
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2018 р. Справа№0540/8032/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1
до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відповідно про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 липня 2018 року вона звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії, але спеціаліст пенсійного фонду відмовилась приймати документи, надавши протокол №254789 від 25.07.2018 року про те, що вона не має право на пенсію.
Зазначив, що станом на 24.10.2014 рік (тобто до внесення змін до статті 13 в редакції Закону України №213-VIII від 02.03.2015) позивач вже мала пільговий стаж за сп. №1 – 9 років 7 місяців 22 дні; загального стажу роботи – 23 роки 8 місяців 23 дні.
25 липня 2018 року позивач надала по УПФУ довідки, видані ПрАТ «ММК ім. Ілліча» від 16.07.2018 року, що підтверджують наявний трудовий стаж, згідно з якого професія машиніста, передбачена списком №1 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 року.
Позивач вважає дії відповідача неправомірними та просить суд визнати протиправними дії по відмові у прийнятті заяви про призначення пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язати прийняти заяву про призначення пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 25.07.2018 року.
Ухвалою від 10 вересня 2018 року суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду на 25 вересня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
25 вересня 2018 року розгляд справи відкладено на 09 жовтня 2018 року.
09 жовтня 2018 року розгляд справи відкладено на 29 жовтня 2018 року.
29 жовтня 2018 року суд перейшов зі спрощеного позовного провадження до розгляду за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання на 19 листопада 2018 року.
29 жовтня 2018 року представник відповідача надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Зазначив, що з метою досудового врегулювання спору позивач з метою реалізації права на призначення пенсії міг зареєструватися через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, який було запроваджено на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 червня 2012 р. №401 “Про доступ до послуг у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування”.
Додатково повідомив, що з моменту звернення до спеціаліста управління у встановленому порядку заяву та пакет наданих документів реєструється у електронній формі обліку особистих заяв та управлінням здійснюються відповідні заходи з метою виконання функцій управління, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України та Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2(а саме-реєструється заява та надані документи, запитуються індивідуальні відомості позивача з метою подальшого здійснення операцій, а найголовніше-заявнику видається розписка-повідомлення із вказанням пакету наданих документів та у разі наявності документів,які недостатні, вони вказуються у розписці та встановлюєтся тримісячний строк для їх надання).
Зауважив, що позивачем на підтвердження протиправності дій управління не надано жодного доказу.
30 жовтня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду письмові пояснення відповідно до яких зазначив, що відповідно до змін, внесених до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення віку, встановленого абз. 1 п. 1 ст. 13 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними 48 років 6 місяців.
Станом на дату звернення за роз’ясненням до управління позивачу не виповнилося навіть 45 років.
19 листопада 2018 року розгляд справи відкладено на 03 грудня 2018 року.
03 грудня 2018 року суд закрив провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17 грудня 2018 року.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВТ 070591, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Як вказує позивач у позовній заяві, 25 липня 2018 року вона звернувся до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте, спеціаліст відповідача (ОСОБА_2М.) відмовилась приймати документи для призначення пенсії на пільгових умовах, надавши протокол з ПТК «Призначення пенсії» №254789 від 25.07.2018 року про те, що вона не має права на пенсію.
Представник відповідача у відзиві на позов, вказує про безпідставність позовних вимог, оскільки відсутні письмові докази того, що позивач зверталася до управління із заявою про призначення пенсії та зазначає, що 25.07.2018 року позивач зверталась з метою отримання роз’яснення щодо призначення пенсії.
Отже, спірним питанням даної справи є протиправність Пенсійного фонду яка виразилась у неприйнятті заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного
В силу ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, у своїй діяльності Пенсійний фонд України керується Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон №1788), Законом України №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон N400/97-ВР) та Положенням про Пенсійний фонд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280, тощо.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 N 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Право на призначення пенсії на пільгових умовах обґрунтовується посиланням на Закон України «Про пенсійне забезпечення», норми якого з урахуванням відомостей про місце та час його роботи зі шкідливими та важкими умовами за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, дають право на призначення такої пенсії. Працівникам, зайнятим повний робочий на роботах, передбачених Списком №1, що чинні на час їх роботи за наявності необхідної кількості пільгового та загального стажу пенсія призначається зі зниженням пенсійного віку. При цьому необхідною умовою для зарахування стажу до пільгового є наявність атестація робочого місця після 22.08.92.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1).
Статтею 80 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1058- V, визначений порядок звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 80 Закону №1058-V, заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.
Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. (статті 81 Закону №1058-V).
Статтею 82 Закону №1058-V, документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Відповідно до статті 83 Закону №1788-ХІІ та статті 45 Закону №1058-V пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Питання з приводу подання та оформлення документів для призначення пенсії регулюються постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"” зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 ( далі - Постанова №22-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Представником відповідача надано до матеріалів справи скріншот журналу прийому громадян (електронну форму), згідно якого 25.07.2018 року позивач ОСОБА_1 зверталася до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за консультацією щодо призначення пенсії.
Таким чином, наявними матеріалами справи спростовуються доводи позивач про звернення до відповідача 25.07.2018 року саме з заявою про призначення пенсії.
При цьому, посилання позивача на протокол ПТК «Призначення пенсій» від 25.07.2018 №254789 Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, до уваги судом не приймається, оскільки він не є належним доказом по справі, в силу того, що являє собою лише роздруківку з програми, не підписану та не завірену печаткою.
Отже, позивачем не надано до суду жодного належного доказу, щодо порушення його прав відповідачем.
За таких обставин позовні вимоги про визнання протиправними дії по відмові у прийнятті заяви про призначення пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язання прийняти заяву про призначення пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій по відмові у прийнятті заяви про призначення пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язання прийняти заяву про призначення пенсії відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 25.07.2018 року – відмовити у повному обсязі.
Повний текст рішення складено та підписано 21 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.