Рішення № 78761185, 18.12.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
620/3592/18
Номер документу
78761185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3592/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Єгунової О.М.,

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування акту,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та просить:

1. Визнати протиправними дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області та скасувати Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.09.2018 № 0020965;

2. Визнати протиправними дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області та скасувати Розрахунок від 09.09.2018 № 0020965 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що складання Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами у відношенні позивачки є безпідставним та неправомірним, оскільки, на момент зважування транспортних засобів, останні перебували в оренді у іншої особи і позивачка не виступала в якості перевізника, а відтак і не може нести відповідальність за дії перевізника.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився вдруге, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, в зв'язку із знаходженням його у відпустці. Суд не вважає таку підставу неявки представника відповідача до судового засідання поважною.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Правовий статут Державної служби України з безпеки на транспорті визначається Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (надалі - Положення №103). Положення №103 встановлює, шо Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства) (п. 1). Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтранслужбу (п.8 Положення).

Відповідно до пп. 15 та 27 п. 5 Положення №103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює:

- габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;

- нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг регламентовані положенням Закону України «Про автомобільні дороги».

Згідно із ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно- правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні вимоги встановлені і положеннями ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух», в якій зазначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

З метою практичної реалізації положень ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» та ч. 1 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879.

Згідно із вимогами зазначеної Постанови великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну-' вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т. строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Згідно пунктів 3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними ;/ пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначається Постановою КМ України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879.

Пункт 2 Постанови КМ України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879 містить визначення наступним термінам. ,

Вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно- вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Повторне вимірювання і зважування - будь-яке наступне вимірювання транспортного засобу, що перебуває в межах одного стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю, з часу в'їзду такого транспортного засобу на територію пункту до виїзду з неї .

Згідно п. 18 Постанови КМ України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879, за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням, часу і місця його здійснення.

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних п. 20 Постанови КМ України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю регулюється наступними пунктами Постанови КМ України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879.

За змістом п. 21, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата, за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до п. 22, у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно п. 23, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Відповідно до п. 24, після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

09.10.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області у пункті габаритно-вагового контролю авто дороги М-01 Київ-Чернігів-Н.Яриловичі-05 проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, модель ХF 105.510, реєстраційний номер НОМЕР_1 із спеціалізованим напівпричепом-самоскид-Е марки WIЕLТОN, модель NS 34, реєстраційний номер НОМЕР_2. Вантаж: насіння соняшника насипом; водій - ОСОБА_3.

За результатами проведеного контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.10.2018 № 0015485, чек від 09.10.2018 (час 13:07) та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0015485, чек від 09.10.2018, яким зафіксовано осьове навантаження 7,1т./12,4т./6,65т./6,65т./6,55 т. при нормативно допустимому 11т./11т./ 11т./11.т./ фактичну повну масу транспортного засобу 39,35 т. при нормативно допустимій 40 т.

Перевізником ТОВ "ОКСАМИТ СМАКУ", з метою доведення відсутності порушення параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 шляхом механічного (ручного) перерозподілу вантажу у напівпричепі (без часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб) було приведено габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами.

За результатами повторної процедури габаритно-вагового контролю, що здійснювалась на тому ж самому ваговому обладнанні, були зафіксовані наступні показники - осьове навантаження 6,9т./10,8т./7,2т./7,0т./7,15 т. при нормативно допустимому 11т./11т./ 11т./11.т., а фактична повна маса транспортного засобу 39,05 т. при нормативно допустимій 40 т. (Чек від 09.10.2018 р., час 15:35).

Після чого посадовою особою Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області були складені наступні документи:

1. Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.09.2018 0020965.

2. Довідка № 0020965 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.09.2018.

3. Розрахунок від 09.09.2018 № 0020965 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами.

З поданих суду доказів вбачається, що транспортний засіб, який зазначено в розрахунках Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.10.2018 № 0020965 та розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами від 09.10.2018 № 0020965, а-саме: вантажний автомобіль марки DAF, модель ХF 105.510, реєстраційний номер НОМЕР_1 дійсно перебуває у власності ОСОБА_2, а спеціалізований напівпричеп-самоскид-Е марки WIELTON, модель NS 34, реєстраційний номер НОМЕР_2 дійсно перебуває у власності ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 та НОМЕР_5.

Однак, 01 вересня 2018 року, згідно з Договором оренди вантажного - спеціалізованого сідлового тягача, ОСОБА_2 (Орендодавець) передала в оренду спеціалізований сідловий тягач марки DAF, модель ХF 105.510, реєстраційний номер НОМЕР_1 - Товариству з обмеженою відповідальністю "ОКСАМИТ СМАКУ" (Орендар) ЄДРПОУ 42136963.

Строк дії договору до один рік з дати тягача по Акту прийому- передачі (п. 4.1. Договору). Акт прийому-передачі вантажного - спеціалізованого сідлового тягача марки DAF, модель ХF 105.510, реєстраційний номер НОМЕР_1 від ОСОБА_2 до "ОКСАМИТ СМАКУ" було складено 01.09.2018.

Також, 01 вересня 2018 року згідно з Договором оренди спеціалізований напівпричепу. ОСОБА_4 (Орендодавець) передав в оренду спеціалізований напівпричеп-самоскид-Е марки WIELTON, модель NS 34, реєстраційний номер НОМЕР_2 - Товариству з обмеженою відповідальністю "ОКСАМИТ СМАКУ" (Орендар) ЄДРПОУ 42136963. Строк дії договору до один рік з дати тягача по Акту прийому-передачі (п. 4.1. Договору). Акт прийому-передачі вантажного - спеціалізований напівпричеп-самоскид-Е марки WIELTON, модель NS 34, реєстраційний номер НОМЕР_2 від ОСОБА_4 до "ОКСАМИТ СМАКУ" було складено 01.09.2018.

Факт перевезення вантажів 09 жовтня 2018 року саме Товариством з обмеженою відповідальністю "ОКСАМИТ СМАКУ", підтверджується Товарно-транспортною накладною № 09/10-1 від 09 жовтня 2018 року.

За змістом Товарно-транспортної накладної № 09/10-1 від 09 жовтня 2018 року - автомобільним перевізником є ТОВ "ОКСАМИТ СМАКУ", замовником є ТОВ"ОКСАМИТ СМАКУ", вантажовідправником є СГВК «ЗОРЯ» та вантажоодержувачем ТОВ "ОКСАМИТ СМАКУ". В якості транспортних засобів, яким здійснюється перевезення вантажу зазначаються - автомобіль DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричеп реєстраційний номер НОМЕР_2. Вантажем, що перевозиться є насіння соняшника, масою 22 тони 970 кг., а загальна маса брутто складає 39 тон 390 кг.

Відповідно до п. 28 Постанову Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.07 № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Визначення терміну перевізник наведене у главі 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997, відповідно до якого перевізник - це фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Таким чином, вантажний автомобіль марки DAF, модель ХF 105.510, реєстраційний номер НОМЕР_1 хоча і перебуває у власності ОСОБА_2, а спеціалізований напівпричеп-самоскид-Е марки WIELTON, модель NS 34, реєстраційний номер НОМЕР_2 перебуває у власності ОСОБА_4, однак станом на момент проведення габаритно-вагового контролю перебував у фактичному користуванні Товариством з обмеженою відповідальністю "ОКСАМИТ СМАКУ".

Тому відповідальність за перевищення обмежень маси чи навантажень на дорогах загального користування має нести саме перевізник, яким в даному випадку є Товариством з обмеженою відповідальністю "ОКСАМИТ СМАКУ".

Враховуючи викладене вище у співробітників відповідача були відсутні правові підстави для складання Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів саме на позивачку та нараховувати на неї плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, а відтак їх складання є протиправним і цей акт та розрахунок необхідно скасувати.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) на користь ОСОБА_2 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1410 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області та скасувати Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.09.2018 № 0020965.

Визнати протиправними дії посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області та скасувати Розрахунок від 09.09.2018 № 0020965 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаратних транспортних засобів автомобільними дорогами.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3) судові витрати в сумі 1410 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 21 грудня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот