Рішення № 78762399, 21.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
826/11655/16
Номер документу
78762399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 грудня 2018 року № 826/11655/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Дистрибьюшн Центр»

до

державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про

визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Дистрибьюшн Центр» (далі - позивач/ ТОВ «Юкрейніан Дистрибьюшн Центр») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі- відповідач/ ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якій просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 24.05.2016 №0003581205, №0003591205.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що висновки контролюючого органу, на яких ґрунтуються оскаржувані рішення є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки товариством з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан дистрибьюшн Центр» своєчасно та в повному обсязі сплачені грошові зобов’язання з податку на прибуток приватних підприємств.

Відповідачі проти задоволення позовних вимог заперечували, вказавши про правомірність спірних рішень, прийнятих у межах наданих повноважень, у зв’язку з виявленими під час перевірок порушеннями вимог податкового законодавства з боку позивача.

Справа розглянута в порядку письмового провадження, з огляду на наявні клопотання сторін, у відповідності до положень частини дев’ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2015 рік, своєчасності сплати податку на прибуток за 2015 рік ТОВ «Юкрейніан Дистрибьюшн Центр».

За результати вказаної камеральної перевірки ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві складено акт перевірки від 25.04.2016 №2356/26-53-12-05 та прийняті податкові повідомлення-рішення від 24.05.2016:

- №0003581205, відповідно до якого, внаслідок встановленого порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з податку на прибуток , визначеного п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 32 календарних дня сплати грошового зобов’язання в сумі 106324,65 грн., до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 21264,93 грн.;

- №0003591205, відповідно до якого, внаслідок встановленого порушення вимог наказу Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1415/2860 в частині заповнення декларації з податку на прибуток за 2015 рік, позивачу збільшено суму грошового зобов’язання з податку на прибуток в розмірі 11376,00 грн.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим кодексом України.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п.75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Так відповідно до пп.75.1.1 п.75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Статтею 76 Податкового кодексу України, визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу, у якій зазначено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

У той же час, згідно з п.49.1 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно із п.54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п.57.1 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:

а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);

б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів;

в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.

Разом з тим, відповідно до п.50.1 статті 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Згідно зі статтею 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Правопорушення, відповідальність за яке встановлена пунктом 126.1 статті 126.1 Податкового кодексу України, полягає в несвоєчасній сплаті суми узгодженого грошового зобов'язання. Відповідне порушення є закінченим у момент збігу передбаченого податковим законодавством строку сплати узгодженого, але не сплаченого платником податків грошового зобов'язання, а розмір штрафу визначається нормативно та фактично залежить від тривалості прострочення до моменту погашення боргу (до 30 днів або понад 30 днів).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що якщо платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і подано до податкового органу уточнюючий розрахунок з виправленням помилок з урахуванням вимог статті 50 Податкового кодексу України, то з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні.

Ураховуючи вищезазначені норми закону, суд приходить до висновку, що відповідальність за виправлення інформації податкових декларацій в частині зміни розміру податкових зобов'язань наступає тільки в разі подання уточнюючої податкової декларації в зв'язку із виявленням факту заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів. В разі ж завищення податкових зобов'язань в податкових деклараціях та фактичної сплати суб'єктом господарювання податків в розмірах, визначених Податковим кодексом України, відповідальність платника податків не наступає.

Як вбачається з матеріалів справи, товариством з обмеженою відповідальністю «Юкрейн Дистрибьюшн Центр» подано податкову декларацію від 29.02.2016 з податку на прибуток за 2015 рік, згідно з якою задекларовано податкових зобов’язань з податку на прибуток в розмірі 118206 грн.

В подальшому, з огляду на самостійно виявлену технічну помилку, позивачем подано уточнюючу податкову декларацію від 01.04.2016, в якій враховані суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток, в результаті чого податкові зобов’язання ТОВ «Юкрейн Дистрибьюшн Центр» мали від’ємне значення.

Водночас, відповідач зазначає, що платником у уточнюючій декларації з податку на прибуток за 2015 рік неправомірно задекларовано до зменшення суму 118206 грн., тоді, як зазначає контролюючий орган, сума нарахованого авансового внеску в 2015 році становить 106830,00 грн.

Спростовуючи висновки контролюючого органу, позивач зазначає,що останнім сплачено авансових платежів з податку на прибуток за 2015 рік в розмірі 118530,00 грн., що підтверджується матеріалами справи, а саме:

- платіжне доручення від 23.03.2015 №48 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за березень 2014 р.»;

- платіжне доручення від 20.04.2015 №55 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за квітень 2014 р.»;

- платіжне доручення від 19.05.2015 №74 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за травень 2014 р.»;

- платіжне доручення від 19.06.2015 №88 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за червень 2014 р.»;

- платіжне доручення від 17.07.2015 №101 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за липень 2015 р.»;

- платіжне доручення від 19.08.2015 №11 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за серпень 2015 р.»;

- платіжне доручення від 22.09.2015 №41 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за вересень 2015 р.»;

- платіжне доручення від 30.10.2015 №56 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за жовтень 2015 р.»;

- платіжне доручення від 27.11.2015 №79 на суму 11700,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за листопад 2015 р.»;

- платіжне доручення від 28.12.2015 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за грудень 2015 р.»;

- платіжне доручення від 29.01.2016 №125 на суму 10683,00 грн. з призначенням платежу: «авансовий внесок з податку на прибуток за січень 2016 р.».

Відповідно до частини п'ятої статті 45 Податкового кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2013 рік”, наказу Міністерства фінансів України №11 від 14.01.2011 “Про бюджетну класифікацію” податок на прибуток підприємства (код 11020000) складається, зокрема з самого податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів (код 11020300), та авансових внесків з податку на прибуток таких підприємств (код 11023300).

Тобто, сплата податку на прибуток підприємств, і сплата авансових внесків з податку на прибуток підприємств, є складовими частинами одного податку (платежу) - податку на прибуток підприємств, що здійснюється в межах одного коду класифікації доходів бюджету – 1102, відтак, що авансовий внесок з податку на прибуток підприємств - це лише форма сплати податку на прибуток підприємств.

При цьому, копіями платіжних доручень , які містяться в матеріалах справи, підтверджується факт своєчасності сплати задекларованих позивачем сум з податку на прибуток приватних підприємств.

Отже, матеріали справи не містять жодних доказів правомірності збільшення позивачу сум грошового зобов’язання з податку на прибуток та нарахування позивачу штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання, за таких обставин суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 24.05.2016 №0003581205, №0003591205 підлягають скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частинами першою та третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 – 11, 19, 72 – 77, 90, 139, 241 – 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Дистрибьюшн Центр» задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва від 24.05.2016 №0003581205, №0003591205.

3. Витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 грн. відшкодувати товариству з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Дистрибьюшн Центр» за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян