
Справа № 712/14780/18
Провадження № 3/712/4257/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі :
головуючого/судді Чечот А.А.
при секретарі Деркач А.І.
за участю прокурора Кириченко С.О.
розглянувши матеріали за фактом вчинення адміністративного корупційного правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого завідувачем газового господарства відділення квартирно-експлуатаційного забезпечення відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора ОСОБА_2 (звільнений), паспорт серії НОМЕР_3 виданий Черкаським РВ УМВС України в Черкаській області 17.07.1998 року, проживаючого: АДРЕСА_1
у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 306335 від 26.11.2018 року, ОСОБА_1, працюючи на посаді завідувача газового господарства відділення квартирно-експлуатаційного забезпечення відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора ОСОБА_2, у порушення ч. 2 ст. 52 Закону, не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) про суттєві зміни у майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною другою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 згідно витягу наказу від 10.08.2018 року № 320-ОС «По особовому складу», звільнено з посади завідувача газового господарства відділення квартирно-експлуатаційного забезпечення відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора ОСОБА_2 та припинено трудові відносини. Підставою виступила особиста заява ОСОБА_1 від 06.08.2018. Відповідно до цієї дати ОСОБА_1 займав посаду завідувача газового господарства відділення квартирно-експлуатаційного забезпечення відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора ОСОБА_2.
Відповідно до Закону Украйни «Про військовий обов'язок і військову службу», положення «Про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України», військовослужбовці у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами начальника Навчального центру Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ч. 8 ст. 14 Закону України «Про державну прикордонну службу України» військовослужбовці Державної прикордонної служби України, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів військових навчальних закладів, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також військових посадових осіб з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, зобов'язані подавати щороку до 1 квітня декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку та на умовах, що встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Таким чином, завідувач газового господарства відділення квартирно-експлуатаційного забезпечення відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності, за вчинення правопорушення пов'язаного корупцією, згідно п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про запобігання корупції» (далі - Закону).
Згідно із частиною другою статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № З, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Пунктом 4 передбачено, що інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1, як суб'єкт декларування має у обов'язковому, визначеному законом порядку, подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави та виконувати додаткові заходи фінансового контролю, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, ОСОБА_1 порушив вимоги фінансового контролю, а саме не подав повідомлення про суттєві зміни у майновому стані щодо придбання рухомого майна - набуття права власності на транспортний засіб марки «RENAULT FLUENCE» д.н.з. НОМЕР_1, сума правочину 225000 грн.
Встановлено наступне:
- 24.02.2018 між ОСОБА_3 в особі ОСОБА_4 та ОСОБА_1 був укладений договір купівлі-продажу транспортного засобу № 8043/2018/840820 згідно якого останній придбав у власність наступний транспортний засіб: марка RENAULT, модель FLUENCE, номер кузова НОМЕР_2.
Відповідно до п. 3.1. Договору ціна за вищевказаний транспортний засіб складає 225000 грн, яку ОСОБА_1 заплатив після укладання договору, про що свідчить те, що розрахунок за майно здійснено повністю.
Факт набуття ОСОБА_1 права власності на зазначений транспортний засіб підтверджується копією договору купівлі-№ 8043/2018/840820 від 24.02.2018 року. Таким чином, право власності у ОСОБА_1 на транспортний засіб, вартістю 225000 грн. виникло 24.02.2018 з моменту укладання вищевказаного договору купівлі-продажу.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року - 1700 гривень, з 1 липня - 1777 гривень, з 1 грудня - 1853 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня 2018 року - 1492 гривні, з 1 липня - 1559 гривень, з 1 грудня - 1626 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень, з 1 липня - 1944 гривні, з 1 грудня - 2027 гривень; працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.
Таким чином, набуття права власності на рухоме майно - транспортний засіб загальною вартістю 225000 грн. перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року (50*1762 грн.=88100грн.), що свідчить про суттєву зміну майнового стану.
За таких умов у ОСОБА_1 виник обов'язок, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту придбання майна - транспортного засобу, повідомити про це НАЗК.
Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Опрацюванням відомостей з Реєстру, встановлено що ОСОБА_1 не подав повідомлення до НАЗК про суттєві зміни у майновому, тобто порушив вимоги ч. 2 ст. 52 Закону.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину за ст. 172-6 ч. 2 КУпАП не визнав, просив суд закрити провадження по справі в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, надавши при цьому письмове клопотання.
Прокурор вважає, що винність ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі доказами, в його діях вбачає склад адміністративного корупційного правопорушення, тому просить суд застосувати до порушника стягнення у вигляді штрафу.
Суд, вислухавши думку прокурора, пояснення правопорушника та дослідивши надані в судове засідання матеріали справи приходить до наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За змістом ст. 252-280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме:
- даними протоколу серії № 306335 від 26.11.2018 року про вчинення до адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією;
- даними листа військового прокурора Черкаського гарнізону ОСОБА_5 від 06.11.2018 року про повернення матеріалів щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог ЗУ «Про запобігання корупції»;
- даними супровідного листа начальника управління ОСОБА_6 від 19.10.2018 року про направлення матеріалів щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції»;
- даними витягу з єдиного державного реєстру декларацій;
- даними договору купівлі-продажу ТЗ № 8043/2018/840820 від 24.02.2018 року, згідно якого ОСОБА_1 придбав автомобіль «Renault Fluence», вартість вказаного автомобіля становить 225 000 грн.;
- даними реєстраційної картки ТЗ;
- даними витягу з наказу № 320-ос від 10.08.2018 року про припинення трудового договору з ОСОБА_1;
- даними повідомлення про суттєві зміни в майновому стані;
Таким чином, ОСОБА_1, будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», в їх порушення не повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, а саме придбання транспортного засобу, вартість якого перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Аналіз зібраних доказів свідчить про те, що вина ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч. 2 КУпАП доведена повністю.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступені його вини та майнового стану, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення в виді штрафу, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, так як застосування до нього цього стягнення буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як ним самим, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 172-6 ч. 2, 248, 249, 251, 268, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції»,-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 2 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 352 грн. 40 коп., який зарахувати на рахунок отримувача 31211256026001, отримувач коштів : ГУК у м.Києві / м.Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО ) : 899998, код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Головуючий: А.А.Чечот