ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
17 грудня 2018 року м. Київ № 826/17804/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., при секретарі судового засідання Cтеценко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Кабінету Міністрів України про скасування заходів забезпечення позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівгаз збут" до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними абз. 3 пп. 1 п. 3, пп. 2 п. 3, абз 2 пп. 4 п. 3, абз 5-7 п. 7, п. 9, п. 10, пп. 2 п. 14 Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867,
За участю:
представника позивача 1: Ткаченко Р.Ю.,
представника відповідача: Божко В.Г.,
представника відповідача: Полець Д.М.,
представника третьої особи 83: ОСОБА_4,
представника третьої особи 1: ОСОБА_5,
представника третьої особи 13: ОСОБА_6,
представника третьої особи 55: ОСОБА_7,
представника третьої особи 56: ОСОБА_8,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року відкрито провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівгаз Збут" до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними абз. 3 пп. 1 п. 3, пп. 2 п. 3, абз 2 пп. 4 п. 3, абз 5-7 п. 7, п. 9, п. 10, пп. 2 п. 14 Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867.
29.11.2018 року через канцелярію суду представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівгаз Збут" подано заяву про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 30.11.2018 року заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівгаз збут" про забезпечення адміністративного позову задоволено частково, зупинено дію абз.3 п.п. 1 п.3, п.п. 2 п. 3, абз. 2 п.п. 4 п.3, абз. 5-7 п. 7, п. 9, п. 10, п.п. 2 п. 14 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №867 від 19.10.2018 року "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", в іншій частині вимог заяви відмовлено.
Ухвалою суду від 03.12.2018 року залучено до участі у справі №826/17804/18 в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Національну акціонерну компанію "Нафтогаз Україна", Публічне акціонерне товариство "Вінницягаз", Публічне акціонерне товариство "Волиньгаз", Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз", Публічне акціонерне товариство "Дніпропетровськгаз", Публічне акціонерне товариство "Донецькміськгаз", Публічне акціонерне товариство "Донецькоблгаз", Публічне акціонерне товариство "Житомиргаз", Публічне акціонерне товариство "Закарпатгаз", Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківськгаз", Публічне акціонерне товариство "Київоблгаз", Відкрите акціонерне товариство "Кіровоградгаз",тПублічне акціонерне товариство "Криворіжгаз", Публічне акціонерне товариство "Лубнигаз", Публічне акціонерне товариство "Луганськгаз", Публічне акціонерне товариство "Львівгаз", Приватне акціонерне товариство "Макіївкагаз", Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницягаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Волиньгаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчукгаз-постачання", Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут", Публічне акціонерне товариство "Донецькміськгаз", Публічне акціонерне товариство "Донецькоблгаз", Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Запоріжгаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз збут", Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", Приватне акціонерне товариство "Гадячгаз", Приватне акціонерне товариство "Коростишівгаз", Приватне акціонерне товариство "КРЕМЕНЧУКГАЗ", Товариство з обмеженоюв відповідальністю "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліссягаз", Публічне акціонерне товариство "Маріупольгаз", Пубічне акціонерне товариство "ПОЛТАВАГАЗ", Публічне акціонерне товариство "РІВНЕГАЗ", Публічне акціонерне товариство "СУМИГАЗ", Приватне акціонерне товариство "ТЕРНОПІЛЬГАЗ", Приватне акціонерне товариство "ТЕРНОПІЛЬМІСЬКГАЗ", Публічне акціонерне товариство "Тисменицягаз", Публічне акціонерне товариство "УМАНЬГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ХАРКІВГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ХАРКІВМІСЬКГАЗ", Акціонерне товариство "ХЕРСОНГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ЧЕРКАСИГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ЧЕРНІВЦІГАЗ", Публічне акціонерне товариство "Чернігівгаз", Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАЗПОСТАЧСЕРВІС", Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗОВГАЗ", Дочірнє підприємство "ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ" ПАТ "МЕЛІТОПОЛЬГАЗ", Товариство з обмеженою відповідальністю "МИКОЛАЇВГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "РІВНЕГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "СУМИГАЗ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕРНОПІЛЬОБЛГАЗ", Дочірнє підприємство "ГАЗПОСТАЧ" ПАТ "ТЕРНОПІЛЬМІСЬКГАЗ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "УМАНЬГАЗ ЗБУТ, Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонрегіонгаз", Товариство з обмеженою відповідальністю "ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ЧЕРКАСИГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ", Дочірнє підприємство "ШЕПЕТІВКАГАЗ" ПАТ "ШЕПЕТІВКАГАЗ", Приватне акціонерне товариство "ШЕПЕТІВКАГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАГАЗ", Публічне акціонерне товариство "ЛУГАНСЬКГАЗ", Товариство з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЧУКГАЗ-ПОСТАЧАННЯ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ", Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЛУБНИГАЗ", Дочірнє підприємство "МОНТАЖНИК" Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ВАЛІНОР", Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗОВИК", Державне підприємство "КРЕМЕНЕЦЬКЕ УПРАВЛІННЯ З ПОСТАЧАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ГАЗУ", Публічне акціонерне товариство "МЕЛІТОПОЛЬГАЗ", Дочірнє підприємство "КИЇВГАЗЕНЕРДЖИ" ПАТ "КИЇВГАЗ", Публічне акціонерне товариство "МИКОЛАЇВГАЗ", Державна регуляторна служба України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство фінансів України, Публічне акціонерне товариство "УКРГАЗВИДОБУВАННЯ", Публічне акціонерне товариство "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ", Антимонопольний комітет України.
04.12.2018 року від представника Кабінету Міністрів України через канцелярію суду надійшло клопотання про скасування заходів забезпечення позову, застосованих зазначеною ухвалою суду від 30.11.2018 року.
В обґрунтування представник зазначає, що задовольняючи заяву ТОВ «Львівгаз збут» про забезпечення позову судом суд, на його думку, поспішно прийшов до висновку про обґрунтованість вказаної заяви, оскільки не взяв до уваги очевидну безпідставність заяви.
Ухвалою суду від 06.12.2018 року задоволено заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівгаз збуд" від 16.11.2018 року, об'єднано для спільного розгляду і вирішення адміністративні справи №826/17804/18 та №826/17765/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київоблгаз Збут" до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними абз. 3 пп. 1 п. 3, пп. 2 п. 3, абз 2 пп. 4 п. 3, абз 5-7 п. 7, п. 9, п. 10, пп. 2 п. 14 Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867, присвоєно об'єднаним справам загальний №826/17804/18.
Відповідно до ч.ч.1-5 ст.157 КАС України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п'яти днів з дня надходження його до суду. За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала. Ухвала про скасування заходів забезпечення позову або про відмову у скасуванні забезпечення позову може бути оскаржено. Відмова у скасуванні забезпечення позову не перешкоджає повторному зверненню з таким самим клопотанням при появі нових обставин, що обґрунтовують необхідність скасування забезпечення позову.
За приписами статті 157 КАС України розгляд зазначеного клопотання призначено до розгляду у судовому засіданні на 17.12.2018 року.
У судове засідання з'явилися представники Кабінету Міністрів України, наполягали на необхідності задоволення клопотання з підстав, викладених письмово у раніше поданому клопотанні про скасування заходів забезпечення та вказали на відсутність підстав вважати на можливе виникнення істотних складнощів чи невиконання судового рішення, представник позивача - ТОВ «Львівгаз збут» заперечував проти задоволення вказаного клопотання КМУ, представники третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору - ПАТ «Вінницягаз», ПАТ «Кіровоградгаз» та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України також просили задовольнити клопотання КМУ, представники третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору - ТОВ «Одесагаз-постачання» та ТОВ «Полтавагаз збут» заперечували проти задоволення зазначеного клопотання, інші учасники явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили.
Так, заслухавши доводи представників та оцінивши інші матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення такого клопотання.
Проаналізувавши викладені у клопотанні обставини для скасування заходів забезпечення позову, суд вважає їх безпідставними. Зміст клопотання зводиться фактично до незгоди із формою вжитих заходів забезпечення позову, застосовних ухвалою суду від 30.11.2018 року та запереченням фактичних обставин, наведених позивачем в позові та заяві про забезпечення позову та, правову оцінку яких, суд матиме можливість надати лише під час вирішення справи по суті .
Доцільність такого скасування вжитих заходів забезпечення позову заявником мотивовано в цілому твердженням наявності порушення вимог Кодексу адміністративного судочинства України при прийнятті такої ухвали, оскільки, на його думку, зупинення дії нормативно-правового акту (у тому числі - в частині) потребує обов'язкової наявності таких двох ознак, як очевидна протиправність та порушення оскаржуваною постановою прав, свобод або інтересів особи, яка звернулась до суду з позовом щодо такого акту, проте, позивач не вказав які саме його права, свободи або інтереси порушені оскаржуваною постановою в частині, а дослідження й оцінка наявності ознак протиправності частини оскаржуваної постанови судом може бути здійснено лише при вирішенні справи в цілому по суті позовних вимог.
З вказаними тезами суд не погоджується, оскільки в ухвалі про забезпечення позову від 30.11.2018 року суд наголошував, що підставою для застосування якого слугував п. 2 ч. 1 ст. 150 КАС України, є інститутом попереднього та тимчасового розгляду, який передбачає лише встановлення очевидних ознак протиправності, а ніяким чином не встановлює саму протиправність рішення в тій частині, яка є предметом розгляду у даній справі.
Окрім цього, твердження представника КМУ щодо відсутності порушеного права позивача як підстава для скасування вжитих заходів забезпечення позову також є хибним, оскільки зміст.ч.5.ст.151 КАС України передбачає декларативний характер наявності такої ознаки як порушення права особи, адже виходячи зі змісту ч.1 ст.2 КАС України та за змістом завдання й суттю судового способу вирішення публічно-правового спору є саме захист прав та інтересів особи від порушень зі сторони суб'єкта владних повноважень.
Відповідно, звертаючись з позовом до суду Позивач декларував наявність необхідності захисту його права чи інтересу. Проте, оцінка дійсності порушення такого права чи інтересу судом може бути надана лише під час вирішення справи по суті, а оцінюючи ймовірність впливу предмету оскарження на обсяг його прав суд враховував ту обставину, що оскаржувані норми Положення за колом суб'єктів застосування, поширюють свою дію, зокрема, й на позивача.
Відповідно, враховуючи, що викладеними доводами Відповідача не спростовано висновків суду щодо доцільності вжиття заходів забезпечення позову, суд не вбачає обґрунтованих підстав для скасування таких заходів, вжитих ухвалою від 30.11.2018 року, а тому керуючись приписами статей 150, 157, 243, 248 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання представника Кабінету Міністрів України про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 30.11.2018 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, ст.ст.294-297 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.12.2018 року.
Суддя В.І. Келеберда