Постанова № 7875674, 02.02.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2010
Номер справи
2а-7166/09/0870
Номер документу
7875674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Кремлівська, 65-В, м. Запоріжжя, 69041, тел.286-50-15, inbox@adm.zp.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.02.2010 Справа № 2а-7166/09/0870

За позовом: Контрольно ревізійного управління в Запорізькій області, 69057, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 129

до: Балківської сільської ради, вул. Каховська, 26, с. Балки, Василівський район, Запорізька область, 71635

про зобовязання вчинити певні дії

у складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Бриль А.В.

за участі представників сторін:

від позивача Пасько І.О. (довіреність № 08.-00-17-17/7978 від09.12.2009р)

від відповідача Нікітін А.Ю. (довіреність № б/н від 2010р.)

Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Балківської сільської ради про зобовязання вчинити певні дії, а саме: виконати п.2.2 обовязкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області від 25.06.2009р. №006-11/501, а саме: повернути до загального фонду державного бюджету безпідставно використану суму субвенції з державного бюджету на соціальний розвиток в розмірі 54744 грн.

04.01.2010 Запорізьким окружним адміністративним судом, на підставі статей 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-7166/09/0870 та призначений судовий розгляд на 21.01.2010. Розгляд справи було відкладено на 02.02.2010.

У засіданні 02.02.2010, судом, відповідно до ст. 160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, під час судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

В ході судового розгляду позивач підтримав заявлені вимоги, та з підстав, викладених позовній заяві, просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначає, що на виконання п.1.3.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного відділу в Василівському районі Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області (далі - КРВ в Василівському районі) на II квартал 2009 року, за зверненням Василівського РВ ГУМВС України в Запорізькій області від 18.05.2009 № 34/4845, проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Балківській сільській раді Василівського району Запорізької області (далі - Балківська сільська рада) за період з 01.06.2008 по 01.06.2009, за результатами якої було складено акт ревізії від 22.06.2009 року. В ході ревізії видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт, було встановлено ряд порушень фінансового законодавства. Позивачем (КРУ в Запорізькій області) голові Балківської сільської ради була надіслана вимога щодо усунення виявлених порушень листом від 25.06.2009 № 006-11/501, пунктом 2.2 якої відповідача зобов'язано забезпечити повернення до загального фонду державного бюджету безпідставно використаної суми субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на соціальний розвиток в розмірі 64,74 тис. грн.

Станом на 03.12.2009 вимога КРВ в Василівському районі від 25.06.2009 у повному обсязі не виконана, залишок невідшкодованих коштів становить: 64 744грн. - 10 000 грн. = 54 744 грн.

Отже, внаслідок порушення відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 № 531 ?ро затвердження переліку об'єктів, що фінансуються у 2008 році за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток", державному бюджету завдано матеріальної шкоди на суму 54 744,00 грн., яка по цей час залишається невідшкодованою.

Відповідач заявлені КРУ в Запорізькій області позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного:

Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області діє на підставі Положення про контрольно-ревізійні управління в АР Крим, областях, містах Києві і Севастополі (затверджене наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.01.01 № 111 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18.01.01 № 37/5228) та Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” від 26.01.93 № 2939 (далі - Закон № 2939-ХІІ).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 2 Закону № 2939-ХІІ та Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.06 № 550, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобовязань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та ін. органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 12 статті 10 Закону України № 2939-ХІІ, встановлено, що контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право проводити у субєктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.

Крім того, пунктом 26 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 (надалі Порядок № 550) встановлено, що з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з обєктом контролю підконтрольною установою, зясування їх реальності та повноти відображення в обліку органами служби можуть проводитися зустрічні звірки у субєктів господарювання, які мали правові відносини з обєктом контролю підконтрольною установою.

Як свідчать матеріали справи, на виконання п.1.3.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Контрольно-ревізійного відділу в Василівському районі Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області на II квартал 2009 року, за зверненням Василівського РВ ГУМВС України в Запорізькій області від 18.05.2009 №34/4845, проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Балківській сільській раді Василівського району Запорізької області за період з 01.06.2008 по 01.06.2009, за результатами якої було складено акт ревізії від 22.06.2009 року №310/0010, який підписаний 22.06.2009 посадовими особами відповідача.

В ході ревізії видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт, було встановлено ряд порушень фінансового законодавства.

Відповідно до додатку № 4 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 №531 ?ро затвердження переліку об'єктів, що фінансуються у 2008 році за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток" (Запорізька область, розділ ?удівництво та реконструкція об'єктів водопостачання населених пунктів") в перелік об'єктів на виділення коштів включено об'єкт ?одопровід з вузлом обліку 1,5 км, с. Балки, Василівського району - будівництво" в розмірі 316,5 тис.грн.

На виконання даної постанови, Балківською сільрадою затверджено кошторис по КФК 150101 ?апітальне будівництво (придбання)", за КЕКВ 2123 ?нше будівництво на суму 316 840,80 грн.

За результатами проведеної тендерної процедури, з переможцем тендеру ПП ?ехбудгазпроект" укладено договір від 05.09.2008 № '2 на об'єкт ?одопровід з вузлом обліку в селі Балки Василівського району - будівництво". Але, в складеній ПП ?ехбудгазпроект" та затвердженій головою Балківської сільради проектно-кошторисній документації, загальна протяжність водопроводу складає 2,786 км., в той час як відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 № 531, та згідно з архітектурно-планувальним завданням від 23.10.2008 № 1248, довжина водопроводу, що підлягає будівництву, повинна складати 1,5 км. Відповідно до актів виконаних робіт на ?удівництво водопроводу з вузлом обліку" та ?ктах приймання виконаних підрядних робіт" від 20.11.2008 № 1 на суму 161084,40 грн., від 02.12.2008 № 2 на суму 131906,40 грн., від 15.12.2008 № 3 на суму 23850,00 грн., які підписані головою Балківської сільської ради (від Замовника) та директором ПП «Техбудгазпроект» (від Підрядника), зазначено, що фактично виконано роботи по будівництву водопроводу загальною протяжністю 2,786 км. З механічним вузлом обліку питної води. На підставі вказаних Актів виконаних робіт, відповідачем оплачено ПП ?ехбудгазпроект" проведені роботи в сумі 316 840,80 грн.

Таким чином, всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2008 № 531 ?ро затвердження переліку об'єктів, що фінансуються у 2008 році за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток", за рахунок субвенції з державного бюджету, додатково споруджено водопровід протяжністю 1,286 км., витрати на будівництво якого склали 64 744 грн., в т.ч. ПДВ 10 791 грн.

Статтею 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, визначені права державної контрольно-ревізійної служби, зокрема надано, право предявляти керівникам та ін. службовим особам міністерств та інших органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних установ, а також підприємств, установ і організацій, які отримують кошти з бюджету та з державних валютних фондів, що ревізуються або перевіряються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями або перевірками приховані і занижені валютні та ін. платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

До того ж, як вказано у п. 46 Порядку № 550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається обєкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

На виконання вищевказаних приписів чинного законодавства, КРУ в Запорізькій області надіслано на адресу Балківської сільської ради вимога щодо усунення виявлених порушень листом від 25.06.2009 № 006-11/501, пунктом 2.2 якої відповідача зобов'язано забезпечити повернення до загального фонду державного бюджету безпідставно використаної суми субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом на соціальний розвиток в розмірі 64,74 тис. грн.

Як свідчать матеріали справи, Рішення двадцять сьомої сесії п'ятого скликання Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області № 1 від 15.07.2009 ?ро результати ревізії фінансово-господарської діяльності в Балківській сільській раді" було вирішено забезпечити повернення до загального фонду державного бюджету безпідставно використану суму субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток в розмірі 64,74 тис. грн. до кінця поточного року.

Статтею 15 Закону № 2939-ХІІ визначено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обовязковими для виконання службовими особами обєктів, що ревізуються чи перевіряються.

Як вбачається з матеріалів справи, у встановлений строк відповідачем не вжито дієвих заходів по забезпеченню виконання вимог КРУ в Запорізькій області.

Як свідчать матеріали справи, відповідач на момент розгляду спору судом, вимогу КРУ не виконав належним чином, оскільки станом на 03.12.2009 відшкодовано не всі кошти та залишок невідшкодованих коштів становить 54 744,00 грн. ( 64 744,00 грн. - 10 000, 00 грн.).

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладені вище обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Контрольно - ревізійного управління в Запорізькій області до Балківської сільської ради про зобовязання вчинити певні дії, а саме: виконати п.2.2 обовязкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області від 25.06.2009р. №006-11/501, а саме: повернути до загального фонду державного бюджету безпідставно використану суму субвенції з державного бюджету на соціальний розвиток в розмірі 54744 грн. є обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства, підтвердженими зібраними у справі доказами, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог відмовляється через їх (позовних вимог) недоведеність.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з позивача, який звільнений від їх сплати, не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Контрольно ревізійного управління в Запорізькій області до Балківської сільської ради про зобовязання відповідача вчинити певні дії, задовольнити.

2. Зобовяти Балківську сільську раду Василівського району Запорізької області вчинити дії щодо повного виконання пункту 2.2. вимоги Контрольно ревізійного відділу в Василівськлому районі Контрольно ревізійного управління в Запорізькій області від 25.06.2009р. № 006-11/501, а саме: повернути до загального фонду державного бюджету безпідставно використану суму субвенцій з державного бюджету на соціальний розвиток у розмірі 54744 (пятдесят чотири тисячі сімсот сорок чотири гривні) на рахунок Василівського управління Державного казначейства (ГУДКУ у Запорізькій області №31111090700044, код платежу 34677040, МФО 813015, банк одержувача Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області. Видати виконавчий лист

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 12.02.2010.

Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко

16.02.2010 постанова не набрала законної сили.

Суддя О.М. Нечипуренко