Рішення № 78716494, 20.12.2018, Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
20.12.2018
Номер справи
157/1594/18
Номер документу
78716494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 157/1594/18

Провадження №2-а/157/53/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2018 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:

головуючого – судді Гордійчука В.М.

за участю секретаря Вавдіюк Т.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Камені-Каширському справу за адміністративним позовом Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,

встановив:

29 листопада 2018 року Камінь-Каширське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернулося до суду з даним адміністративним позовом в якому зазначає, що 03 травня 2017 року Камінь-Каширським районним судом видано виконавчий лист № 2-а-680/11 про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплатити доплату як непрацюючому пенсіонеру ОСОБА_1 за проживання у зоні гарантованого добровільного відселення особам віднесеним до 3 категорії в розмірі двох мінімальних заробітних плат та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком починаючи з 28 червня 2010 року, з врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.

11 жовтня 2018 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області) ОСОБА_2 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання вказаного виконавчого листа, а 13 листопада 2018 року цим же виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні №57409522, яка надійшла на адресу управління 19 листопада 2018 року.

Вважає останню постанову таку, яка підлягає скасуванню, оскільки вона винесена з порушенням Закону України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, який затверджено постановою КМУ № 440 від 03.09.2014, вимогами яких передбачено, що виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Нараховані Камінь-Каширським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області стягувачу ОСОБА_1 кошти є майном в розумінні ст. 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини.

Оскільки виконавчий лист № 2-а-680/11, що виданий Камінь-Каширським районним судом, зобов’язує боржника вчинити дії щодо майна стягувача (виплати), то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

У зв’язку з викладеним, посилаючись на окремі норми законодавства, судову практику, в ході розгляду справи збільшивши позовні вимоги, просив визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 13 листопада 2018 року ВП №57409522, а також стягнути із відповідача на свою користь 1762 грн. сплаченого судового збору.

Ухвалою Камінь-Каширського районного суду від 17 грудня 2018 року до участі у даній справі залучено в якості співвідповідача Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області.

19 грудня 2018 року представником Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 подано відзив на даний адміністративний позов, де він просить у задоволені позову відмовити, посилаючись на те, що державним виконавцем в межах визначених законом компетенції та повноважень правомірно винесено постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні №57409522, яке відкрито за виконавчим листом про зобов'язання Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області вчинити дії, що випливають з повноважень цього управління як державного органу за виконавчим документом, а періодичні платежі (пенсія) в даному випадку не стягуються державним виконавцем в примусовому порядку, оскільки їх напряму виплачує (або має виплачувати) пенсіонеру ОСОБА_1 Камінь-Каширське об'єднане Управління ПФУ Волинської області.

Оскільки на даний час підвищення до пенсії не виплачене ОСОБА_1, то не можна вважати, що дана виплата гарантується державною бюджетною програмою. До того ж, позивачем не вказані конкретні часові періоди, коли зазначене підвищення до пенсії за рішенням суду може бути виплачене стягувачу Пенсійним фондом України.

Також зазначив, що як передбачено пунктом 8 розділу III Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 №512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2832/5) виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.

Таким чином, докази та доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не спростовують обгрунтованості винесення постанови про стягнення виконавчого збору.

Позивач на розгляд справи не з’явився, подав до суду заяву, де зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю, просить справу розглянути без участі його представника.

Відповідач та співвідповідач, будучи належним чином повідомлені про час і місце слухання, в судове засідання не з’явилися, представник Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 у поданому відзиві просив справу розглянути без його участі.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що підстав для задоволення позову немає.

Судом установлено, що 03 травня 2018 року Камінь-Каширським районним судом видано виконавчий лист про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплатити доплату як непрацюючому пенсіонеру ОСОБА_1 за проживання у зоні гарантованого добровільного відселення особам віднесеним до 3 категорії в розмірі двох мінімальних заробітних плат та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком починаючи з 28 червня 2010 року, з врахуванням ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.

На підставі вказаного виконавчого листа та заяви стягувача державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Трофимюком П.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57409522 (а.с. 11), де постановлено стягнути із боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн., а 13 листопада 2018 року цим же виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору у вказаному розмірі (а.с. 9).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець, ефективно, своєчасно і в повному обсязі повинен вчиняти виконавчі дії.

Статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закон, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно зі ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Виконавчий збір не стягується, зокрема, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Відповідно до п. 8 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження». Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору, крім виконавчих документів про стягнення аліментів (ч. 4 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження»).

Отже, стягнення виконавчого збору при відкритті виконавчого провадження є обов’язком державного виконавця.

За змістом ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 01 січня 2013 року, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 440 з метою реалізації Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

Відповідно до цього Порядку виконанню підлягають рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб’єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.

Виконавчий лист, на підставі якого державним виконавцем відкрито виконавче провадження, містить вимогу щодо зобов’язання боржника вчинити певні дії, а саме здійснити перерахунок та виплатити доплату як непрацюючому пенсіонеру, а не про стягнення коштів.

За таких обставин, незважаючи на те, що боржником є Камінь-Каширське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області, тобто державний орган, виконання вказаного виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм Закону України «Про виконавче провадження», а не Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Оскільки виконання виконавчого листа не відбувається у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд вважає, що стягнення виконавчого збору при відкритті виконавчого провадження є обов’язком державного виконавця і п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з яким виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», не може бути застосований.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому підстав для їх задоволення немає.

Керуючись ст. ст. 6-13, 94, 162, 159-163 КАС України, Законами України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року N 1404-VIII, «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядком погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 03.09.2014 року, Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, суд,-

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 13 листопада 2018 року у виконавчому провадженні № 57409522 – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

У відповідності до підпункту 15.5) пункту 1 Розділу VІІ Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Головуючий:ОСОБА_3