Ухвала суду № 78757935, 11.12.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
160/9284/18
Номер документу
78757935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА

11 грудня 2018 р.Справа №160/9284/18

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Врона О.В., розглянувши заяву приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" про забезпечення позову у справі за позовом приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" до Головного управління держпраці у Дніпропетровській області Державної служби з питань праці про визнання протиправнии та скасування постанов,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" звернулося до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління держпраці у Дніпропетровській області Державної служби з питань праці у якій просить визнати протиправною та скасувати постанову від 20.11.2018 № ДН 1754/251/АВ/ТД-ФС/723 від 20.11.2018 року та постанову № ДН 1754/251/АВ/МГ-ФС/724 від 20.11.2018 року про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.

Ухвалою суду від 11.12.2018р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

10.12.2018р. позивач надав суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови № ДН 1754/251/АВ/ТД-ФС/723 від 20.11.2018 року про накладення штрафу на ПАТ «НВО «Созидатель» у розмірі 1 228 590,00 грн. (один мільйон двісті двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто гривень) та постанови № ДН 1754/251/АВ/МГ-ФС/724 від 20.11.2018 року про накладення штрафу на ПАТ «НВО «Созидатель» у розмірі 186 150,00 грн. (сто вісімдесят шість тисяч сто п'ятдесят гривень) до набрання законної сили рішенням суду по справі.

В обґрунтування клопотання зазначено, що оскаржувані постанови прийняті відповідачем на підставі 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, а отже є виконавчими документами тому можуть бути пред'явлені до примусового виконання у будь-який час. Під час здійснення виконавчого провадження в першу чергу накладається арешт на банківські рахунки.

Наразі існує реальна загроза накладення арешту на банківський рахунок позивача та як наслідок, загроза повного зупинення господарської діяльності, позбавлення можливості виконання господарських та боргових зобов'язань.

Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає здійснити розгляд даного клопотання без повідомлення учасників справи.

Судом встановлено, що 20 листопада 2018 року першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ОСОБА_1М, на підставі акту перевірки № ДН 1754/251/АВ від 26.10.2018 року, було винесено постанову про накладення штрафу №ДН 1754/251/АВ/МГ-ФС/724 від 20.11.2018 року накладена на підставі абзацу 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на ПАТ «НВО «Созидатель» штраф у розмірі 186 150 гривень, за порушення вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17 липня 2003 року за № 1078, ст. 95 КЗпП України, ст. 33 Закону України «Про оплату праці», а також постанову про накладення штрафу №ДН 1754/251/АВ/ТД-ФС/723 від 20.11.2018 року накладена на підставі абзацу 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на ПАТ «НВО «Созидатель» штраф у розмірі 1 228 590,00 грн. за порушення вимог ч.1 статті 21, ч.1,3 статті 24 КЗпП України, відсутність офіційного працевлаштування одинадцяти найманих працівників.

Згідно з ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо, зокрема, невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.07.2013 року № 509 передбачено, що не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються органами державної виконавчої служби.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено, зокрема, зупиненням дії індивідуального акта.

Відповідно до роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" від 22.12.2006 року № 9 та постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративним судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ" від 06.03.2008 року № 2, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

З викладеного слідує, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Ці підстави є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог.

В той же час заходи забезпечення адміністративного позову мають бути належними та відповідними заявленому адміністративному позову, стосуватись прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі з приводу порушення яких заявлено адміністративний позов.

Також, при розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен дати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжитих заходів з урахуванням:

- розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;

- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу;

- наявності зв’язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення;

- ймовірності виникнення ускладнень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів.

У відповідності до п. 9, 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509, штраф сплачується протягом одного місяця з дня прийняття постанови про його накладення, про що суб’єкт господарювання або роботодавець повідомляють уповноваженій посадовій особі, яка склала постанову про накладення штрафу.

Не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються, зокрема, органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265Кодексу законів про працю України ).

Як визначено п.7 ч.1 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження” (далі – Закон №1404-VIII) оскаржені постанови відповідача є виконавчими документами. Постанова пред’являється до виконання органам державної виконавчої служби протягом трьох місяців з наступного дня після набрання законної сили постанови.

Відповідно ч. 1 ст. 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення;

Згідно ч. 7 ст. 26 Закону №1404-VIII у разі якщо в заяві стягувача зазначено рахунки боржника у банках, інших фінансових установах, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження накладає арешт на кошти боржника.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

Отже, у випадку звернення відповідачем до виконання оскарженої постанови, процедура виконання яких передбачає накладення арешту на рахунки та майно боржника, а також стягнення з боржника виконавчого збору.

В клопотанні про забезпечення позову представником позивача зазначено, що оскаржувані постанови від 20.11.2018 повинні бути добровільно виконані позивачем протягом одного місяця з дня їх прийняття. Враховуючи норми cт. 26 Закону України «Про виконавче провадження», після закінчення добровільного строку на виконання оскаржуваних постанов державним виконавцем має бути винесена постанова про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення з ПАТ "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" визначених у постановах від 20.11.2018 р. № ДН 1754/251/АВ/ТД-ФС/723 та № ДН 1754/251/АВ/МГ-ФС/724.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, та для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, у разі звернення до виконання постанов про накладення штрафу.

За наведених обставин суд вважає, що клопотання про забезпечення позову є обгрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 150, 151, 154, 166, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" про забезпечення адміністративного позову - задовольнити.

Зупинити дію постанови № ДН 1754/251/АВ/ТД-ФС/723 від 20.11.2018 року про накладення штрафу на Приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" у розмірі 1 228 590,00 грн. (один мільйон двісті двадцять вісім тисяч п'ятсот дев'яносто гривень).

Зупинити дію постанови № ДН 1754/251/АВ/МГ-ФС/724 від 20.11.2018 року про накладення штрафу на Приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" у розмірі 186 150,00 грн. (сто вісімдесят шість тисяч сто п'ятдесят гривень).

Копію даної ухвали направити на адресу Приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об’єднання "Созидатель" (49600, м.Дніпро, вул. Андрія Фабра, б.4), а також на адресу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ( 49017, м. Дніпро, вул. Казакова, б. 3).

Ухвала підлягає негайному, обов'язковому виконанню шляхом направлення її державним органам для вжиття відповідних заходів згідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Відповідно до ч. 8 ст. 154 КАС України, оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Ухвала не набрала законної сили 11.12.18 Суддя ОСОБА_2 ОСОБА_2

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Врона