
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2018 року м.Житомир справа № 296/1117/18
категорія 5.6
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації та ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг,
встановив:
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, з врахуванням усіх уточнених позовних заяв, у останньому її варіанті, до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації та ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він тимчасово проживає без реєстрації, у належній йому на праві власності частині житлового будинку, що знаходиться за адресою: Житомирська область, Баранівський район, смт.Довбиш, вул.Поліська,56. У грудні 2016 року він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації із заявою щодо призначення житлової субсидій, проте йому було відмовлено. Позивач вважає таку відмову незаконною та просить суд зобовязати відповідачів призначити йому субсидію.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо задоволення позову з підстав викладених у поданих о суду письмових запереченнях на позов.
Відповідачем ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації було подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення присутніх учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
У ході судового розгляду було зясовано та не заперечується сторонами, що ОСОБА_4 зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1.
На даний час, ОСОБА_1, тимчасово проживає без реєстрації, у належній йому на праві власності частині житлового будинку, що знаходиться за адресою: Житомирська область, Баранівський район, смт.Довбиш, вул.Поліська,56.
У грудні 2016 року він звернувся до управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації із заявою щодо призначення житлової субсидій за місцем його фактичного проживання.
Листом управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації від 13.12.2018 №3046 його було повідомлено, що за призначенням субсидії може звернутись особа, яка зареєстрована у будинку, та розяснено його право на звернення щодо призначення субсидії за місцем його реєстрації.
В подальшому ОСОБА_1 також звертався з питання призначення йому субсидії по місцю фактичного проживання до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 23.01.2017 № 06Г-3115 було повідомлено ОСОБА_1, що йому вже були дано відповідь з цього приводу на особистому прийому в департаменті 29.12.2016 та 20.01.2017, та повторно було розяснено, що питання про призначення йому субсидії за адресою: Житомирська область, Баранівський район, смт.Довбиш, вул.Поліська,56 може бути вирішено управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації у разі надання доказів його реєстрації за цією адресою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.10.95 р. N 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива", якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива (надалі - Положення) ( у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.6 Порядку субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
Аналіз наведеної норми свідчить, що нею чітко передбачено право на призначення субсидії виключно зареєстрованим у житловому приміщенні (будинку) особам.
Також, ним передбачено два виключні випадки призначення субсидії особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні, якими є проживання у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла або надання її забудовника, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
Інших випадків призначення субсидії за місцем фактичного проживання не передбачено.
Слід вказати що ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (надалі по тексту-Закон) передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Відповідно до ч.10 ст. 6 Закону передбачено, що реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Нормами ч.11 ст.6 Закону визначено, що у разі якщо нове місце проживання особи знаходиться в іншій адміністративно-територіальній одиниці, орган реєстрації після реєстрації такого місця проживання надсилає повідомлення про зняття особи з реєстрації відповідному органу реєстрації за попереднім місцем проживання особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Норми аналогічного змісту наведено і у Правилах реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207.
Отже, виходячи зі змісту зазначених норм обов'язковою умовою підтвердження місця проживання за відповідною адресою є саме реєстрація місця проживання в органі реєстрації.
Суд вважає за необхідне наголосити, що позивач, не позбавлений можливості змінити місце реєстрації у встановленому законом порядку та зареєструватись у належному йому будинку за адресою: Житомирська область, Баранівський район, смт.Довбиш, вул.Поліська,56 з метою отримання житлової субсидії. Проте, позивач самостійно не вчиняє таких дій.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не доведено обставин на яких ґрунтуються позовні вимоги, тоді як відповідачем доведено правомірність його оскаржуваного рішення.
Зважаючи на наведені обставини та норми законодавства, які їх регулюють суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення позову, оскільки єдина підстава, якою позивач обґрунтовує свої вимоги ґрунтується на помилковому трактуванні вимог п.6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива ( у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 ( Житомирська область, Баранівський район, смт.Довбиш, вул.Поліська,56, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації (Житомирська область, м.Баранівка, вул.Соборна,20, код ЄДРПОУ 03192796) та ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир, вул.Чуднівська,105, код ЄДРПОУ 03192833) про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 21 грудня 2018 року