
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" грудня 2018 р. справа № 0940/2232/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.11.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 06.10.2018.
23.11.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідач протиправно, за наявності підтверджуючих документів про наявність пільгового стажу, відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1. Вважає протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії, у зв'язку із чим просить зобов'язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 06.10.2018.
Відповідач направив відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що подана позивачем довідка за №08/386 від 08.08.2001 для призначення пільгової пенсії не підтверджує наявність у позивача пільгового стажу, і ця довідка не відповідає вимогами пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №637 від 12.08.1993, тому позивачу надано можливість подати уточнюючу довідку, яка б підтвердила пільговий характер роботи позивача в ВАТ «Калушхімремонт» з 25.01.1989 до 14.06.2001.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
13.09.2018 ОСОБА_1, з досягненням 50 років та наявності загального стажу роботи 29 років 4 місяці, з них 10 років 9 місяців і 9 днів пільгового стажу, звернувся до Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, з долученням до заяви відповідних документів.
Відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з мотивів ненадання позивачем уточнюючої довідки про підтвердження пільгового характеру роботи для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення, за період роботи у ВАТ «Калушхімремонт» з 25.01.1989 до 14.06.2001 (лист № 567/В-15 від 27.09.2018, а. с. 24; лист за №623/В-15 від 12.11.2018, а. с. 26).
Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Також, відповідно до частини 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» за №461 від 24.06.2016 затверджено список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Розділом ХХІІІ списку № 1 встановлено, що чистильникам металу, відливків, виробів та деталей, зайняті очищенням металу, металевих деталей та виробів сухим кварцовим піском умови праці дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Суд встановив, що копія трудової книжки позивача серії БТ-ІІ за №4878821 підтверджує період роботи позивача у ВАТ «Калушхімремонт» з 25.01.1989 до 01.07.2001 на посаді чистильника металу, відливків, виробів та деталей, зайнятих очистці металу, металевих деталей та виробів сухим кварцовим піском з повним робочим днем, що також підтверджується довідкою ВАТ «Калушхімремонт» за №08/386 від 08.08.2001, і така посада, згідно з список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №461 від 24.06.2016, дає право позивачу на пенсію за віком на пільгових умовах.
Крім того, наявність у позивача загального стажу роботи 29 років 4 місяці, з них 10 років 9 місяців і 9 днів пільгового стажу самостійно визначено відповідачем.
Як наслідок, суд встановив, наявність у позивача 50 років, 29 років 4 місяці загального стажу роботи, з них 10 років 9 місяців і 9 днів пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №461 від 24.06.2016.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправною відмову відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, а для відновлення прав позивача на право на пенсію за віком на пільгових умовах, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача призначити з 06.10.2018 позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Щодо твердження відповідача, що подана позивачем довідка за №08/386 від 08.08.2001 для призначення пільгової пенсії не підтверджує наявність у позивача пільгового стажу, ця довідка не відповідає вимогами пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок), і позивачу необхідно надати уточнюючу довідку, яка б підтвердила пільговий характер роботи позивача в ВАТ «Калушхімремонт» з 25.01.1989 до 14.06.2001, суд зазначає наступне.
Вказаним Порядком встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (пункт 1, 2 Порядку). У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (пункт 20 Порядку).
Таким чином, оскільки у трудовій книжці позивача наявні відомості про місце роботи та посаду на роботі у ВАТ «Калушхімремонт» за період з 25.01.1989 до 01.07.2001, і ця посада відповідно до списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №461 від 24.06.2016, визначає право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах, то відсутня необхідність надати відповідачу уточнюючої довідки підприємства.
За таких обставин, суд вважає адміністративний позов позивача обґрунтованим, тому позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за №98.151.1/21568821 від 19.11.2018 підтвердив сплату судового збору в розмірі 704,80 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 704, 80 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77304, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) у призначенні ОСОБА_1 (індекс 77315, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77304, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) призначити з 06.10.2018 ОСОБА_1 (індекс 77315, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (індекс 77315, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77304, вулиця Біласа і Данилишина, будинок 2, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 37824000) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.