
Справа №127/31765/18
Провадження №1-кс/127/16682/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2018 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді Чернюка І.В.,
при секретарі Шеремети А.О.,
розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ Вінницького ВП ГУ НП України у Вінницькій області лейтенанта поліції ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до документів,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Вінницького ВП ГУ НП України у Вінницькій області лейтенант поліції ОСОБА_1 11.12.2018 року звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Іванішиним Д.В. про тимчасовий доступ до документів
Клопотання мотивовано тим, що у провадженні Вінницького відділу поліції перебувають матеріали кримінального провадження за №12018020010004662 від 29.11.2018 року, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
В ході ведення досудового розслідування по кримінальному проваджені встановлено, що до СВ Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області надійшла заява в.о. директора Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» ОСОБА_2 щодо неправомірних дій бувшого директора Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» ОСОБА_3, а сама порушення фінансового характеру які були виявлені співробітниками Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області.
Так, в ході досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018020010004662 від 29.11.2018 року, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, встановлено, що відповідно до довідки від 02.11.2018 №04-30/77-з про збір інформації в Державній реабілітаційній установі «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» з метою вивчення питання використання коштів державного бюджету за бюджетною програмою по КПКВК 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» за період з 01.01.2015 по 01.09.2018 року проводився на підставі направлень №555 та №554 від 12.10.2018 року виданих начальником Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області (Далі - Управління) ОСОБА_4, головним державним аудитором відділу контролю у соціальній галузі та сфері культури Управління ОСОБА_5 та державним аудитором цього ж відділу ОСОБА_6 проведено збір інформації в Державній реабілітаційній установі «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» (далі - Центр) з метою вивчення питання використання коштів державного бюджету за бюджетною програмою по КГІКВК 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» за період з 01.01.2015 по 01.09.2018 року.
Збір інформації проведено в ході державного фінансового аудиту ефективності виконання Міністерством соціальної політики України (далі - Міністерство), що проводиться відповідно до пункту п.2.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на III квартал 2018 року. Збір інформації проведено в термін з 12.10.2018 по 02.11.2018, з відома директора Центру ОСОБА_3 та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_7.
В ході проведеного аудиту було встановлено, що відповідно до вимог п. 5.11 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005р. № 308/519 преміювання працівників проводиться у межах фонду заробітної плати.
Керівники закладів та установ за погодженням з профспілковими комітетами в затверджують положення про преміювання працівників.
Розмір премії працівника залежить від особистого внеску в загальні результати роботи підрозділу, закладу і граничними розмірами не обмежується. Преміювання керівників закладів, установ здійснюється за рішенням органу вищого рівня.
Також пунктом 4.4. Положення «Про преміювання працівників Центру» від 22.01.2016 року визначено, що преміювання директора здійснюється за умови погодження Міністерства у межах наявних коштів на оплату праці.
Протягом жовтня 2016 року, травня - грудня 2017 року та січня-серпня 2018 року і згідно особових рахунків директора Центру ОСОБА_3, останньому нарахована та виплачена премія, в загальній сумі 245 217,28 грн., проте протягом зазначених періодів листи погодження Міністерства, щодо виплати премії директору ОСОБА_3, в період здійснення перевірки виявленні не були.
Вищевикладене встановлено та підтверджено Довідкою про збір інформації Державній реабілітаційній установі «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» від 02.11.2018 року № 04-30/77-3 складеної, рамках перевірки вивчення питання використання коштів державного бюджету за бюджетною програмою по КПКВК 2507030 «Заходи із соціальної трудової та професійної реабілітації інвалідів» за період з 01.01.2015 року по 01.09.2018 року, Управлінням північного офісу Державної аудиторської служби у Вінницькій області.
Також, вищезазначеною Довідкою Управлінням північного офісу Державної аудиторської служби у Вінницькій області встановлено, що всупереч наказу Міністерстві праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я установ соціального захисту населення», який зокрема визначає, що керівникам закладі; охорони здоров'я і установ соціального захисту населення - лікарям та їх заступникам лікарям дозволяється вести в закладах, установах, у штаті яких вони є, роботу за спеціальністю у межах робочого часу за основною посадою з виплатою їм до 25 відсотків посадового окладу лікаря відповідної спеціальності (пункт 3.1.3.) директором центру ОСОБА_3, відповідно до наказу № 42-К від 01 жовтня 2012 року призначено себе за сумісництвом на посаду лікаря-фізіотерапевта (0,5 ставки) з виплатою надбавки у 30% розмірі від посадового окладу.
В особовій справі ОСОБА_3, значиться, що за фахом він лікар акушер- гінеколог, будь-яких інших документів про отримання кваліфікації лікаря-фізіотерапевта - немає.
Також на підставі табелів обліку робочого часу встановлено одночасне відображення виконання обов’язків як за основною професією - директора, так і за сумісництвом лікаря- фізіотерапевта.
Таким чином відповідно до розрахункових листів із заробітної плати за посадою лікаря-фізіотерапевта протягом 2014 - жовтня 2018 року директору центру ОСОБА_3, неправомірно нараховано та виплачено за сумісництво 0,5 ставки посади лікаря- фізіотерапевта у розмірі 120 110 грн., з урахуванням надбавок, доплат та премій.
Також у розділі 1.3. Правомірність здійснення відряджень керівником Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь», сторінка 9, Довідки встановлено необґрунтованість відряджень за 2017 рік - серпень 2018 року у зв’язку відсутності викликів або запрошень, що призвело до фінансових втрат у сумі 23 116,86 грн., використання службового автомобілю під час таких відряджень засвідчило про безпідставне списання бензину щонайменше як на 5 500,00 грн.
Окрім того, згідно наказу Міністерства соціальної політики від 21.11.2018 року № 1749, робочою групою працівників міністерства, проведено перевірку інформації, викладеної в моєму зверненні від 16.11.2018 року № 256, щодо неправомірних дій ОСОБА_3, за наслідками якої складено Довідку від 23 листопада 2018 року.
Відповідною перевіркою Міністерство соціальної політики України, як уповноважений орган, підтвердило висновки викладенні у Довідці №1, в т.ч. порушення вимог абз. 5 п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 1239 від 30.08.2002 року «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
п.1.6. глави 1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» .
Зокрема, протягом 2017 року незаконно була нарахована та виплачена премія ОСОБА_3 в сумі 138 615 грн. (ст.ст.2-3 Довідки № 2), в т.ч.:
1.за січень-травень 2017 року понад встановлені Мінсоцполітики розміри, що призвело до незаконного використання бюджетних коштів в сумі 5 141 грн.;
2.за червень-грудень 2017 року без погодження з Мінсоцполітики в сумі 81 356 грн.;
3.протягом 2017 року без погодження з Мінсоцполітики квартальна премія в сумі 12519 грн. (грудень), річна - в сумі 19 700 грн., та одноразова премія в сумі 19900, що призвело до незаконного використання бюджетних коштів в сумі 52 119 грн.
Також, протягом січня-жовтня 2018 року незаконно, без погодження з Мінсоцполітики була нарахована та виплачена місячна, квартальна та річна премії ОСОБА_3 в сумі 133 136 грн.
Всього протягом 2017-2018 років ОСОБА_3 було виплачено неправомірно премії на загальну суму 271 751,00 грн.
Слідчий Козловська В.В., в судове засідання не з’явилась, однак надала до суду заяву, в якій просить дане клопотання розглянути без її участі. Вищевказане клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області в судове засідання не викликався, оскільки слідчим в клопотанні було доведено те, що у разі виклику особи, у володінні якої знаходиться вищевказані документи існує реальна загроза зміни або знищення документів до яких планується надати дозвіл на тимчасовий доступ.
Відповідно до ст. 107 ч. 4 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов’язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії не з’явились в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Суд, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 159 ч. 1, 2 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв’язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не встановлюють собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
З доказів наданих до матеріалів клопотання вбачається, що звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» подані Державною реабілітаційною установою «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» (код 25496212) до органів ДФС у 2015-2018 роках перебувають в Головному управлінні Державної фіскальної служби у Вінницькій області.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що на час розгляду вищевказаного клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, оскільки слідчим було доведено, що вказані документи знаходяться в володінні Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області та сам по собі або в сукупності із іншими документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Крім того, вказані документи можуть допомогти в розкритті даного злочину.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 163, 164, 165, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Вінницького ВП ГУ НП України у Вінницькій області лейтенанта поліції ОСОБА_1 – задовольнити.
Надати слідчому Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_1 або слідчим слідчої групи дозвіл на тимчасовий доступ до документів та зобов’язати Головне управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, (адреса: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) надати слідчому належним чином завірені копії «Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» подані Державною реабілітаційною установою «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь» (код 25496212) до органів ДФС у 2015-2018 роках.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Слідчий суддя