Ухвала суду № 78724587, 19.12.2018, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
19.12.2018
Номер справи
537/4804/13-ц
Номер документу
78724587
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 4-с/537/47/2018

Справа № 537/4804/13-ц

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2018 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі: головуючого - судді Хіневича В.І., за участю секретаря судового засідання Головньової Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кременчука Полтавської області справу за скаргою Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Донець Ярослава Вікторовича та скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду зі скаргою на неправомірні дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Донця Я. В., в якій просить суд визнати дії старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Донець Ярослава Вікторовича щодо винесення повідомлення від 25.10.2018 року про повернення виконавчого документа № 537/4804/13-ц про стягнення з ОСОБА_2 допомоги без прийняття до виконання неправомірними, скасувати вищевказане повідомлення та зобов'язати старшого державного виконавця Донця Я. В. прийняти до виконання виконавчий лист № 537/4804/13-ц виданий Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області 14.02.2014 року про стягнення з ОСОБА_2 допомоги згідно заяви управління від 24.10.2018 року.

В обґрунтування скарги зазначило, що 25.10.2018 старший державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Донець Ярослав Вікторович виніс повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа № 537/4804/13-ц виданого 14.02.2014 Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_2 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 11622,60 грн. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради на даний час - Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області. Винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання було обумовлено ненаданням скаржником підтвердження про сплату авансового внеску, передбаченого п. 8 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження», в зв'язку з обов'язковістю сплати такого авансового внеску. Скаржник вважає, що сплата авансового внеску для Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не є обов'язковою, оскільки відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» від сплати авансового внеску звільнені державні органи, й останнє, в судовому порядку стягуючи кошти з боржника, виконує повноваження, делеговані йому державою, та кошти стягнуті з боржника будуть направлені до державного бюджету. Також, зазначає, що в заяві про направлення виконавчого листа скаржником було зазначено, що від сплати авансового внеску звільняються стягувані за рішенням про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. В зв'язку з чим, дії державного виконавця вважає неправомірними, такими, що суперечать засадам виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження, а саме обов'язковості виконанню рішення суду, розумності строків виконавчого провадження.

В судове засідання представник скаржника не з'явилася, надала до суду заяву, відповідно до якої просила розгляд скарги розглядати без її участі, скаргу підтримує в повному обсязі.

Суб'єкт оскарження, старший державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Донець Я. В. в судове засідання не з'явився, подав до суду відзив, в обґрунтування якого зазначав, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення була несплата авансового внеску встановленого ЗУ «Про виконавче провадження» стягувачем, сплата якого для скаржника на думку суб'єкта оскарження є обов'язковою, оскільки Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є органом місцевого самоврядування. Закон України «Про виконавче провадження» звільняє від сплати авансового внеску саме державні органи, і вищезазначеним законом не визначено, що від сплати авансового внеску звільняються органи місцевого самоврядування при виконанні останніми делегованих державою повноважень, зокрема, повноважень по відшкодуванню до державного бюджету, просив відмовити у задоволенні скарги, розгляд проводити без його участі.

Суд, дослідивши матеріали скарги, встановив наступне.

14 лютого 2014 року Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області у справі № 537/4804/13-ц було видано виконавчий лист про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради грошові кошти на відшкодування тимчасової допомоги в розмірі 11622,60 грн. з перерахуванням їх на розрахунковий рахунок стягувача.

Рішенням ІІ сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 23.12.2015р. управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради підпорядковано департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та змінено назву на управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

Рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року назву управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області змінено на Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

24.10.2018 року за вих. № 02/10358 скаржник, направив на адресу Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області заяву про примусове виконання рішення суду та оригінал виконавчого листа.

25.10.2018 року старшим державним виконавцем Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Донцем Я. В. винесено Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, на підставі п. 8 частини 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження», в зв'язку з тим, що відсутнє підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим. Повідомлення направлене на адресу стягувача за вих. № 47384 від 25.10.2018 року.

Вказані дії суб'єкта оскарження фактично призводять до порушення права стягувача на виконання судового рішення, що є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо закріплений комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів, фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави, а тому суд приходить до висновку, що зазначене право скаржника підлягає захисту, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених ЗУ «Про виконавче провадження» випадках - на приватних виконавців. Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.

Згідно з положеннями статті 26 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа в тому числі за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати.

Частина 2 цієї статті містить випадки звільнення стягувачів від сплати авансового внеску, та зазначено, що від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідність І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю І та ІІ груп, громадяни віднесені до 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Відповідно до п. п. 1.1., Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, що є додатком 3 до рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року, скаржник, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є виконавчим органом Кременчуцької міської ради.

Систему, засади організації та діяльність, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України.

Частини 1, 2 ст. 11 цього Закону встановлює, що Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження у сфері соціального захисту населення: в тому числі делеговані, зокрема щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства та інші.

Делегованими повноваження у розумінні зазначеного Закону (ст. 1) визначаються повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Крім того, згідно положень ч. 2. ст. 71 та ч. 2 ст.76 Закону України органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом. Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

З аналізу вказаних положень випливає, що органи місцевого самоврядування, включаючи їх виконавчі органи, у своїй діяльності виконують функції як органів місцевого самоврядування так і органів виконавчої влади, в межах делегованих їм повноважень. В частині виконання такими органами делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вони підконтрольні відповідним органам державної виконавчої влади.

Зазначені положення узгоджуються й з нормами Конституції України.

Так ст. ст. 6, 118 Конституції України, встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Згідно до ч. 3, 4 ст 143 Конституції, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.

Як вбачається з п. 1.1. вищезазначеного Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, відповідне управління є підзвітним і підконтрольним департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та функціонально Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, який в свою чергу у відповідності до норм Конституції України є органом виконавчої влади.

Відповідно до п 2.2., п. 3.1 вказаного Положення до основних завдань та функцій Управління відноситься призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також реалізація державних та місцевих програм соціального захисту та соціального забезпечення населення в межах наданих повноважень.

В свою чергу, згідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 11.11.2016 за № 527, зазначено, що Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації і в межах Полтавської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України.

Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: зокрема з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення - здійснює координаційно-методичні функції та моніторинг у сфері надання: державної допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають право на пенсію та інвалідам, тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, одноразової матеріальної допомоги інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам, а також інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України.

Як встановлювалося судом вище, скаржником в судовому порядку з боржника ОСОБА_2 стягнута сума, у відповідності до ст. 181 СК України (в редакції, яка була чинною на час призначення допомоги) в якій зазначено, що, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.

Відповідно до п. 5 п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року №189, в редакції до діяла на момент ухвалення судового рішення, тимчасова допомога призначається та виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад. Якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.

Викладене свідчить про те, що призначення, виплата та стягнення коштів тимчасової державної допомоги є наслідком державної програми за рахунок коштів Державного бюджету, реалізація якої фактично делегована в тому числі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад, і в цій частині виконання останньої вони підконтрольні саме органам виконавчої влади.

Таким чином, з аналізу наведеного законодавства вбачається, що Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у своїй діяльності з питань стягнення коштів тимчасової державної допомоги одиноким матерям, здійснює державно - владні повноваження, делеговані йому відповідним органом виконавчої влади, та має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску, відповідно дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука є протиправними, а Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання підлягає скасуванню.

Щодо вимоги скаржника про зобов'язання головного державного виконавця прийняти до виконання виконавчий лист, слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 451 ЦПК України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльності неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Права державного виконавця, в тому числі при відкритті виконавчого провадження, чи відмови у відкритті врегульовані Законом України «Про виконавче провадження». Зокрема, ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» визначено умови, за яких виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання. Статтею 26 ЗУ «Про виконавче провадження» встановлені повноваження державного виконавця по прийняттю до виконання виконавчого документа, а також вимоги такого прийняття. При цьому суб'єкт владних повноважень враховує ряд вимог необхідних для прийняття відповідного рішення.

Тому, на думку суду, такий спосіб захисту може бути застосований лише тоді, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом. У випадку, коли суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати норми закону, які відповідач повинен застосувати при вчиненні певної дії, з урахуванням встановлених судом обстави. Виходячи з викладеного суд може лише зобов'язати відповідача вирішити питання щодо прийняття виконавчого листа до виконання, задовольнивши вимоги скаржника в цій частині, частково.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 447-451 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Донець Ярослава Вікторовича та скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Дії старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Донця Ярослава Вікторовича, щодо винесення 25.10.2018 року Повідомлення про повернення виконавчого листа № 537/4804/13-ц виданого 14.02.2014 року Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради грошові кошти на відшкодування тимчасової допомоги в розмірі 11622,60 грн. без прийняття до виконання - визнати неправомірними.

Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 25.10.2018 року, винесене старшим державним виконавцем Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Донцем Ярославом Вікторовичем щодо примусового виконання виконавчого листа № 537/4804/13-ц виданого 14.02.2014 року Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради грошові кошти на відшкодування тимчасової допомоги в розмірі 11622,60 грн. - скасувати.

Зобов'язати старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Донця Ярослава Вікторовича вчинити дії щодо прийняття до виконання виконавчого листа № 537/4804/13-ц виданого 14.02.2014 року Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради грошові кошти на відшкодування тимчасової допомоги в розмірі 11622,60 грн. згідно до заяви стягувача від 24.10.2018 року.

В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду Полтавської області через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя: В. І. Хіневич