
Справа № 752/7869/18
Провадження № 1-кс/752/10637/18
У Х В А Л А
23.11.2018 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва Колдіна О.О., з участю секретаря Якушко Т.А., прокурора Власова Є.К., адвоката Володько С.С., підозрюваного ОСОБА_2, розглянувши клопотання слідчого СУ ГУ НП у м.Києві Панченко Т.В. про продовження дії обов»язків, покладених на підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 1201810000000058 від 23.01.2018 р.,
в с т а н о в и в:
слідчого СУ ГУ НП у м.Києві Панченко Т.В. про продовження дії обов»язків, покладених на підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 1201810000000058 від 23.01.2018 р.
Клопотання обгрунтовано тим, що Слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 1201810000000058 від 23.01.2018, за матеріалами Головного контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України надійшли матеріали відносно неправомірних дій службових осіб Служби автомобільних доріг в Київській області.
Так, встановлено, що наказом голови Служби автомобільних доріг у Київській області № 299-ВК від 04.09.2008 ОСОБА_2 призначено на посаду головного інженера Служби. Наказом
№ 60 від 18.09.2012 «Про надання права підпису документів» ОСОБА_2 надано право першого підпису документів, які пов'язані з діяльністю Служби.
Відповідно до Функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області, затверджених наказом № 33 від 07.06.2013 «Про розподіл функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області», головний інженер Служби автомобільних доріг у Київській області організовує та контролює роботу з контролю якості ремонтно-будівельних робіт на об'єктах будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг загального користування; організовує та контролює роботу з організації роботи по контролю за ціноутворенням та проведенням тендерних процедур.
У подальшому, наказом № 109-К від 25.03.2014 ОСОБА_2 переведено на посаду заступника начальника з будівництва та ремонтів зазначеної Служби. Наказом № 25 від 26.03.2014 «Про надання права підпису документів» ОСОБА_2 надано право першого підпису документів, які пов'язані з діяльністю Служби.
Відповідно до Функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області, затверджених Наказом № 24 від 26.03.2014 «Про розподіл функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області», заступник начальника з будівництва та ремонтів Служби автомобільних доріг у Київській області (ОСОБА_2.) організовує та контролює роботу з контролю якості ремонтно-будівельних робіт на об'єктах будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг загального користування; організовує та контролює роботу з організації роботи по контролю за ціноутворенням та проведенням тендерних процедур.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області (код ЄДРПОУ 26345736), затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України № 12 від 02.11.2011 (та в редакції наказу 12.09.2016 № 263), Служба автомобільних доріг у Київській області (далі - Служба) є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, яке є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України.
Згідно з п. 2.2 Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області предметом діяльності Служби є, у тому числі, організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд; визначення в межах її повноважень напрямів використання коштів, що надходять на розвиток мережі і утримання автомобільних доріг загального користування, за погодженням з головним розпорядником, через якого вона одержує бюджетні кошти; фінансування робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд згідно із законодавством.
Відповідно до п. 3.1. Положення Служба мас право укладати з підприємствами, незалежно від підпорядкування та форми власності, контракти (договори), як правило, на конкурсних засадах на виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, мостів, інших штучних споруд, вартість яких не повинна перевищувати встановлених лімітів бюджетних асигнувань.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу).
Відповідно до п.п. 7 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов'язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Згідно з п. 1.4 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012 - фінансове зобов'язання - будь-яке придбання товару, послуги чи виконання інших аналогічних операцій, здійснених розпорядником або одержувачем бюджетних коштів протягом бюджетного періоду з порушенням норм, установлених Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України та рішенням про місцевий бюджет.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_2, обіймаючи посаду головного інженера САД у Київській області, а також будучи головою комітету з тендерних торгів Служби, розуміючи про відсутність на рахунках Служби коштів, передбачених на фінансування робіт з капітального ремонту автомобільної дороги М-07 Київ - Ковель - Ягодин на ділянці км 21+200 - км 22+900, Київська область, в порушення вимог ч.2 ст.48 Бюджетного кодексу України, самовпевнено розраховуючи на можливе майбутнє бюджетне фінансування вказаних робіт, прийняв участь у проведенні 24.12.2013 процедури закупівлі робіт «Код ДБН Д.1.1-1-2000. Капітальний ремонт автомобільної дороги М-07 Київ - Ковель - Ягодин на ділянці км 21+200 - км 22+900, Київська область (залишки робіт та додаткові роботи)» оприлюдненої на Офіційному загальнодержавному веб-порталі «Державні закупівлі» (№ оголошення 178860), в бюлетені ВДЗ 77/3 (820/3) від 01.10.2013, за результатами проведення якої акцептовано пропозицію Приватного підприємства «Автомагістраль» вартістю 34 523 821,03 грн.
У подальшому, ОСОБА_2, обіймаючи посаду головного інженера, розуміючи про відсутність на рахунках Служби коштів, передбачених на фінансування вказаних робіт, в порушення вимог ч.2 ст.48 Бюджетного кодексу України, самовпевнено розраховуючи на можливе майбутнє бюджетне фінансування вказаних робіт, розуміючи, про те, що він створює непередбачене зобов'язання, уклав договір № 31Д-14 від 10.01.2014 з ПП «Автомагістраль» на виконання робіт з капітального ремонту автомобільної дороги М-07 Київ-Ковель-Ягодин на ділянці км 21+200-км 22+900, Київська область на суму 34 523 821, 03 грн. Додатковою угодою № 1 від 10.01.2014 до вказаного договору ціну зменшено до 33 058 263,71 грн.
Відповідно до п.п. 4.1 вказаного Договору розрахунки проводяться після підписання сторонами акту приймання виконаних підрядних робіт (ф. КБ-2в) та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (ф. КБ-3), які складаються підрядником і подаються для підписання замовнику до 25 числа поточного місяця. Приймання робіт буде здійснюватися відповідно до фактичного періоду їх виконання. Оформлення календарних дат реєстрації форм (форми № КБ-2в та № КБ-3) буде здійснюватися відповідно до діючого порядку реєстрації вказаних форм, визначених Державною казначейською службою України
Згідно з п. 4.2 Договору замовник здійснює щомісячні та проміжні платежі за виконані роботи на підставі документів, визначених пунктом 4.1., підписаних уповноваженими представниками сторін в межах обсягів надходження коштів від Головного розпорядника коштів державного бюджету та інших джерел фінансування. Пунктом 7.1. Договору у разі невиконання чи неналежного виконання своїх зобов'язань встановлена відповідальність, передбачена законами та цим Договором.
В подальшому, за результатами виконання вказаних робіт ПП «Автомагістраль» на адресу Служби надіслані довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 та акти приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в на загальну суму 7 436 317,14 грн.
Водночас, ОСОБА_2 обіймаючи посаду заступника начальника з будівництва та ремонтів Служби автомобільних доріг у Київській області, неналежно виконуючи свої службові обов'язки всупереч інтересам Служби автомобільних доріг у Київській області, розуміючи про відсутність на рахунках Служби коштів, передбачених на фінансування вказаного об'єкту будівництва, самовпевнено розраховуючи на можливе майбутнє бюджетне фінансування вказаних робіт, в порушення п.п.7 п.1 ст.2, ч.2 ст.48 Бюджетного кодексу України, п.1.4 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012, п.1.2 та п.3.2 Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2011 № 12, завідомо знаючи про неможливість виконання вказаних зобов'язань через відсутність фактичних надходжень на рахунках Служби автомобільних доріг в Київській області, та про відповідальність, передбачену законодавством, а також пунктом 7.4. вищевказаного Договору за затримку перерахування платежів, у вигляді пені в розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожний день затримки, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, підписав та наніс відтиск печатки Служби автомобільних доріг у Київській області на вказаних довідках про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в, чим взяв від імені Служби автомобільних доріг у Київській області фінансові зобов'язання перед підрядною організацією на оплату виконаних дорожньо-будівельних робіт (послуг), без відповідних бюджетних асигнувань (наявності коштів на відповідному рахунку).
Таким чином, ОСОБА_2 взято фінансові зобов'язання від імені Служби автомобільних доріг в Київській області шляхом підписання наступних документів:
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 4 334,22 грн. та акту приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 4 334,22 грн.;
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 651 164,29 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 335 878,39 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 214 769,21 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 73 566 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 26 951,69 грн.;
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 6 004 638,23 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 16 349,45 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 213 047,98 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 55 075,04 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 2 441,18 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 74 060,40 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 137 744,8 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 5505919,38 грн.;
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 214 558,8 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 30 283,69 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 62153,88 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 122121,23 грн.;
- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 561 621,6 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 537 823,2 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 23 798,4 грн.
Вказані дії ОСОБА_2, призвели до формування фінансових зобов'язань Служби автомобільних доріг у Київській області перед підрядною організацією, які через відсутність бюджетних коштів на казначейських рахунках Служби автомобільних доріг у Київській області, не можливо було виконати.
В подальшому, заборгованість за вказаними актами частково сплачена Службою, після надходження на рахунки Служби автомобільних доріг у Київській області коштів, передбачених на фінансування вказаного об'єкту, а саме: 06.11.2015 на суму 3 385 916,19 грн. та 08.12.2015 на суму 4 050 400,95 грн.
Як наслідок, через прострочення виконання Службою автомобільних доріг у Київській області виконання зобов'язань з договором від 10.01.2014, ПП «Автомагістраль» 18.10.2016 звернулось з позовною заявою про стягнення заборгованості до Господарського суду м. Києва, яким позовні вимоги задоволено та винесено рішення по справі № 910/25547/14 про стягнення з Служби автомобільних доріг у Київській області на користь ПП «Автомагістраль» інфляційних втрат у розмірі 3 806 602,91 грн., 3% річних у розмірі 200 350,07 грн., судового збору у розмірі 33 948,37, та 19 660,8 грн. витрат на оплату судової експертизи.
Після чого, на виконання наказу Господарського суду м. Києва
№ 910/25547/14 від 24.02.2017 Головним управлінням Державного казначейства України у Київській області проведено примусове списання коштів з рахунку № 35227302014348 у сумі 4 060 562,15 грн. за рахунок коштів державного бюджету, передбачених за бюджетною програмою 3111020 «Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування».
Враховуючи вищевикладене, внаслідок неналежного виконання
ОСОБА_2 своїх службових обов'язків інтересам держави в особі Служби автомобільних доріг у Київській області завдано збитки на загальну суму 4 060 562,15 грн., що є тяжкими наслідками, оскільки на період скоєння кримінального правопорушення, сума завданих збитків перевищувала в двісті п'ятдесят і більше разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
27.09.2018 ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
28.09.2018 р. слідчим суддею Голосіївського районного суду м.Києва відносно ОСОБА_2 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов»язання.
Постановою першого заступника прокурора м.Києва Кононенко П.М. від 20.11.2018 р. продовжено строк досудового розслідування до чотирьої місяців.
Слідчий, посилаючись на обгрунтованість підозри, наявність ризиків у даному кримінальному провадженні, передбачених п.п. 1-4 ст. 177 КПК України, просить продовжити відносно ОСОБА_2 покладені на нього обов»язки.
В ході розгляду клопотання прокурор підтримала подане клопотання, просила його задовольнити, оскільки строк дії покладених на підозрюваного обов»язків закінчується, однак необхідно завершити провення ряду слідчих дій, а саме завершити проведення судової експертизи та виконати вимоги ст. 290 КПК України.. Крім того, прокурор посилалась на те, що ризики, які існували на момент застосування запобіжного заходу не перестали існувати, не зменшились, і з метою їх уникнення просила задовольнити клопотання.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання, посилаючись на його необгрунтованість і безпідставність, а також відсутність доказів на підтвердження наявності ризиків у даному кримінальному провадженні. Також захисник повідомив, що на підставі наказу в.о.начальника Служби автомобільних доріг у Київській області дія наказу щодо надання ОСОБА_2 права першого підпису документів була призупинена, а тому відсутні будь-які ризики у даному кримінальному провадженні.
Підозрюваний підримав позицію захисника.
Вислухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 1201810000000058 від 23.01.2018, за матеріалами Головного контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України надійшли матеріали відносно неправомірних дій службових осіб Служби автомобільних доріг в Київській області.
27.09.2018 ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
28.09.2018 р. слідчим суддею Голосіївського районного суду м.Києва відносно ОСОБА_2 обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов»язання.
Постановою першого заступника прокурора м.Києва Кононенко П.М. від 20.11.2018 р. продовжено строк досудового розслідування до чотирьої місяців.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, можуть бути покладені на підозрюваного на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовженим за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України.
Однак, з клопотанням про продовження строку дії покладених на підозрюваного обов»язків звернулась слідча у даному кримінальному провадженні за погодженням з прокурором, що не відповідає положенням ст.194 КПК України.
Крім того, як встановлено в ході розгляду клопотання у даному кримінальному провадженні необхідно завершити проведення ряду слідчих дій, а саме: завершити проведення судової експертизи та виконати вимоги ст.190 КПК України.
При зверненні до суду слідчий зазначає на наявність ризиків, передбачених п.п.1-4 ст. 177 КПК України.
Однак, до матеріалів клопотання не додано будь-якого доказу на підтвердження продовження існування хоча б одного із ризиків, визначених ст. 177 КПК України на даній стадії досудового розслідування, а посилання слідчого на зазначені обставини грунтуються лише на припущеннях.
В ході проведення досудового розслідування допитані свідки, проведені обшуки та тимчасові доступи, вилучені необхідні документи, що є доказами у даному кримінальному провадженні.
Протягом дії обраного відносно ОСОБА_2 запобіжного заходу будь-яких порушень покладених на нього процесуальних обов»язків не встановлено.
Крім того, відповідно до наказу в.о.начальника Служби автомобільних доріг у Київській області № 52 від 28.09.2018 р. призупинено дію п.1 наказу від 21.03.2018 р. «Про надання права підпису документів» в частині надання першому заступнику начаьника Служби ОСОБА_2 права першого підпису документів, які пов»язані з діяльністю Служби автомобільних доріг у Київській області.
А отже, на думку слідчого судді, ризики є мінімізованими.
Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що клопотання внесено не уповноваженою особою, зважаючи на недоведеність органом досудового розслідування існування ризиків у даному кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає, що клопотання не пілягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 32, 110, 131, 132, 176-178, 183, 193-196, 369-372 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
у задоволенні клопотання слідчого СУ ГУ НП у м.Києві Панченко Т.В. про продовження дії обов»язків, покладених на підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 1201810000000058 від 23.01.2018 р. відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з моменту її проголошення до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя