
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4563/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.
з участю позивача - ОСОБА_1,
представників
позивача - ОСОБА_2,
відповідача - Гойдик В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Винниківської міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, спонукання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Винниківської міської ради Львівської області про:
- визнання протиправними дії та бездіяльність щодо не розгляду по суті заяви про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою м. Винники АДРЕСА_3 для передачі в оренду та зобов'язання розглянути по суті заяву про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою АДРЕСА_4 та надання земельної ділянки в оренду із прийняттям відповідного рішення.
- визнання протиправними дії та бездіяльність щодо не розгляду по суті заяви про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність площею 0,0437 га на АДРЕСА_2 м.Винники, яка перебуває в постійному користуванні для ведення особистого підсобного господарства на підставі державного акту серія НОМЕР_2 від 22.02.2002 року, та зобов'язання розглянути по суті заяву про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність площею 0,0437 га на АДРЕСА_1 яка перебуває в постійному користуванні для ведення особистого підсобного господарства на підставі державного акту серія НОМЕР_2 від 22.02.2002 року, із прийняттям відповідного рішення.
Аргументами позовних вимог є те, що при розгляді заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) площею 0,0813 для ведення індивідуального садівництва за адресою АДРЕСА_5 для передачі в оренду Винниківською міською радою Львівської області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає в не розгляді заяви по суті та неприйнятті відповідного рішення. Окрім того, позивач реалізуючи своє законне право на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 0,0437 га для ведення особистого підсобного господарства, яка перебуває у її користуванні на підставі державного акта серії НОМЕР_3, 27.03.2018 року звернулась із заявою до Винниківської міської ради Львівської області про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі її у власність. Дана заява також не була розглянута відповідачем у встановлений законом строк та рішення по ній не прийнято.
Позивач та її представник позов підтримали, просять його задоволити.
Відповідач відзиву на позовну заяву не дав, його представник в судовому засіданні вважає, що відповідач діяв у повній відповідності до вимог чинного законодавства та не вчиняв дій і не допускав бездіяльності.
Ухвалою від 11.10.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою від 06.12.2018 року, занесеною в протокол судового засідання, закрито підготовче засідання та призначено судовий розгляд.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.
Рішенням Винниківської міської ради Львівської області від 16.03.2017 року за №839 ОСОБА_4 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0813 га в оренду для ведення садівництва по АДРЕСА_6 (графічний додаток № 1).
Рішенням Винниківської міської ради Львівської області від 29.06.2017 року за № 960 внесено зміни до рішення від 16.03.2017 року за №839, позивачу надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду (в межах червоних ліній) для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0813 га по АДРЕСА_7 у м. Винники (графічний додаток № 1)».
На підставі рішення Винниківської міської ради Львівської області та листа Замовника на виконання землевпорядних робіт приватним підприємством «Геокапітал» розроблено технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою АДРЕСА_4.
Земельна ділянка площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва в межах, визначених вказаною технічною документацією із землеустрою зареєстрована в Державному земельному кадастрі із кадастровим номером НОМЕР_4.
З огляду на викладені обставини, ОСОБА_1 звернулась до Винниківської міської ради Львівської області із заявою про затвердження технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) площею 0,0813 для ведення індивідуального садівництва за адресою АДРЕСА_5 для передачі в оренду, а також із заявою від 27.03.2018 року про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі її у власність.
По вищенаведених зверненнях відповідачем не було прийнято рішення.
Позивач не погодившись з такою бездіяльністю органу місцевого самоврядування звернувся до суду з метою захисту його порушеного права.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року за №280/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частиною 1 ст.118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки (ч.2 ст.118 ЗК України).
Відповідно до ч.3 ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Як передбачено ч.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Частиною 6 цієї ж статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
З огляду на положення вищенаведених правових норм, суд прийшов до висновку, що уповноваженим органом місцевого самоврядування - Винниківською міською радою Львівської області у встановлений строк не було розглянуто питання та не було прийнято рішення по питаннях, які законом віднесено до її компетенції.
Таким чином, відповідач, не врахувавши законних очікувань позивача та не дотримуючись принципу належного урядування, допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду та неприйняття рішень по заявах ОСОБА_1 про затвердження технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) площею 0,0813 для ведення індивідуального садівництва за адресою АДРЕСА_5 для передачі в оренду, а також про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі її у власність.
Так, зокрема Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20.10.2011 року по справі «Рисовський проти України» (Заява № 29979/04) зазначає: «Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Також, Європейський судом було застосовано концепт законних очікувань у справі Pine Valley Developments Ltd. and others v. Ireland в якій компанія-заявник, що купила земельну ділянку, отримавши дозвіл на будівництво, була визнана Європейським судом такою, що мала законні очікування розвивати спірну територію, а відповідний дозвіл, який не міг бути відкликаний адміністративний органом, що його видав, був визнаний «складовою частиною власності заявника». Окрім того, у рішенні у справі Рukiж v. Bosnia and Herzegovina Європейський суд зазначив, що «невиконання кінцевого судового рішення [національного суду] створило втручання у право заявника мирно володіти своїм майном», а
також, що кінцеве рішення на користь заявника «безсумнівно створило в нього законі очікування, охоронювані ст. 1 Протоколу № 1, що воно буде виконане».
Окрім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20.10.2011 року по справі «Рисовський проти України» (Заява № 29979/04) зазначає: «Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
При цьому, судом не беруться до уваги посилання представника відповідача на недоліки технічної документації щодо земельної ділянки, яку позивач має намір отримати в оренду, та наявність імперативної норми з приводу неможливості приватизації іншої земельної ділянки, оскільки, до повноважень суду входить надання оцінки правомірності рішень втому числі і їх мотивації, а у спірних правовідносинах таких прийнято не було.
Як передбачено ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов належить задовольнити повністю.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії та бездіяльність Винниківської міської ради Львівської області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою АДРЕСА_4 для передачі в оренду.
Зобов'язати Винниківську міську раду Львівської області у місячний строк з дня набранням рішенням законної сили розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою АДРЕСА_4 та надання земельної ділянки в оренду.
Визнати протиправними дії та бездіяльність Винниківської міської ради Львівської області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність площею 0,0437 га на АДРЕСА_2 м.Винники, яка перебуває в постійному користуванні для ведення особистого підсобного господарства на підставі державного акту серія НОМЕР_2 від 22.02.2002 року.
Зобов'язати Винниківську міську раду Львівської області у місячний строк з дня набранням рішенням законної сили розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність площею 0,0437 га на АДРЕСА_1 яка перебуває в постійному користуванні для ведення особистого підсобного господарства на підставі державного акту серія НОМЕР_2 від 22.02.2002 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Винниківської міської ради Львівської області (Львівська область, м.Винники, вул.Галицька, 20, код ЄДРПОУ 26256292) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 2819 (дві тисячі вісімсот дев'ятнадцять) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане 21 грудня 2018 року.
Суддя В.Я.Мартинюк