
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 грудня 2018 р. № 520/9710/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченко А.В.
при секретарі- Алавердян Е.А.
за участі сторін:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Биковченко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61176, код НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61000, код ЄДРПОУ 40108599) про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій після уточнення позовних вимог просила суд зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області провести спеціальне розслідування нещасного випадку у зв'язку із смертю ОСОБА_4; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області видати акти спеціального розслідування за формою Н-1, Н-5 у зв'язку із смертю ОСОБА_4; зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області видати наказ на основі актів спеціального розслідування Н-1, Н-5 про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Свій позов обґрунтувала тим, що 14.08.2017 року вона як дружина померлого робітника органів поліції ОСОБА_4, звернулася до ГУНП в Харківській області із заявою про виплату мені одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", але рішенням № № 218/119-29-2/01-2017 від 30.10.2017 р. їй було відмовлено у проведенні відповідної соціальної виплати.
Вона надала усі необхідні для оформлення соціальної виплати документи, окрім актів спеціального розслідування.
Дані акти не складалися, так як службовою перевіркою від 20.10.2016 р. було встановлено, що смерть ОСОБА_4 сталася в період проходження служби в Національній поліції України, але при обставинах, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, вважають дії відповідача, яким їй відмовлено у соціальній виплаті, протиправними та незаконними, внаслідок порушення її прав та їх необґрунтованості.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, надала письмовий відзив на позов.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_4 перебували у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2.
Станом на 22.09.2016 року ОСОБА_4 займав посаду старшого інспектора батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Харків» (м.Харків) ГУНП в Харківській області, мав звання лейтенанта поліції. 22.09.2016 року ОСОБА_4 знаходячись вдома помер.
В цей день йому було надано вихіднийі відповідно до п.5 ст.91 Закону України «Про Національну поліцію». Причиною його смерті є гострий трансмуральний інфаркт передньої стінки міокарду.
За висновком службової перевірки ГУНП в Харківській області від 20.10.2016 р., смерть старшого інспектора БПСПОП «Харків» (м.Харків) ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_4 сталася в період проходження служби в Національній поліції України при обставинах, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
14.08.2017 р. позивач, як дружина померлого працівника органів поліції, звернулася до ГУНП в Харківській області із заявою виплату одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Рішенням Головного управління Національної поліції в Харківській області № 218/119-29-2/01-2017 від 30.10.2017 р. їй відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, згідно п.2 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», у зв'язку з тим, що смерть чоловіка сталася в період проходження служби і не пов'язана з виконанням службових обов'язків.
Суд вказує, що одноразова грошова допомога поліцейським, порядок її призначення та отримання особами, які мають право на одноразову грошову допомогу, регулюється положеннями ст.ст.97-101 Закону України «Про національну поліцію», реалізується в порядку та на умовах, затверджених наказом МВС України від 11.01.2016 р. №4.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Статтею 98 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що у випадках, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 97 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) поліцейського.
Так, для отримання одноразової грошової допомоги необхідні надати наступні документи: копію висновку службової перевірки за фактом смерті; висновок експерта судово-медичної експертизи; постанову військо-лікарської комісії; акти спеціального розслідування нещасного випадку Н-1, Н-5; довідку сектору УЛ МТЗ ГУНП в Харківській області; витяг з наказу; копію свідоцтва про смерть; копію свідоцтва про шлюб; копію свідоцтва про народження дітей; копію паспорту; довідку з місця проживання; копію ідентифікаційного номера; реквізити банку.
Відповідно до п. 3 розділу І Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядку), затвердженого наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року, поліцейський вважається таким, що виконує службові обов'язки, якщо він забезпечує виконання основних завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», у тому числі під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або виконував основні завдання та повноваження міліції, що були визначені Законом України «Про міліцію».
Згідно до п.п. 3 п. 4 розділу І Порядку, до випадків, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) поліцейського, відноситься випадок під час проходження поліцейським служби (пункт 2 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію») - випадок, який не пов'язаний із безпосереднім виконанням службових обов'язків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.
Враховуючи, що станом на час сметі ОСОБА_4 не був звільнений з посади, яку він займав, був діючим працівником ГУ НП в Харківській області, та був зобов'язаний, в разі звернення будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій, вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, суд вважає, що смерть ОСОБА_4, у його вихідний день, настала під час проходження ним служби в поліції, відповідно до положень ч.2 ст.18 Закону України "Про Національну поліцію".
Крім того, статтею 101 Закону України "Про Національну поліцію" передбачений вичерпний перелік випадків, коли призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, до яких випадок смерті ОСОБА_4 не відноситься.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області провести спеціальне розслідування нещасного випадку у зв'язку із смертю ОСОБА_4.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області видати акти спеціального розслідування за формою Н-1, Н-5 у зв'язку із смертю ОСОБА_4.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області видати наказ на основі актів спеціального розслідування Н-1, Н-5 про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Стягнути з Головного управління Національної поліції України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61000, код ЄДРПОУ 40108599) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61176, код НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення в повному обсязі виготовлено 21 грудня 2018 року.
Суддя Зінченко А.В.