
Справа № 675/3012/18
Провадження № 3/675/1092/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2018 року м. Ізяслав
Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Столковський В. І., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого,
за ст. 183-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в :
До суду з Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області повторно надійшли адміністративні матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 ч. 1 КУпАП.
Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення № 31 від 11 жовтня 2018 року, складений державним виконавцем Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_2
Оскільки у складеному щодо ОСОБА_1 протоколі № 31 від 11 жовтня 2018 року адміністративне правопорушення, вчинене останнім, було кваліфіковане за ч. 3 ст. 183-1, а об’єктивну сторону інкримінованого йому правопорушення було викладено як для ч. 1 цієї статті (не зазначено кваліфікуючу ознаку повторності), а також до матеріалів справи не долучено постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 або за ч. 2 ст. 183-1 КУпАП, постановою судді від 22 листопада 2018 року вказані адміністративні матеріали направлено до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для належного оформлення.
06 грудня 2018 року до суду надійшов цей же протокол про адміністративне правопорушення, у якому діяння ОСОБА_1 кваліфіковане за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Слід зазначити, що не дивлячись на те, що чинним законодавством не передбачено можливості унесення виправлень після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено, після повернення протоколу на доопрацювання посадовою особою виправлено у складеному щодо ОСОБА_1 протоколі частину статті КУпАП, за якою кваліфікуються його дії.
Дані про вручення ОСОБА_1 протоколу з усунутими недоліками у адміністративних матеріалах відсутні. Зазначені обставини порушують право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист.
Також з вищевказаного протоколу вбачається, що при примусовому виконанні виконавчого провадження № 35875598 згідно виконавчого листа № 2/2207/742/2012, виданого 13 грудня 2012 року Ізяславським районним судом Хмельницької області, ОСОБА_1 не сплачував аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, та сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, в розмірі по 100 грн. щомісячно на кожну дитину до повноліття дітей, що призвело до виникнення заборгованості станом на 01 жовтня 2018 року в загальній сумі 7 818, 16 грн., та за період останніх 6 місяців з дати набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» з 06 лютого 2018 року по 01 жовтня 2018 у розмірі 1 672, 00 грн.
При оформленні протоколу про адміністративне правопорушення посадовою особою вказано у ньому, що потерпілою від правопорушення являється, зокрема, неповнолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. Однак, державним виконавцем не враховано, що остання являється повнолітньою особою, оскільки на час оформлення адміністративних матеріалів їй виповнилося 21 рік, а, відтак, стягнення аліментів на її утримання з батька припинено.
За змістом ч. 1 ст. 269 КУпАП, потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду.
Оскільки на час набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року № 2234-VIII, яким визначено інкриміноване ОСОБА_1 діяння як адміністративне правопорушення та передбачено відповідальність за нього, ОСОБА_4 була повнолітньою, аліментні зобов’язання щодо останньої у ОСОБА_1 були припинені, підстави вважати її потерпілою від даного правопорушення відсутні.
Тому до протоколу про адміністративне правопорушення помилково, всупереч положенням ст. 269 КУпАП, включено дані про ОСОБА_4 як потерпілу.
Зазначені недоліки при оформленні адміністративних матеріалів позбавляють суддю можливості належним чином встановити та перевірити обставини справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення у справі.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Статтею 278 КУпАП встановлено, що посадова особа, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення, вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За наведених обставин, враховуючи, що вказані порушення не можуть бути усунуті в ході судового розгляду справи, адміністративні матеріали для усунення виявлених недоліків слід повернути до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
п о с т а н о в и в:
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В. І. Столковський