Рішення № 78738023, 12.12.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
521/3278/18
Номер документу
78738023
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №521/3278/18

Провадження №2/521/2408/18

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2018 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді – Поліщук І.О.,

при секретарі – Бєрової А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1, за участю третьої особи: ОСОБА_2 про приведення самовільно реконструйованої квартири у відповідність до технічної документації, –

В С Т А Н О В И В:

Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради звернулась з позовною заявою до ОСОБА_1, за участю третьої особи: ОСОБА_2 в якій просить зобов’язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії КМ № 337544 виданий 11.11.2005 року), який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, привести до попереднього стану за власний рахунок квартиру АДРЕСА_2 відповідно до технічної документації, станом до здійснення самочинної реконструкції, шляхом демонтажу самовільно прибудованого балкону. Встановити наступний порядок виконання рішення суду, а саме зобов’язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії КМ № 337544 виданий 11.11.2005 року), який мешкає за адресою: АДРЕСА_3, привести до попереднього стану за власний рахунок квартиру АДРЕСА_2 відповідно до технічної документації, станом до здійснення самочинної реконструкції, шляхом демонтажу самовільно прибудованого балкону. У разі невиконання рішення суду ОСОБА_1 в добровільному порядку, застосувати вимоги абзацу 2 частини 3 статті 63 ЗУ "Про Виконавче провадження" щодо вжиття державним виконавцем: заходів примусового виконання рішення без участі боржника, передбачених цим Законом, направлених на приведення за рахунок боржника самочинно реконструйованого об’єкту нерухомого майна до попереднього стану, для чого вжити передбачених ст.ст. 48, 56, 61, 68 ЗУ "Про виконавче провадження" заходів щодо виявлення доходів та майна ОСОБА_1, звернення стягнення на виявлені Доходи та майно (накладення арешту) у відповідних межах, а стягнуті з боржника кошти використати як, кошти стягнуті з боржника на витрати виконавчого провадження, що пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішення, у відповідності до ст. 42 Закону України "Про виконавче провадження". Стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору стягнути. Позов обґрунтовано тим, що відповідач по справі, ОСОБА_1 - є власником квартири АДРЕСА_4, що підтверджується інформаційною довідкою № 102063017 від 31.10.2017 року. ОСОБА_1 самовільно, без затвердження у встановленому законом порядку проектної документації та відповідної дозвільної документації, виконав роботи з реконструкції квартири шляхом прибудови балкону. Листом КП ЖКС «Черьомушки» від 24.10.2017 року за № 120612 повідомлено районну адміністрацію про виявлене самовільне будівництво за адресою: АДРЕСА_1. 03.11.2017 року комісією у складі спеціалістів відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації ОМР та начальника дільниці № 1 КП ЖКС «Черьомушки» був складений акт обстеження. № 1, в якому вказувалось, що при огляді об’єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 було зафіксовано проведення робіт з реконструкції вказаної квартири шляхом збільшення геометричних розмірів балкону. Власнику квартири вручено припис № 3/11/17 від 03.11:201.7 року з вимогою припинення розширення квартири та надання дозвільних документів на будівництво. Гр. ОСОБА_1 від пояснень відмовився. 10.11.2017 року комісією у складі спеціалістів відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації ОМР та начальника дільниці № 1 КП ЖКС «Черьомушки» був складений акт обстеження № 2, яким зафіксовано вручення гр. ОСОБА_1 припису № 3/11/17 від 03.11.2017 року, з вимогою зупинити проведення робіт з реконструкції квартири зі збільшенням балкону, та встановлено, що на час проведення перевірки вимоги припису відповідачем не виконані, реконструкція квартири завершена. 06.12.2017 року Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради видано Розпорядження № 530/01-06, яким зобов’язано гр. ОСОБА_1 привести до попереднього стану об’єкт нерухомого майна за адресою:/АДРЕСА_1 у термін до 18.12.2017 року. Згідно листа КП ЖКС «Черьомушки» від 21.12.2017 року № 1457, акту від 20.12.2017 року та службової записки начальника відділу контролю та моніторингу за станом території району Розпорядження № 530/01-06 від 06.12.2017 року не виконано. Через ігнорування відповідачем вказаних приписів та розпорядження, Малиновська районна адміністрація ОМР змушена звернутися до суду з відповідним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з’явилася, про час там місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутності.

Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив.

Третя особа, ОСОБА_2, в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив.

Згідно ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється

Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку поданим доказам, вважає, що позовні вимоги МРА ОМР підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 - є власником квартири АДРЕСА_4, що підтверджується інформаційною довідкою № 102063017 від 31.10.2017 року.

Документами що надані суду підтверджується,що ОСОБА_1 самовільно, без затвердження у встановленому законом порядку проектної документації та відповідної дозвільної документації, виконав роботи з реконструкції квартири шляхом прибудови балкону.

Листом КП ЖКС «Черьомушки» від 24.10.2017 року за № 120612 повідомлено районну адміністрацію про виявлене самовільне будівництво за адресою: АДРЕСА_1.

03.11.2017 року комісією у складі спеціалістів відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації ОМР та начальника дільниці № 1 КП ЖКС «Черьомушки» був складений акт обстеження. № 1, в якому вказувалось, що при огляді об’єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 було зафіксовано проведення робіт з реконструкції вказаної квартири шляхом збільшення геометричних розмірів балкону. Власнику квартири вручено припис № 3/11/17 від 03.11.2017 року з вимогою припинення розширення квартири та надання дозвільних документів на будівництво. Гр. ОСОБА_1 від пояснень відмовився.

10.11.2017 року комісією у складі спеціалістів відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації ОМР та начальника дільниці № 1 КП ЖКС «Черьомушки» був складений акт обстеження № 2, яким зафіксовано вручення гр. ОСОБА_1 припису № 3/11/17 від 03.11.2017 року, з вимогою зупинити проведення робіт з реконструкції квартири зі збільшенням балкону, та встановлено, що на час проведення перевірки вимоги припису відповідачем не виконані, реконструкція квартири завершена.

06.12.2017 року Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради видано Розпорядження № 530/01-06, яким зобов’язано гр. ОСОБА_1 привести до попереднього стану об’єкт нерухомого майна за адресою:/АДРЕСА_1 у термін до 18.12.2017 року.

Згідно листа КП ЖКС «Черьомушки» від 21.12.2017 року № 1457, акту від 20.12.2017 року та службової записки начальника відділу контролю та моніторингу за станом території району Розпорядження № 530/01-06 від 06.12.2017 року не виконано.

Відповідно до п. 1.1. Положення про Малиновську районну адміністрацію ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 року за №1934-УІІ, Малиновська районна адміністрація ОМР, є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Малиновського району м. Одеси, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення виконавчих органів міської ради є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Стаття 376 ПК України є спеціальною в регулюванні спірних правовідносин, тому як регулює відносини, які виникають у тих випадках, коли вимоги діючого законодавства були порушені при будівництві об’єктів нерухомості.

Частина 1 вказаної статті встановлює три відокремлених один від одного критерія, при наявності хоча б одного з яких, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети; якщо вони збудовані або будуються без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; якщо вони збудовані або будуються з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.376 ЦК України, особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Згідно ст. 5 Закону України. „Про основи містобудування”, при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність», робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об’єкту архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту. Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об’єкта архітектури.

Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури, здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Статтею 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що власники та користувачі об’єктів архітектури зобов’язані отримувати в установленому порядку дозвіл на виконання робіт, пов’язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об’єкта архітектури.

Відповідно до ст, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Відповідно и до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об’єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (CCI), та щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об’єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 2) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 7 ст. 376 ЦК України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.

Згідно із ч. 2 ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що критеріями самовільної реконструкції об’єкта нерухомого майна є: порушення прав власників інших квартир Та порушення санітарно технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Згідно п; 4 „Правил користування житловим приміщенням”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 8 жовтня 1992 р. № 572, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.

Таким чином, в процесі здійснення реконструкції нерухомого майна, відповідачем були порушені вищезазначені приписи діючого законодавства України, що у свою чергу, необхідно кваліфікувати як здійснення самочинного будівництва.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» № 466 від 13.04.2011 року затверджено «Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт».

Відповідно до «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», що визначає механізм виконання підготовчих робіт та будівельних робіт, підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (CCI) та об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.

Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та КУпАП.

Відповідно до ст. 154 ЖК УРСР виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів здійснюють контроль за утриманням будинків (квартир), що належать громадянам.

Згідно п. 2.8. Положення про Малиновську районну адміністрацію ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1934-VII від 26.04.2017 року, райадміністрація здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об’єктів або приведення самочинно реконструйованих об’єктів у первинний стан.

З цих підстав суд вважає можливим задовольнити позов Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 в частині зобов’язання особи привести самочинно реконструйовану квартиру до попереднього стану.

При цьому суд відмовляє у встановленні порядку виконання рішення суду, як того просить представник позивача, зазначенням що у разі невиконання рішення суду ОСОБА_1 в добровільному порядку, застосувати вимоги абзацу 2 частини 3 статті 63 ЗУ „ Про Виконавче провадження” щодо вжиття державним виконавцем: заходів примусового виконання рішення без участі боржника, передбачених цим Законом, направлених на приведення за рахунок боржника самочинно реконструйованого об’єкту нерухомого майна до попереднього стану, для чого вжити передбачених ст.ст. 48, 56, 61, 68 ЗУ „Про виконавче провадження” заходів щодо виявлення доходів та майна ОСОБА_1, звернення стягнення на виявлені Доходи та майно (накладення арешту) у відповідних межах, а стягнуті з боржника кошти використати як, кошти стягнуті з боржника на витрати виконавчого провадження, що пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішення, у відповідності до ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки суд не може передбачити не виконання рішення суду відповідачем ОСОБА_1, а тому встановлення порядку виконання рішення суду є передчасним.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 19, 23, ЗО, 184, 175, 177, 267 ЦПК України; ст. 376, 383 ЦК України; ст. 154 ЖК УРСР; ст. 73 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 5 ЗУ „Про основи містобудування”, ст, 8, 9, 28 ЗУ „Про архітектурну діяльність”, ст. 31, 34 ЗУ „Про регулювання містобудівної діяльності”; п.п. 1.1., 2.4., 2.8. Положення про Малиновську районну адміністрацію ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1934-VII від 26.04.2017 року; п. 4 „Правил користування житловим приміщенням”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 8 жовтня 1992 р. № 572; «Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» № 466 від 13.04.2011 року, –

В И Р І Ш И В :

Позов Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1, за участю третьої особи: ОСОБА_2 про зобов’язання особи привести самочинно реконструйовану квартиру до попереднього стану та встановлення порядку виконання рішення суду – задовольнити частково.

Зобов’язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії КМ № 337544 виданий 11.11.2005 року), який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, привести до попереднього стану за власний рахунок квартиру АДРЕСА_2 відповідно до технічної документації, станом до здійснення самочинної реконструкції, шляхом демонтажу самовільно прибудованого балкону.

У встановленні порядку виконання рішення суду – відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області в загальному порядку в тридцятиденний термін.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно-процесуальним Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий:

12.12.18