
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 грудня 2018 р. Справа № 0240/3280/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Яришівської сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
про: визнання рішень протиправними та скасування, зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Яришівської сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання рішень протиправними та скасування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11 червня 2018 року відповідачем на 16 сесії 7 скликання було винесено рішення за №231 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га власність для ведення, особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4», №232 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_5», №233 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_3».
На переконання позивача такі рішення сільської ради є протиправними та такими, що підлягають до скасування, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 09.10.2018 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами. Крім того, запропоновано відповідачу подати відзив на позов, а третім особам пояснення щодо позову.
Разом з тим, у встановлений судом строк ні від відповідача, ні від третіх осіб заяви по суті спору не надійшли.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В свою чергу ч. 4 ст. 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Так, дослідивши матеріали справи, судом неподання Яришівською сільською радою Могилів - Подільського району Вінницької області розцінено як визнання позову ОСОБА_1.
Оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку щодо задоволення заявлених позовних вимог з огляду на наступне.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 14.07.1972 зареєстровано шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.29).
09.02.2010 ОСОБА_6 чоловіком позивача ОСОБА_1, придбано нежитлові будівлі господарського двору (тваринницькі ферми), розташованого по АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про право приватної власності серії НОМЕР_3.
З метою отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (орієнтовною площею 1,4 га, за адресою АДРЕСА_2) для ведення особистого селянського господарства, 16.11.2015 позивач зверталась до Яришівської сільської ради з відповідною заявою та пакетом документів.
Рішенням №22 2 сесії 7 скликання Яришівської сільської ради 25.12.2015 ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність у зв'язку з тим, що на даній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які є власністю ОСОБА_6
Не погоджуючись з даним рішення Яришівської сільської ради, ОСОБА_1 оскаржила його до суду.
Постановою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10.05.2017 по справі№138/1313/16-а у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.06.2017 скасовано постанову Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року. Визнано протиправним та скасовано рішення №22 2 сесії 7 скликання Яришівської сільської ради Могилів -Подільського району Вінницької області від 25.12.2015 року. Зобов'язано Яришівську сільську раду Могилів-Подільського району Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства у власність.
13.10.2017 позивач звернулась до Яришівської сільської ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність. В якості додатків зазначено свідоцтво про право власності від 09.02.2010, копія висновку судово-земельної експертизи від 22.02.2017, виконавчий лист від 31.07.2017 ( 22-25).
14.12.2017 рішенням №199 14 сесії 7 скликання Яришівської сільської ради відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю вільної земельної ділянки, так як дана земельна ділянка надана іншим громадянам Яришівської територіальної громади.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.03.2018 у справі №802/95/18-а задоволено адміністративний позов ОСОБА_1:
Визнано протиправними та скасовано рішення 14 сесії 7 скликання скликання Яришівської сільської ради Могилів-Подільського району №№184, 185, 186, 199 від 14.12.2017 про відмову ОСОБА_1 у наданні відповідного дозволу щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність; про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_2 громадянам ОСОБА_4 (орієнтовною площею 0,43 га), ОСОБА_5 (орієнтовною площею 0,38 га), ОСОБА_3 (орієнтовною площею 0,30 га).
Зобов'язано Яришівську сільську раду Могилів-Подільського району повторно та першочергово розглянути заяву ОСОБА_1 про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність, що розташована по АДРЕСА_2 враховуючи висновки постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.06.2017 у справі №138/1313/16-а.
11 червня 2018 року відповідачем на 16 сесії 7 скликання було винесено рішення за №231 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га власність для ведення, особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4», №232 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_5», №233 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_3».
В той час, заяву ОСОБА_1 в черговий раз сільською радою не розглянуто. На переконання позивача, її права та охоронювані законом інтереси порушено відповідачем, у зв'язку із чим звернулася до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних позовних вимог в контексті даної спірної ситуації, суд виходив з наступного.
Закон України "Про місцеве самоврядування" (далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
В силу статті 25 Закону "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно частин 1-2 статті 59 Закону "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 348 (далі - Інструкція №348), додатком №2 затверджено типову форму Журналу реєстрації звернень громадян.
Пунктом 2 Інструкції №348 визначено, що усі пропозиції, заяви і скарги, що надійшли, повинні прийматися та централізовано реєструватися у день їх надходження, а ті, що надійшли у неробочий день та час, - наступного після нього робочого дня на реєстраційно-контрольних картах, придатних для оброблення персональними комп'ютерами (додаток № 1), або в журналах (додаток № 2).
Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 21.05.2018 в черговий раз звернулася до Яришівської сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вільної від забудов земельної ділянки по АДРЕСА_2, площею 1,1068 га у власність.
Однак, в супереч рішенням суду, які набули законної сили, заяву позивача відповідачем не розглянуто.
На переконання суду, заяви громадян що стосуються однієї і тієї ж земельної ділянки мають розглядатися сільською радою на сесії в порядку черговості їх надходження.
Суд акцентує увагу, що невиконання Яришівською сільською радою постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.06.2017 щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 про надання їй дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_2 для ведення особистого селянського господарства у власність та розгляд заяв інших громадян (поданих 16.10.2017) першочергово в порівнянні з заявою ОСОБА_1 (поданої 13.10.2017), на переконання суду, свідчить про упередженість відповідача при розгляді даного питання на сесії сільської ради.
Оцінюючи оскаржувані рішення, суд керується нормами частини другої статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (невчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень:
- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;
- зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Критерій "прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача від 11.06.2018 є протиправними та, відповідно, підлягають скасуванню, за умови недотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, у зв'язку із задоволенням позовних вимог на користь позивача належить стягнути судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення №231 16 сесії 7 скликання Яришівської сільської ради від 11.06.2018 «Про надання дозволу на. виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4».
Визнати протиправними та скасувати рішення №232 16 сесії 7 скликання Яришівської сільської ради від 11.06.2018 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_5».
Визнати протиправними та скасувати рішення 16 сесії 7 скликання №233 Яришівської сільської ради від 11.06.2018 «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною загальною площею 0,2767 га у власність для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_3».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ід. номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Яришівської сільської ради Могилів - Подільського району Вінницької області (вул. Головна, буд. 4, с. Яришів, Могилів - Подільський р-н, Вінницька обл., 24024, код ЄДРПОУ 04326879).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович