Ухвала суду № 78741353, 22.11.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
766/17206/18
Номер документу
78741353
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 766/17206/18

н/п 4-с/766/255/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого – судді Прохоренко В.В.,

секретар Тихоша Л.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за скаргою Служби автомобільних доріг у Херсонській області, заінтересовані особи: Старший державний виконавець Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_1, ОСОБА_2, на дії та рішення державного виконавця,

ВСТАНОВИВ:

Служба автомобільних доріг у Херсонській області звернулася до суду зі скаргою на дії державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального Головного територіального управління юстиції у Херсонської області ОСОБА_1 посилаючись на те, що 09.08.2018 року до Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального управління юстиції у Херсонській області на підставі заяви про відкриття виконавчого провадження було надано оригінал виконавчого листа по цивільній справі № 666/4696/13-ц, виданий 29.01.2015 Дніпровським районним судом міста Херсона відносно боржника громадянина України ОСОБА_3 про усунення перешкоди у користуванні автодорогою М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 222 км (на Таганрог) біля с. Молодіжне шляхом демонтажу малих архітектурних форм, які належать ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13. 06.06.2018 року оригінал виконавчого листа по цивільній справі № 666/4696/13-ц, виданий 29.01.2015 року Дніпровським районним судом м. Херсона відносно боржника громадянина України ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою, ІНФОРМАЦІЯ_3 було повернуто державним виконавцем у зв’язку з тим, що стягувачем не здійснено авансування витрат виконавчого провадження.

У заяві про відкриття виконавчого провадження Службою автомобільних доріг у Херсонській області було повідомлено Дніпровський районний відділ державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про те, що згідно до п. п 1.1,1.4, та 1.5 Положення Про Службу автомобільних доріг у Херсонській області встановлено, що "Служба автомобільних доріг у Херсонській області утворена та зареєстрована в порядку визначеному законом, є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 456/2011 "Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України" є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України. Служба є неприбутковою організацією. Служба є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування".

Однак, старшим державним виконавцем Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_1 п.п 1.1, 1.4, та 1.5 Положення Про Службу автомобільних доріг у Херсонській області було проігноровано, та 14.08.2018 за вих. № 27519 до Державного агентства автомобільних доріг за адресою: Херсонська область, місто Херсон, вулиця Поповича, 23 було надіслано повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, у зв'язку з тим, що стягувач не надав підтвердження про сплату авансового внеску. Крім того, старшим державним виконавцем Чугуновою Г.О. навмисно змінено за виконавчим листом стягувача, а саме: "Службу автомобільних доріг у Херсонській області" змінено на Державне агентство автомобільних доріг.

Враховуючи те, що Служба автомобільних доріг у Херсонській області є державною організацією, тому на підставі ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" звільняється від сплати авансового внеску.

З огляду на викладене, просить суд визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_1 за виконавчим листом по цивільній справі № 666/4696/13-ц, виданим 29.01.2015 Дніпровським районним судом міста Херсона відносно боржника громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 про усунення перешкоди у користуванні автодорогою М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 222 км (на Таганрог) біля с. Молодіжне шляхом демонтажу малих архітектурних форм, які належать ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_15 у частині повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання; зобов’язати Дніпровський районний відділ державної виконавчої служби міста Херсона Головного територіального управління юстиції у Херсонській області відкрити виконавче провадження за виконавчим листом по цивільній справі № 666/4696/13-ц, виданий 29.01.2015 року Дніпровським районним судом м. Херсона відносно боржника громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 про усунення перешкоди у користуванні автодорогою М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 222 км (на Таганрог) біля с. Молодіжне шляхом демонтажу малих архітектурних форм, які належать ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_15 без сплати авансового внеску.

Представник Служби автомобільних доріг у Херсонській областінадала заяву про розгляд справи у її відсутність, скаргу підтримала, просила її задовольнити з підстав зазначених в ній.

Державний виконавець Дніпровського РВ ДВС м. Херсона ГТУЮ у Херсонській області ОСОБА_1 надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Заінтересована особа ОСОБА_14 в судове засідання не з’явився, про дату,час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

За таких обставин відповідно до ч. 2 ст. 450 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутність сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

За змістом ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1 ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення;

Частиною другою статті визначено, що до заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру та рішень про забезпечення позову - у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника - фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про:

стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;

обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;

стягнення аліментів, заборгованості зі сплати аліментів, додаткових витрат на дитину, неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, суми індексації аліментів, встановлення побачення з дитиною або усунення перешкод у побаченні з дитиною;

відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Згідно ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження» за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Частиною 5 статті 27 ЗУ «Про виконавче провадження» визначено, що виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Із матеріалів справи вбачається, що 14.08.2018 року старшим державним виконавцем Дніпровського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_1 винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, у зв’язку із тим, що стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску.

Як на підставу звернення до суду зі скаргою заявник зазначає, що Служба автомобільних доріг у Херсонській області є державною організацією, тому на підставі ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" звільняється від сплати авансового внеску.

Однак з таким твердження скаржника суд погодитись не може з огляду на наступне.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правова форма Служби автомобільних доріг у Херсонській області - державна організація (установа, заклад).

Згідно до абзацу три частини другою статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Державний орган - це складова частина механізму держави, яка має власну структуру, визначені законом повноваження владного характеру по управлінню конкретної сферою суспільного життя і тісно взаємодіє з іншими елементами державного механізму, утворюючими єдине ціле.

Державні підприємства, установи, організації - це організовані групи осіб, призначенням яких є виконання робіт, надання послуг населенню або державі в цілому, його окремим органам, посадовим особам.

Поняття "державний орган" і "державна організація" безпосередньо пов'язані.

Державна організація - це створений державою колектив працівників чи службовців, що характеризується організаційною єдністю, а також наявністю нормативно визначених повноважень в одній зі сфер суспільних відносин.

Державна організація характеризується наявністю чітко визначеної зовнішньої форми, що зумовлюється такими різновидами організацій:

1) державне підприємство - це колектив працівників, що створюється з метою забезпечення економічних функцій та реалізації матеріальних інтересів суспільства та держави;

2) державна установа - це колектив службовців, який створюється державою з метою забезпечення реалізації соціальних інтересів;

3) орган держави - це колектив службовців та посадових осіб, що створюється з метою реалізації владних повноважень від імені держави.

Таким чином, державні підприємства і державні установи слід відрізняти від органів держави, але їх не можна протиставляти один одному, оскільки усі вони є державними організаціями, які діють у єдності та взаємозв'язку: державний апарат забезпечує реалізацію функцій держави завдяки діяльності підприємств і установ, якими керує.

Враховуючи викладене вище, той факт, що державні підприємства і установи не звільнені від сплати авансового внеску в розумінні ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження", а тому суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення скарги.

На підставі викладеного, ст. ст. 1, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 6-13, 76-79 81, 259-261, 447-450 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні скарги відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Херсонської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя В.В.Прохоренко