Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залучення третьої особи
20 грудня 2018 року м. Житомир справа № 240/5135/18
категорія 10.3
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача про залучення для участі у справі третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання призначити, нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу, -
встановив:
30.10.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , у якому він просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3 групи з 27.10.2017, внаслідок поранення (травм), пов`язаних із захистом Батьківщини, з урахуванням раніше виплачених сум страхування, оформлену протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.03.2018 №34;
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням інвалідності 3 групи з 27.10.2017, внаслідок поранення (контузії) та захворювань, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2017, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови КМУ від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
11.12.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, заява про залишення позову без розгляду та клопотання про залучення для участі у справі третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 залишено позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
19.12.2018 на адресу суду від позивача надійшла заява про поновлення строку на звернення до суду з даним позовом, якою позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 продовжено розгляд справи після залишення без руху.
Суд, дослідивши матеріали справи та клопотання представника відповідача, дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Судом встановлено, що позивач оскаржує рішення Міністерства оборони України про відмову йому у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3 групи з 27.10.2017, внаслідок поранення (травм), пов`язаних із захистом Батьківщини, з урахуванням раніше виплачених сум страхування, оформлену протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.03.2018 №34 та просить нарахувати та виплатити йому таку допомогу відповідно до Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Водночас, відповідно до частини дев`ятої статті 16-3 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначається Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію цих положень вказаного Закону, 25.12.2013 була прийнята Постанова КМУ №975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Отже, дотримання зазначеного Порядку щодо виплати одноразової грошової допомоги є обов`язковою умовою, оскільки Законом делеговано Кабінету Міністрів України право визначати порядок проведення таких виплат.
Приписами п.14 Порядку №975 передбачено, що одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
При цьому, згідно з п.10 Порядку №975, уповноважений орган - це структурні підрозділи державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.
Відповідно до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389, оформлення документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, покладається на обласні військові комісаріати.
Аналогічні норми, передбачені Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071.
Зокрема, згідно вимог п.4.7 цього Положення, документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
З огляду на вимоги зазначених нормативно-правових актів - виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності здійснюється обласним військовим комісаріатом за місцем проживання особи, у даному випадку - Житомирським обласним військовим комісаріатом.
Отже без залучення до справи третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , неможливо розглянути дану справу, таким чином суд дійшов висновку про те, що клопотання представника відповідача про залучення третьої особи для участі у справі підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 49, 243, 248, 250, 256, 257, 260, 262, 293, 294-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Клопотання представника відповідача - задовольнити.
Залучити Житомирський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_1 ), як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 20 грудня 2018 року.
Суддя О.В. Єфіменко
залучення до справи інших осіб3 особу