Рішення № 78761730, 21.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
826/13753/18
Номер документу
78761730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 грудня 2018 року № 826/13753/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Фонду державного майна України провизнання протиправним та скасування наказу від 18.07.2018 № 962,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Фонду державного майна України про визнання протиправним та скасування наказу від 18.07.2018 № 962.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.08.2018 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви. Позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуваний наказ виданий відповідачем у порушення принципу законності як підпорядкованості закону всіх юридичних актів (нормативних і застосовних) відповідно до їх субординації, оскільки виключним правом встановлення порядку визначення оціночної вартості нерухомості та об'єктів незавершеного будівництва, що продаються (обмінюються), відповідно до положень пункту 172.11 статті 172 Податкового кодексу України наділений Кабінет Міністрів України.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог оскільки введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об'єкта оцінки майна він здійснив у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, відповідно до вимог та на виконання статті 172 Податкового кодексу України, наказу Фонду державного майна України від 17.05.2018 №658 «Про затвердження Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.2018 № 677/3212.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

18.07.2018 Фондом Державного майна України, відповідно до наказу Фонду державного майна України від 17.05.2018 №658 "Про затвердження Порядку ведення Єдиної бази даних звітів про оцінку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.2018 за №677/32129, видано наказ №962 "Про введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку", яким, відповідно, введено в експлуатацію Єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об'єкта оцінки майна.

Позивач, який є професійним оцінювачем та суб'єктом оціночної діяльності, не погоджуючись з наказом від 18.07.2018 № 962 звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 172.3 статті 172 Податкового кодексу України дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку. Єдина база даних звітів про оцінку - інформаційно-телекомунікаційна система, до складу якої входять база даних та модуль електронного визначення оціночної вартості (з метою перевірки вартості об'єктів оподаткування, внесеної суб'єктом оціночної діяльності). Єдина база даних звітів про оцінку забезпечує розміщення, створення, зберігання та оприлюднення всієї інформації про об'єкт нерухомості та його вартість (крім інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки), електронне визначення оціночної вартості, автоматичний обмін інформацією і документами з авторизованими електронними майданчиками та користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до яких здійснюється за допомогою мережі Інтернет. Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку затверджується Фондом державного майна України. Внесення інформації зі звітів про оцінку до єдиної бази даних звітів про оцінку здійснюється суб'єктами оціночної діяльності через авторизовані електронні майданчики. Авторизований електронний майданчик - авторизована Фондом державного майна України інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю відповідно до Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" та забезпечує реєстрацію суб'єктів оціночної діяльності, розміщення, отримання і передавання інформації та документів (без попередньої ідентифікації суб'єкта оціночної діяльності) до єдиної бази даних звітів про оцінку з метою перевірки оціночної вартості об'єкта нерухомості, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до яких здійснюється за допомогою мережі Інтернет. Порядок авторизації електронних майданчиків затверджується спільним рішенням Фонду державного майна України та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань організації спеціального зв'язку та захисту інформації.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" органом державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності в Україні, є Фонд державного майна України.

Частиною першою статті 1 Закону України "Про Фонд державного майна України" встановлено, що Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Пунктами 1 та 6 частини першої статті 4 вказаного Закону встановлено, що до основних завдань Фонду державного майна України належать: реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; державне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, зокрема, здійснює: державне регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; контроль за дотриманням єдності методичного та організаційного забезпечення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; сприяє розвитку громадського регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; здійснює методичне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, затверджує методики та приймає нормативно-правові акти, у тому числі правила організації системи зовнішнього контролю якості, які містять правила організації, випадки, порядок, строки та періодичність проведення перевірок системи зовнішнього контролю якості, порядок рецензування звітів про оцінку (актів оцінки майна), а також можливості та способи відшкодування завданої шкоди (збитків); провадить іншу діяльність, пов'язану із здійсненням наданих законодавством повноважень з державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Пунктом 5 наказу Фонду державного майна України від 17.05.2018 №658 «Про затвердження Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.2018 № 677/3212 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дати оприлюднення на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України повідомлення про прийняття Фондом державного майна України рішення про введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об'єкта оцінки майна та рішення щодо авторизації електронного майданчика.

Згідно з пунктом 5 Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку затвердженого вказаним наказом встановлено, що єдина база даних звітів про оцінку (далі - Єдина база) - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю відповідно до Закону України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", до складу якої входить база даних інформації із звітів про оцінку, що вноситься суб'єктами оціночної діяльності, та модуль електронного визначення оціночної вартості подібного до об'єкта оцінки майна (з метою перевірки вартості об'єктів оподаткування, внесеної суб'єктом оціночної діяльності).

Таким чином, Фонд державного майна України є органом державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності в Україні та відповідно здійснює державне регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності та контроль за дотриманням єдності методичного та організаційного забезпечення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, у тому числі наділений повноваженнями затверджувати Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку.

Пунктом 5 наказу Фонду державного майна України від 17.05.2018 №658 «Про затвердження Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.2018 №677/3212 визначено, що він підлягає застосуванню з дати оприлюднення на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України повідомлення про прийняття Фондом державного майна України рішення про введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об'єкта оцінки майна та рішення щодо авторизації електронного майданчика.

Частинами першою та другою статті 9 Закону України "Про Фонд державного майна України" встановлено, що Фонд державного майна України у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України видає накази, що підписує Голова Фонду державного майна України. Накази Фонду державного майна України, видані у межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами.

Наказ від 18.07.2018 № 958 прийнято відповідачем відповідно до наказу Фонду державного майна України від 17.05.2018 №658 "Про затвердження Порядку ведення Єдиної бази даних звітів про оцінку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.2018 за №677/32129.

З аналізу змісту оскаржуваного наказу вбачається, що його єдиним правовим наслідком є введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об'єкта оцінки майна.

При цьому вказаний наказ не містить жодних даних щодо технічних характеристик, алгоритму дії чи інших особливостей функціонування Єдиної бази даних звітів про оцінку.

Посилання позивача на те, що наказ Фонду державного майна України підписано підписано одноособово заступником голови Фонду Є. Асташевим, як на підтвердження його протиправності, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про Фонд державного майна України" встановлено, що Фонд державного майна України у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України видає накази, що підписує голова Фонду державного майна України.

Відповідно до частини першої статті 10 зазначеного Закону голова Фонду державного майна України має першого заступника і заступника, які здійснюють визначені Головою Фонду державного майна України обов'язки. У разі необхідності для забезпечення здійснення Фондом державного майна України окремих завдань за рішенням Президента України у Фонді державного майна України додатково запроваджується посада заступника Голови Фонду державного майна України.

Згідно з наказом Фонду державного майна України від 04.05.2018 № 355К "Про тимчасове підпорядкування підрозділів апарату Фонду державного майна України та розподіл функціональних обов'язків між керівництвом Фонд" Заступнику Голови Асташеву Є.В. підпорядковані наступні структурні підрозділу апарату Фонду державного майна України - Департамент оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, Департамент моніторингу, прогнозування та інформаційних технологій.

Відповідно до пункту 3 зазначеного наказу заступники Голови Фонду державного майна України та керівник апарату Фонду державного майна України (в. о. керівника апарату Фонду) приймають рішення, вчиняють дії і підписують документи з питань, що відносяться до їх компетенції, виходячи з напрямків підпорядкованих структурних підрозділів.

Таким чином, оскільки заступнику Голови Асташеву Є.В. підпорядкований Департамент оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, він був уповноважений на підписання оскаржуваного наказу.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що відповідачем наказ від 18.07.2018 № 958 був прийнятий в межах повноважень, а отже відсутні підстави для визнання його протиправним та не чинним.

Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про визнання протиправним та скасування наказу від 18.07.2018 № 962 - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов