
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2018 р. Справа№0540/8589/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 94501, АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42172734, 84500, Донецька область, м. Бахмут, вулиця Миру, будинок, 35). Просив визнати протиправною бездіяльність щодо припинення нарахування та виплати пенсії з 01.02.2016; зобов'язати нарахувати та виплатити пенсію та сплатити заборгованість за весь період починаючи з 01.02.2016; звернути постанову до негайного виконання. Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, про що видана довідка, при цьому відповідачем безпідставно в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" припинено виплату пенсії.
17 вересня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження.
10 жовтня 2018 року ухвалою суду призначено розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зобов'язано відповідача надати відомості щодо зупинення розгляду справи.
10 жовтня 2018 року відповідачем повідомлено, що ОСОБА_1 на обліку Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області не перебуває. Згідно довідки від 10.10.2018 №103 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
24 жовтня 2018 року ухвалою суду залучено в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3).
24 жовтня 2018 року ухвалою суду призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження на 16 листопада 2018 року.
26 листопада 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду.
Відповідачем-2 надано відзив, в якому управління заперечило проти задоволення заявлених вимог. Свою позицію вмотивовував тим, що виплата пенсії позивачу припинена з серпня 2018 року у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. При цьому, 23.07.2018 управлінням прийнято рішення №4056 про припинення виплати пенсії. Також відповідач вважає, що позивач у визначеному законодавством порядку не вживав заходів, спрямованих на отримання належної йому суми пенсійних виплат та у зв'язку з цим не зміг отримати вказані виплати, тобто реалізувати гарантоване Конституцією право. Посилається на необхідність застосування норм Постанов Кабінету Міністрів, якими визначений порядок припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
У судове засідання призначене на 17 грудня 2018 року представники сторін не з'явилися, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, місце реєстрації, згідно паспортних даних - м.Красний Луч Луганської області; зареєстрований, як внутрішньо переміщена особа в м. Артемівськ, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області.
Головним управлінням ПФУ в Донецькій області надана довідка про доходи пенсіонера за підписом начальника управління ПЗВ ТА ДКГ Сірмана А.А., заступника начальника управління ПЗВ та ДКГ - начальника відділу з питань виплати пенсії Сєргєєва З.Г., згідно якої пенсіонер ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, отримує пенсію за вислугу років, а саме за період з січня 2016 року по липень 2018 року у розмірі 53283,42 грн.
З серпня 2018 року виплата зупинена у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи №1419060654. Підтвердження нарахування пенсії з серпня 2018 року, на виконання вимог ухвали суду від 24.10.2018, Головним управлінням ПФУ Донецької області не надано.
Отже, спірними питанням у справі є правомірність припинення виплати пенсії позивачеві. Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ. Разом з цим, положення частини першої статті 27 Основ передбачають, що виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено: якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості, якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність, якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи, внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування, в інших випадках, передбачених законами.
Отже, Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування вичерпних випадків припинення таких страхових виплат, як пенсія, не передбачають, але встановлюють, що вони можуть бути передбачені іншими законами.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (надалі - Закон № 1706-VII).
Згідно з нормами статті 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Порядок припинення та поновлення виплати пенсії визначений нормами статті 49 Закону № 1058-IV.
Згідно з ч.1 ст.49 Закону №1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
З аналізу норм статті 49 Закону № 1058-IV вбачається, що визначені законодавством підстави припинення виплати пенсії не є вичерпними. Проте, суд зауважує, що зі змісту наведеної норми законодавства вбачається, що "інші випадки" для припинення виплати пенсії повинні також бути передбачені саме законом. Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин. Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, освіти, культури і охорони здоров'я, екологічної безпеки. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Судом встановлено, що 23 липня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про припинення виплати пенсії з посиланням на протокол Комісії, яким скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи.
Разом з цим, пенсійний орган, приймаючи рішення про припинення виплати пенсії, не вказав норму закону, що дає право припинення виплати пенсії у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Тобто, відповідач прийняв спірне рішення, яке є протиправним внаслідок його необґрунтованості та невизначеності.
Доводи відповідача щодо необхідності застосування норм Постанов Кабінету Міністрів, якими визначений порядок припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, є безпідставними, оскільки пріоритетними для застосування у спірних правовідносин є саме вимоги статті 49 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З врахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про припинення виплати пенсії від 23.07.2018 №4056, оскільки саме такий спосіб захисту сприяє відновленню порушеного права позивача на отримання сум призначеної пенсії, яка є власністю позивача.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
За таких обставин, враховуючи, те що за період січень 2016 року - липень 2018 року позивачу пенсія виплачена, а наявними матеріалами справи підтверджено припинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виплати пенсії позивачу саме з серпня 2018 року, суд дійшов висновку щодо зобов'язання відновити виплату пенсії та сплатити заборгованість за період, починаючи з 01.08.2018, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Окрім того, суд зазначає, що позивач просив суд звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до норм пункту 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи те, що судом не вирішувалось питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, а лише вирішувалось питання щодо зобов'язання вчинити дії по її виплаті, така вимога не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Частиною 9 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо.
Суд звертає увагу, що під час розгляду справи встановлено, що позивач не перебуває на обліку в Бахмутсько-Лиманському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, у зв'язку з чим залучено в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що призвело до затягування процесу, крім того, твердження позивача про зупинення виплати пенсії з 2016 року не підтверджено, оскільки відповідачем надана довідка про доходи пенсіонера за період з січня 2016 року по липень 2018 року.
Отже, з огляду на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, а позовні вимоги в частині невиплати пенсії за період з січня 2016 року по липень 2018 року є безпідставними, суд дійшов висновку щодо пропорційного розподілу судових витрат у розмірі 704,80 грн. між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.07.2018 №4056 про припинення виплати пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) відновити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 94501, АДРЕСА_1) нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь період починаючи з 1 серпня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету України.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 94501, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. на користь спеціального фонду Державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.