
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3040/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2018 року м. Львів
13 год. 34 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Курпіти П.І., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянув адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат до Жидачівського відділення Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області, про зобовязання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат (далі позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою про зобовязання Жидачівського відділення Стрийської обєднаної державної податкової інспекції зарахувати сплачені ним 6 660 647,75 грн. єдиного соціального внеску сплаченими за вказаний період: червень 2016 року по січень 2018 року та визнати незаконним зарахування цих платежів в погашення кредиторської заборгованості.
В обґрунтування позову зазначено, що на виконання вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та ухвали господарського суду Львівської області від 24.0.2017 «Про продовження строку процедури санації» сплатило єдиного соціального внеску на суму 6660647,75 грн. за період з червня 2016 по січень 2018. Разом з тим, ці кошти не зараховано як сплату єдиного соціального внеску, а самостійно зараховано як погашення кредиторської заборгованості. Вважаючи зарахування заборгованості в рахунок погашення минулих платежів звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 23.07.2018 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а ухвалою суду від 25.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, надав аналогічні усні пояснення. Зазначив, що вимоги податкового органу відповідно до затвердженого списку кредиторів знаходяться у третій і шостій чергах, тому відповідач не міг самостійно зарахувати сплату поточних платежів з єдиного соціального внеску у зарахування минулих боргів.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.212-232). Зазначив, що відповідно до даних програми ІС «Податковий блок» в Інтегрованій картці платника ПАТ Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» станом на 01.01.2018 року заборгованість з єдиного соціального внеску становить 9 150 249,62 грн., в тому числі за 2015 рік 850,81 грн., за 2016 рік 3 578 095,36 грн., за 2017 рік 5 571 303,45 грн. Впродовж 2017 року сплачено єдиного соціального внеску 7 908 458,99 грн.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашається сума недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Оскільки сплата сум єдиного соціального внеску є поточною, а не кредиторською, відповідач правомірно зарахував сплату вказаних сум за погашення заборгованості минулих періодів в календарній черговості.
Суд заслухав вступне слово представників сторін, зясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини та встановив таке.
ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» зареєстровано як юридичну особу 26.12.1995 року, ідентифікаційний код юридичної особи 00278801; місцезнаходження юридичної особи: 81700, Львівська обл., Жидачівський район, м. Жидачів, вул. Фабрична, будинок 4.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 10.12.2014 року у справі № 914/4160/14 порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
За період березень 2017 року січень 2018 року позивачем сплачено до бюджету єдиний соціальний внесок у розмірі 6 660 647,74 грн., що підтверджено платіжними дорученнями, що містяться в матеріалах справи (а.с. 51-168).
Вказані кошти зараховано відповідачем у погашення раніше не сплачених платежів.
Приймаючи рішення суд взяв до уваги наступне.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно з п. 1 частини першої ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Публічне акціонерне товариство «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» є страхувальником в розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та платником єдиного внеску.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це не консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 6 статті 25 зазначеного Закону за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно до пункту 7 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.15 за №508/26953) (далі - Інструкція №449), сплата єдиного внеску здійснюється за місцем: обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується, в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Згідно з ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
За змістом статті 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження (проваджень) у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу або особі, яка здійснює примусове виконання судових рішень, рішень інших органів за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна.
Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоровю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобовязують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.
Поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.
Відповідно до частини 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів і пені, у порядку календарної черговості.
Судом встановлено, що сплата єдиного соціального внеску за вказані періоди не є кредиторською заборгованістю, а поточними платежами, відтак порядок сплати та зарахування вказаних коштів не регламентується спеціальними нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом». Крім того, позивачем не надано суду доказів включення цієї суми до кредиторських вимог, відтак вона є поточною заборгованістю і порядок зарахування вказаних сум визначений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».
Суд зважає на покликання позивача на процедуру санації, у якій перебуває позивач, проте вказана процедура не впливає на порядок зарахування поточних платежів до бюджету.
Зазначена норма регламентує порядок зарахування коштів, які надходять із сплати єдиного соціального внеску в календарній черговості їх виникнення, отже відповідачем правомірно зараховано такі в рахунок сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідачем підтверджено правомірність календарного зарахування сплачених позивачем платежів єдиного соціального внеску, відтак позовні вимоги є небгрунтованими і задовленню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову публічного акціонерного товариства Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат (81700, Львівська область, м. Жидачів, вул. Фабрична, 4; код ЄДРПОУ: 00278801) до Жидачівського відділення Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області, про зобовязання вчинити дії, - відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 20.12.2018.
Суддя Качур Р.П.