
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 року м. Житомир
справа № 240/4877/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Житомирськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у здійсненні перерахунку пенсії при переведенні на пенсію по втраті годувальника в мінімальному розмірі;
- зобов"язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника з 13.01.2017, з урахуванням заробітної плати ОСОБА_2, відповідно до довідки про заробітну плату б/н, виданої Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації, довідки б/н, виданої Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації, довідки від 16.06.1992 №17-07/21, виданої Обласною інспекцією держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів, в розмірі 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є дружиною померлого ОСОБА_2, який за життя мав право на пенсію на підставіЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до постанови Богунського районного суду м.Житомира від 19.07.2017 у справі №295/5696/17, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017, зобов"язано відповідача перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника з 13.01.2017. На виконання вказаного судового рішення, в межах виконавчого провадження, відповідачем здійснено розрахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1, однак внаслідок такого перерахунку пенсія позивача зменшується, тому виплата її пенсії здійснюється у попередньому розмірі.
Позивач 02.04.2018 звернулася до Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника з 13.01.2017 на підставі довідок про заробітну плату, виданих Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, за роботу в зоні відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986 та довідки, виданої Обласною інспекцією держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів від 15.06.1992 №17-07/21, оскільки саме на підставі вказаних довідок і була призначена пенсія ОСОБА_2 відповідно до ст.52 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, відповідач листом від 16.04.2018 повідомив позивача, що оскільки в судовому рішенні не зазначено на підставі яких саме довідок про заробітну плату її чоловіка необхідно здійснити перерахунок при переході з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, перехід проведено з урахуванням заробітної плати в мінімальному розмірі.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо проведеного перерахунку пенсії під час переходу з одного виду на інший неправомірними, звернулася до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.
26 жовтня 2018 року відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву за вхідним №21270/18, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що в архівній пенсійній справі ОСОБА_3 (померлого годувальника) є довідка Обласної інспекції держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів від 15.06.1992 № 17-07/21, де зазначено, що ОСОБА_2 в травні, серпні та листопаді 1986 року був відряджений в зону відчуження, де приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема з 11 по 13 травня згідно з наказом №789 від 11.05.1986 (відрядне посвідчення № 1265) нв с. Журба Овруцького району Житомирської області. Також є довідка про заробітну плату без номера та дати про роботу в зоні відчуження ус.Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986, яка видана Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації.
Проте, у доповідній записці відділу контрольно-перевірочної роботи від 11.04.2017 №389 зазначено про неможливість проведення перевірки вказаних довідок, оскільки посадовими особами підприємства не надані документи для проведення перевірки, тому вказані довідки не можуть бути враховані при перерахунку пенсії позивача по втраті годувальника.
Також зазначає, що оскільки в судовому рішенні Богунського районного суду м.Житомира не зазначено на підставі якої саме довідки про заробітну плату необхідно здійснити перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника, перерахунок проведено з урахування заробітної плати в мінімальному розмірі. У зв"язку з тим, що в результаті переведення з одного виду пенсії на інший пенсії зменшується, виплата пенсії позивачу продовжується у попередньому розмірі.
Відповідно до довідки від 08.11.2018 розгляд справи відкладено на 30.11.2018, у зв"язку із задоволенням клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.
У визначений день та час, 30.11.2018, позивач, представник позивача та представник відповідача прибули до суду, проте перед початком судового засідання, через канцелярію суду подали клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні від 30.11.2018 за вх.№23579 та вх.№23580/18, відповідно.
Зважаючи на подані позивачем, його представником та представником відповідача клопотання та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеногопозовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2, який помер 08.08.2016, та якому за життя було призначено пенсію відповідно доЗакону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з постановою Богунського районного суду м.Житомира від 19.07.2017 у справі №295/5696/17, залишеною без змін відповідно до ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017: визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника та зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника з 13.01.2017 (а.с.15-20, 21-24).
Відповідач, на виконання судового рішення у справі №295/5696/17, здійснив перерахунок пенсії без урахування заробітної плати ОСОБА_2, в мінімальному розмірі, оскільки у постанові Богунського районного суду м.Житомира від 19.07.2017 у справі №295/5696/17 не зазначено на підставі якої довідки про заробітну плату необхідно здійснити перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника.
У зв"язку з тим, що в результаті проведеного переходу, розмір пенсії позивача зменшується, то відповідач продовжив виплачувати пенсію позивачу у попередньому розмірі.
Позивач звернулася до відповідача із заявою від 02.04.2018 про здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника з 13.01.2017 на підставі довідки про заробітну плату без номера та дати, яка видана ОСОБА_2, про роботу в зоні відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області в період з 11.05.1986 по 13.05.1986, Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації, з урахуванням довідки, виданої Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації, про роботу ОСОБА_2 у населених пунктах зони відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986, та довідки, виданої Обласною інспекцією держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів від 15.06.1992 №17-07/21, де зазначено, що ОСОБА_2 в травні, серпні та листопаді 1986 року був відряджений в зону відчуження, де приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема з 11.05.1986 по 13.05.1986, згідно з наказом №789 від 11.05.1986 (відрядне посвідчення №1256) в с.Журба Овруцького району Житомирської області (а.с.14).
Листом від 16.04.2018 №К-199 Житомирське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що підстав для переходу з 13.01.2017 на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки без номера та дати немає (а.с.11-13).
В обґрунтування зазначило, що на виконання судового рішення у справі №295/5696/17 проведено перерахунок пенсії по втраті годувальника без урахування заробітної плати ОСОБА_2, в мінімальному розмірі. У зв"язку з тим, що в результаті проведеного розрахунку, розмір пенсії позивача зменшився, то виплата продовжується у попередньому розмірі. Підстав для переходу з 13.01.2017 на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки про заробітну плату без номера та дати немає (а.с.11-13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно достатті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбаченихЗаконом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно дост. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Miністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій,призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей54,57і59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до положень ст.52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна компенсація у разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Суд зазначає, що право ОСОБА_1 на перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника встановлено відповідно до постанови Богунського районного суду м.Житомира від 19.07.2017 у справі №295/5696/17, яка набрала законної сили відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Як свідчить зміст постанови Богунського районного суду м.Житомира від 19.07.2017, під час розгляду справи №295/5696/17 було встановлено, що довідка, видана Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації про роботу ОСОБА_2 у населених пунктах зони відчуження у с. Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986, довідка Обласної інспекції держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів від 15.06.1992 № 17-07/21, де зазначено, що ОСОБА_2 в травні, серпні та листопаді 1986 року був відряджений у зону відчуження, де приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема з 11 по 13 травня згідно з наказом № 789 від 11.05.1986 року (відрядне посвідчення №1265) в с. Журба Овруцького району Житомирської області та довідка про заробітну плату ОСОБА_2 без номера та дати про роботу в зоні відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986, яка видана Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації, є достатніми документами, які підтверджують наявність права ОСОБА_2 на пенсію відповідно доЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Частиною 5статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, суд вважає, що у відповідача були наявні всі законні підстави здійснити обрахунок пенсії позивача по втраті годувальника на підставі вказаних довідок, в яких визначено розмір заробітної ОСОБА_2 у період роботи у населених пунктах зони відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області.
Щодо посилання відповідача на доповідну записку №389 відділу контрольно-перевірочної роботи від 11.04.2017, в якій зазначено про неможливість проведення перевірки вказаних довідок, оскільки посадовими особами підприємства не надані документи для проведення перевірки, тому довідки про заробітну плату не можуть бути враховані при переході позивача на інший вид пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно з абзацом 5 п. 2.3, п. 2.8 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Розмір заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, встановлюється на підставі довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які знаходяться у матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_4, такі документи були прийняті органом Пенсійного фонду, як належні, про наявність будь-яких розбіжностей у них відповідач не зазначав.
З огляду на викладене, суд вважає безпідставними та необґрунтованими доводи відповідача, оскільки пенсія померлому ОСОБА_2 була розрахована на підставі документів наявних у його архівній пенсійній справі, зокрема, на підставі довідки, виданої Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації про роботу ОСОБА_2 у населених пунктах зони відчуження у с. Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986, довідки Обласної інспекції держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів від 15.06.1992 № 17-07/21, де зазначено, що ОСОБА_2 в травні, серпні та листопаді 1986 року був відряджений у зону відчуження, де приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема з 11 по 13 травня згідно з наказом № 789 від 11.05.1986 року (відрядне посвідчення №1265) в с. Журба Овруцького району Житомирської області та довідки про заробітну плату ОСОБА_2 без номера та дати за роботу в зоні відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986, яка видана Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації.
З огляду на викладене, відповідачем неправомірно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 при переведенні її на пенсію по втраті годувальника без урахування заробітної плати, в мінімальному розмірі.
Суд приходить до висновку, про наявність підстав для зобов'язанням відповідача здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 відповідно достатті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"тапостанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 23.11.2011 №1210, з урахуванням довідок, виданих Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації та Обласною інспекцією держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів, які знаходяться у пенсійній справі ОСОБА_2, з часу, визначеного згідно з постановою Богунського районного суду м.Житомира від 19.07.2017 у справі №295/5696/17.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до положеньстатті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до ухвали суду 18.10.2018 задоволено клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору, за подання до суду даної позовної заяви,до ухвалення судом рішення у справі.
На момент винесення судом рішення у даній справі позивачем не надано документ про сплату судового збору за подання позову немайнового характеру у сумі 704,8 грн за платіжними реквізитами для перерахування судового збору.
А тому, зважаючи на висновок суду про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, такеруючись положеннями ч.2ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про розподіл судових витрат шляхом стягнення судового збору у розмірі 704,8 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90,139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,10002, ідн. номер НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемоги, буд.55, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 при переведенні її на пенсію по втраті годувальника без урахування заробітної плати ОСОБА_2, в мінімальному розмірі.
Зобов"язати Житомирське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1, з урахуванням заробітної плати ОСОБА_2 на підставі довідок, які знаходяться у архівній пенсійній справі ОСОБА_2, а саме: довідки, виданої Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації про роботу ОСОБА_2 у населених пунктах зони відчуження у с. Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986; довідки, виданої Управлінням агропромислового комплексу Житомирської обласної державної адміністрації про заробітну плату ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження у с.Журба Овруцького району Житомирської області у період з 11.05.1986 по 13.05.1986; довідки Обласної інспекції держтехнагляду Житомирської обласної Ради народних депутатів від 15.06.1992 №17-07/21, починаючи з 13 січня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 (вісімдесят) коп за платіжними реквізитами: отримувач коштів УК у м.Житомирі/м.Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38035726; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача 34310206084009; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101; (НОМЕР_1) судовий збір, за позовом ОСОБА_5, Житомирський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі: 18 грудня 2018 року.
Суддя А.В. Горовенко