
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2018 р. Справа№200/12770/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 8400, Донецька область, Олександрівський район, м. Олександрівка, вул. Самарська, 16)
до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А)
про визнання неправомірними дії, скасування рішення від 5 вересня 2018 року № 795, зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з більшого заробітку, скасування рішення пенсійного органу від 5 вересня 2018 року № 795 про відмову в перерахунку пенсії та зобовязання відповідача повторного розглянути його заяву про перерахунок пенсії, провести перерахунок пенсії з більшого заробітку з урахуванням стажу роботи згідно підтверджуючих цей факт документів та виплатити різницю у фактично виплаченій пенсії та тій, що підлягала виплаті з часу звернення до відповідача.
Ухвалою від 21 листопада 2018 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження в адміністративній справі № 200/12770/18-а, задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, задовольнив клопотання позивача про витребування доказів,
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що в період з 22 листопада 1988 року по 13 липня 1994 року позивач працював на шахті ім. Скочинського ПО «Донецьквугілля» гірничим робітником підземним та гірничим робітником очисного забою. 22 серпня 2018 року позивач звернувся із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. Проте, відповідач своїм рішенням від 5 вересня 2018 року № 795 відмовив в перерахунку пенсії з більшого заробітку з підстав того, що немає можливості перевірити надані позивачем відомості, оскільки підприємство, на якому позивач працював перебуває не тимчасово непідконтрольній території. Вважає такі дії незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.
Відповідач заперечує проти позовних вимог у повному обсязі, зазначає що для перерахунку пенсії позивачем були надані: заява про перерахунок пенсії, довідка про заробітну плату № 636 від 19 жовтня 2015 року, видана Шахтою імені ОСОБА_2 ДП Донецька вугільна енергетична компанія. Згідно з записів трудової книжки позивача БТ-І 4443209 за № 34-37 вбачається, що з 22 листопада 1988 року по 13 липня 1994 року позивач перебував у трудових відносинах з ДП Шахіа імені ОСОБА_3 ДП Донецька вугільна енергетична компанія». Управління зазначає, що визначений у довідці від 19 жовтня 2015 року за № 636 розмір заробітної штати та її виплата не підтверджується жодними первинними документами, зокрема, особовими рахунками, платіжними відомостями та інтими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством. Крім того, на печатці та штампі довідки зазначено м. Донецьк, який знаходиться на тимчасово окупованої території.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВА № 348529, виданого Ленінським РВ УМВС України у м. Донецьку 22 серпня 1996 року, РНОКПП НОМЕР_1, позивач є пенсіонером за віком, про що свідчить пенсійне посвідчення № 858056 від 25 листопада 2015 року та внутрішньо переміщеною особою, про що свідчить довідка від 30 березня 2017 року № НОМЕР_2.
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.
22 серпня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку.
За результатами розгляду заяви позивача від 22 серпня 2018 року відповідачем було прийнято рішення від 5 вересня 2018 року № 795 про відмову в перерахунку пенсії. У зазначеному рішенні відповідач зазначає, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надані наступні документи: заява, довідка про заробітну плату № 636 від 19 жовтня 2015 року, видана ВП Шахта імені ОСОБА_2 ДП Донецька вугільна енергетична компанія .
Відповідно до пункту 4 статті 42 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування за бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону (за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та за будь які 60 календарних місяців до 1 липня 2000 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Пунктом 4.2 Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Надана для перерахунку пенсії довідка про заробітну плату № 636 від 19 жовтня 2015 року, видана на підставі особових рахунків, які знаходяться за адресою м. Донецьк, Кіровський район, вул. Бірюзова. Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України». Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р, м. Донецьк відносить до населених пунктів, на території яких органи державної влади не в повному обсязі здійснюють свої повноваження. Враховуючи викладене, відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з більшого заробітку за період роботи в ВП Шахта імені ОСОБА_2 ДП Донецька вугільна енергетична компанія, у звязку з тим, що надана довідка є недійсною.
Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон № 1058-IV.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно під перерв.
Згідно з абзацом 2 частини 4 статті 42 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попередньою перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійною фонду або до уповноваженою ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мапи місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Частина 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-1V врегульовано Порядком падання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління 1ІФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період роботи де 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).
Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видасться на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, до довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).
Як вже було встановлено судом, для перерахунку пенсії позивачем були надані заява про перерахунок пенсії, довідка про заробітну плату № 636 від 19 жовтня 2015 року, видана Шахтою імені ОСОБА_2 ДП Донецька вугільна енергетична компанія. Згідно із записів трудової книжки позивача БТ-І 4443209 за № 34-37 вбачається, що з 22 листопада 1988 року по 13 липня 1994 року позивач перебував у трудових відносинах з ДП Шахіа імені ОСОБА_3 ДП Донецька вугільна енергетична компанія».
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок) для підтвердження заробітної плати відділом персонофікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року та за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якими можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Пунктом 4.2 Порядку передбачено, що орган який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлений у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. При цьому, розмір отриманої заробітної плати зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган Пенсійного фонду України, обовязково перевіряє обґрунтованість її видачі.
Суд зазначає, що у вказаній у довідці від 19 жовтня 2015 року за № 636 розмір заробітної плати та її виплата не підтверджується жодними первинними документами, зокрема, особовими рахунками, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством.
Крім того, суд зазначає, що на печатці та штампі довідки від 19 жовтня 2015 року за № 636 зазначено м. Донецьк. Суд погоджується з доводами відповідача, що Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України». Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дію якого зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р, м. Донецьк (Донецька міська рада) відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р, м. Донецьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 252-VII та постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254 м. Донецьк є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ), питаний органами та/або особами, передбаченими частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання частини 2 статті 77 КАС України доведено, а позивачем не спростовано правомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку пенсії з більшого заробітку, скасування рішення пенсійного органу від 5 вересня 2018 року № 795 про відмову в перерахунку пенсії та зобовязання Добропільське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторного розглянути заяву про перерахунок пенсії, провести перерахунок пенсії з більшого заробітку з урахуванням стажу роботи згідно підтверджуючих цей факт документів та виплатити різницю у фактично виплаченій пенсії та тій, що підлягала виплаті з часу звернення до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовити повністю.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 21 грудня 2018 року. Повне судове рішення складено 21 грудня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Смагар С.В.