на території Крижанівської сільської ради, розмір ставки орендної плати за земельні ділянки, встановлюється згідно додатку №1 до рішення. Позивач вважає, що зазначене рішення прийнято з порушенням порядку встановленого законом та за відсутності для цього законних та належних підстав.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, надавши суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи за його відсутність.

Представник відповідача у судові засідання призначені на 22.11.2017 та 17.04.2018 року не з’явився надавши заяву про відкладення розгляду справи, посилаючись на те, що на 18.04.2018 року призначена сесія сільської ради, у зв’язку з чим йому необхідний час для підготовки до зазначеної сесії.

Суд признає неявку представника відповідача неповажною та вважає за доцільне розглядати справу за його відсутність.

Розглянувши адміністративний позов, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до договору оренди від 12.10.2010 року, позивачу передано земельну ділянку, площею 3,5004 га на території Крижанівської сільської ради, на підставі рішення від 30.09.2008 року №578-V /а.с.8-11/.

Відповідно до рішення дванадцятої сесії Крижанівської сільської ради VII скликання від 25.01.2017 року №445 – VII, вирішено встановити з 01.01.2017 року на території Крижанівської сільської ради ставки орендної плати за земельні ділянки, які передані в оренду фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського р-ну Одеської області згідно додатку №1 до рішення /а.с.12/.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов’язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. п. 14.1.136 Кодексу).

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 24 частини 1 статті 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному пунктом 12.3 статті 12 Податкового кодексу України, згідно з яким сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Статтею 34 Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, визначено особливості розгляду сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою проектів регуляторних актів, а саме: кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд до сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону.

На підставі аналізу регуляторного впливу, яким супроводжувався проект регуляторного акта при його внесенні на розгляд сесії відповідної ради, а також експертного висновку щодо регуляторного впливу цього проекту та пропозицій уповноваженого органу відповідальна постійна комісія готує свої висновки про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону. У випадках, визначених частиною другою статті 33 цього Закону, такі висновки готуються на підставі експертного висновку щодо регуляторного впливу та пропозицій уповноваженого органу.

Аналіз вищенаведених правових норм свідчить про те, що прийняттю відповідного регуляторного акта передує певна процедура такого прийняття.

Серед критеріїв (принципів), які повинні застосовуватись суб’єктом владних повноважень при прийнятті ними рішень та якими керується адміністративний суд у разі оскарження таких рішень (ст. 2 КАС України), є, зокрема, принцип законності, відповідно до якого суб’єкт владних повноважень зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

Задовольняючи адміністративний позов, суд виходив з того, що рішення Крижанівської сільської ради УІІ скликання №445-УІІ «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, які передані в оренду фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області» від 25.04.2017 року про встановлення з 01.01.2017 року ставки орендної плати на земельні ділянки, мали бути прийняті до 15 липня 2016 року, у відповідності до вимог Податкового кодексу України.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що відповідачем не надано жодних доказів, які б вказували на додержання процедури передбаченої ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на які вказує позивач.

За частинами першою, другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з урахуванням вищевикладеного, Крижанівською сільською радою Лиманського р-ну Одеської області при прийнятті оскарженого рішення порушені вимоги Податкового кодексу України та Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

На підставі ст. 19 Конституції України, ст.ст. 7,12,14 Податкового кодексу України, ст. 25,26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 33,34 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та керуючись ст. ст. 77,78,139, 241-247 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу «Житлово – будівельний кооператив «Югспецстрой-77» до Крижанівської сільської ради Лиманського р-ну Одеської області про визнання рішення органу місцевого самоврядування протиправним та скасування - задовольнити у повному обсязі.

Визнати рішення Крижанівської сільської ради УІІ скликання №445-УІІ «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки, які передані в оренду фізичним та юридичним особам на території с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області» - протиправним та скасувати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Крижанівської сільської ради Лиманського р-ну Одеської області (код ЄДРПОУ 05384560) на користь Обслуговуючого кооперативу «Житлово – будівельний кооператив «Югспецстрой-77» (ЄДРПОУ 34830960) суму сплаченого судового збору в розмірі 1600,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Н.В. Вінська