Рішення № 78759846, 13.12.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2018
Номер справи
1240/2481/18
Номер документу
78759846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2481/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Петросян К.Є.,

за участю: секретаря судового засідання - Грищенко М.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідачів - Горбачова С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Луганської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17.08.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (далі ФОП ОСОБА_3 або позивач) до Луганської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Луганській області (далі Луганська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області або відповідач 1) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого, з урахуванням уточнень, зазначено наступне.

Позивач зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця та перебуває на обліку як платник податків з 17.04.2012 у Краснодонській ОДПІ. На теперішній час позивач знаходиться на обліку у Північному відділенні Луганської ОДПІ. З квітня 2014 року за місцем проживання позивача була розпочата антитерористична операція, внаслідок чого позивач була позбавлена можливості сплачувати податки.

У лютому 2016 року позивач переїхала на підконтрольну Україні територію до міста Лисичанськ Луганської області, де взята на облік як внутрішньо переміщена особа. З квітня 2016 року ОСОБА_3 продовжила свою підприємницьку діяльність в місті Лисичанськ та продовжила сплачувати встановлені податки та збори.

У березні 2016 року позивач звернулася до Луганської регіональної ТПП, яка сертифікатами від 19.04.2016 №6231 та від 07.10.2016 №6845 засвідчила для позивача настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

У квітні 2018 року на особистий телефон позивача почали надходити дзвінки від співробітника управління ДФС України в Луганській області з вимогою сплатити негайно заборгованість з єдиного податку та єдиного соціального внеску, штрафні санкції та пеню.

Позивач вважає, що як фізична особа-підприємець вона не має заборгованості з єдиного податку та єдиного соціального внеску, а нараховані фіскальною службою відносно неї суми підлягають списанню, у зв'язку із чим звернулася із відповідною заявою про визнати безнадійним боргом та списання нарахованої ФОП ОСОБА_3 суми єдиного податку за період з серпня 2014 року по березень 2016 року та суми єдиного соціального внеску за період з серпня 2014 року по березень 2016 року, а також списання штрафних санкцій, на що отримала відмову від відповідача 1.

На підставі викладеного просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області щодо невизнання безнадійним і невиконання дій по списанню нарахованих ФОП ОСОБА_3 недоїмки з єдиного внеску для фізичних осіб підприємців в сумі 6620,71 грн і штрафної санкції - 3012,47 грн, а також недоїмки з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 6908,99 грн та штрафної санкції - 9425,70 грн;

- зобов'язати Луганську ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області списати нараховані ФОП ОСОБА_3 недоїмку з єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців в сумі 6620,71 грн, штрафної санкції - 3012,47 грн, недоїмку з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 6908,99 грн, штрафної санкції - 9425,70 грн.

Ухвалою суду від 17.08.2018 позовну заяву ФОП ОСОБА_4 залишено без руху (а.с.22-23).

Ухвалою суду від 03.09.2018 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 01.11.2018 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ДФС у Луганській області (далі відповідач 2) (а.с.74-75).

Ухвалою суду від 01.11.2018 продовжено строк підготовчого провадження у справі (а.с.77).

Ухвалою суду від 26.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.106-107).

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні пред'явленому позову та просила його задовольнити.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог ФОП ОСОБА_4 заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову. Відповідно до відзиву на адміністративний позов суду пояснив наступне (а.с.45-46, 84-88).

Звільнення від сплати єдиного податку суб'єктів господарювання, які здійснювали діяльність на території проведення АТО, законодавчо не визначено (врегульовано).

Разом з тим, такі платники податків мають право на отримання відстрочення (розстрочення) таких грошових зобов'язань (податкового боргу). Перелік обставин, що є підставами для відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу), та підтверджуючих ці обставини документів наведено у постанові КМУ від 27.12.2010 №1235.

Окрім цього, сертифікатами про форс-мажорні обставини Луганської регіональної торгово-промислової палати №6231 та №6845 засвідчено настання форс-мажорних обставин позивача з 02.08.2014 року (дату закінчення встановити неможливо) щодо обов'язку сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2014 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року, січень, лютий березень 2016 року у терміни до 31.08.2014, 30.09.2014, 30.10.2014, 30.11.2014, 30.12.2014, 31.01.2015, 28.02.2015, 31.03.2015, 30.04.2015, 31.05.2015, 30.06.2015, 31.07.2015, 31.08.2015, 30.09.2015, 31.10.2015, 30.11.2015, 31.12.2015, 31.01.2016, 29.02.2016, 31.03.2016 відповідно до п.100.4-100.5 ст. 100 ПК України.

Стаття 100 ПК України регулює загальні засади розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника додатків.

Згідно п. 100.1 ст. 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.

Таким чином, відповідачі не мають законних підстав та повноважень для визнання заборгованості позивача зі сплати єдиного податку та єдиного внеску "безнадійною» та прийняття рішення про її списання.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця, код НОМЕР_1, місцезнаходження: АДРЕСА_2 (а.с.34-36, 38).

Позивач є платником єдиного внеску відповідно до свідоцтва №018236 (а.с.37).

Згідно довідки від 16.02.2016 №924020101 позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1, Лисичанськ-6 (а.с.38).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач перебуває на обліку в Луганській ОДПІ (Краснодонське відділення), 398922287.

Листом від 30.05.2018 №ФОП/193/12-36 на заяву позивача північне відділення Луганської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області повідомило про відсутність підстав та повноважень для визнання заборгованості ФОП ОСОБА_4 зі сплати єдиного податку та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування безнадійною та прийняття рішення про списання.

З даного листа відповідача вбачається, що станом на 29.05.2018 в інтегрованій картці платника ФОП ОСОБА_3 обліковується недоїмка по коду платежу - 71040000 - єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців у сумі 6620,71 грн та додатково нарахована штрафна санкція у сумі 3012,47 грн; по коду платежу 18050400 - єдиний податок з фізичних осіб у сумі 6908,99 грн та додатково нарахована штрафна санкція в сумі 9425,70 грн (а.с.15).

Крім того, заявою від 17.10.2018 позивач звернулась до ГУ ДФС у Луганській області щодо визнання безнадійним та списання нарахованих ФОП ОСОБА_3 сум єдиного податку, єдиного соціального внеску та штрафних санкцій (а.с.98-102).

Листом від 08.11.2018 №2038/12-32-55-07 ГУ ДФС у Луганській області повідомило ФОП ОСОБА_3 про відсутність особливих умов щодо зобов'язань платників єдиного внеску та єдиного податку, які перебувають або перебували у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилась антитерористична операція.

Одночасно, з даного листа ГУ ДФС у Луганській області вбачається, що за даними ІТС «податковий блок» станом на 26.102018 за ФОП ОСОБА_3 обліковується податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 7199,65 грн, який був нарахований у період з лютого по жовтень 2018 року; а також заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 7435,07 грн, яка була нарахована у період з листопада 2017 по жовтень 2018 року (а.с.103-105).

Вважаючи протиправною бездіяльність Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області щодо невизнання безнадійними і не виконання дій по списанню нарахованої ФОП ОСОБА_3 недоїмки з єдиного внеску для фізичних осіб підприємців в сумі 6620,71 грн і штрафної санкції - 3012,47 грн, а також недоїмки з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 6908,99 грн та штрафної санкції - 9425,70 грн, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Підпунктом 101.2.4 пункту 101.2. статті 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном "безнадійний" розуміється, в тому числі, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

За приписами пункту 101.5 статті 101 Податкового кодексу України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин).

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року«Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», яким розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України«Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669 (далі Закон №1669).

Абзацом 1 статті 1 Закону №1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 року.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року №1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р«Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» м.Сорокине (Краснодон) (місце реєстрації ФОП ОСОБА_3А.) віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно статті 10 Закону №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону №1669 цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11Прикінцеві та перехідні положення цього Закону.

Дія цього Закону поширювалась на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Законом №1669 доповнено статтею 14-1 Закон України "Про торгово-промислові палати в Україні", відповідно до якогоТоргово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.

Суд зауважує, що згідно відповіді ГУ ДФС у Луганській області вбачається, що станом на 26.10.2018 за ФОП ОСОБА_3 обліковується податковий борг з єдиного податку фізичних осіб в сумі 7199,65 грн, який був нарахований у період з лютого по жовтень 2018 року. Заборгованість же за період з серпня 2014 року по березень 2016 року, сплачено позивачем в силу пункту 87.9 статті 89 Податкового кодексу України.

Отже, податковий борг з єдиного податку за період з серпня 2014 року по березень 2016 року у позивача відсутній.

Крім того, за позивачем також обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 7435,07 грн, яка була нарахована у період з листопада 2017 по жовтень 2018 року (а.с.103-105).

Одночасно суд зазначає, що видані Луганською регіональною ТПП сертифікати, якими засвідчено для ФОП ОСОБА_3 настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) видані позивачу відповідно до пунктів 100.4-100.5 статті 100 ПК України (а.с.39-40).

Відповідно до пункту 100.4 статті 100 ПК України підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків (пункт 100.5 статті 100 ПК України).

Таким чином, суд дійшов висновку, що сертифікатами Луганської регіональної торгово-промислової палати №6231 та №6845 позивачу надана можливість внаслідок форс-мажорних обставин скористатись саме правом розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.

Відтак, суд вважає позовні вимог ФОП ОСОБА_3 необґрунтованими та не підлягаючими задоволенню.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати зі плати судового збору позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Луганської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 21 грудня 2018 року.

Суддя К.Є. Петросян