
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 грудня 2018 року № 826/3163/18
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Васильченко І.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Спільного українсько-американського підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінанси та кредит лізинг» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 18.12.2017 р. № 1354/2111/16-3/13П.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Спільне українсько-американське підприємство з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінанси та кредит лізинг» (далі - позивач, Товариство, СП ТОВ «Фтак лізинг») з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - відповідач, Нацфінкомпослуг) про визнання протиправною та скасування постанови від 18.12.2017 р. № 1354/2111/16-3/13П.
Відповідно до розпорядження Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.02.2018 року № 537 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ" справу № 826/3163/18 передано на повторний автоматичний розподіл між суддями.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.03.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем не дотримано строків складання акту про фінансові правопорушення та не надіслано примірник акту перевірки позивачу. До того ж, на думку позивача, Товариство не є фінансовою установою, оскільки не має відповідної ліцензії, а отже, до нього не можуть застосовуватися штрафні санкції за неподання звітності відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
З урахуванням вищевказаного, позивач вважає оскаржувану постанову про застосування штрафних санкцій протиправною та просить її скасувати.
Відповідачем надано суду письмовий відзив на позов, у якому зазначено, що ним дотримано строки та порядок застосування штрафних санкцій за порушення СП ТОВ «Фтак лізинг» правил діяльності відповідно до вимог чинного законодавства. За твердженнями відповідача, позивач є суб'єктом господарювання, який за своїм статусом не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги учасникам ринку. Відтак, до СП ТОВ «Фтак лізинг» правомірно застосовано заходи впливу за порушення законодавства про фінансові послуги.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), складено акт про правопорушення, вчинене СП ТОВ «Фтак лізинг» на ринку фінансових послуг» від 20.11.2017 р. № 2111/16-3/13. Вказаним актом встановлено порушення Товариством п.2.3, п.2.5 розділу 2, п.4.1 розділу 4, п.5.2 розділу 5 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 р. № 27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 р. за № 431/9030, а саме - неподання до Нацкомфінпослуг звітних даних за ІІІ квартал 2017 року.
Відповідачем 21.11.2017 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення направлено на адресу СП ТОВ «Фтак лізинг» вказаний акт та повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про фінансові послуги.
18.12.2017 р. Нацкомфінпослуг на підставі акту про правопорушення прийнято постанову № 1354/2111/16-3/13П, якою до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 грн. Постанова направлена на адресу відповідача 20.12.2017 р.
За результатами адміністративного оскарження 30.01.2018 р. відповідачем прийнято розпорядження № 137, яким рішення про застосування заходів впливу залишено без змін, а скаргу СП ТОВ «Фтак лізинг» - без задоволення.
Позивач вважає, що спірна постанова прийнята відповідачем з порушенням вимог законодавства, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд враховує наступне.
Згідно пунктів 1, 2, 3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 р. № 1070, Національна комісія є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Основними завданнями Нацкомфінпослуг є здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-ІІІ (далі - Закон № 2264-ІІІ).
Відповідно до п.1 ст.1 Закону № 2264-ІІІ визначено, що фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Згідно з п.12 ч.1 ст.28 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
Частиною 1 ст. 39 Закону № 2664-III передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Перелік заходів впливу, які може застосовувати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначено ст. 40 Закону № 2664-III.
Приписам наведеної норми кореспондують положення пункту 2.1 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.12р. № 2319, зареєстрованого в Мін'юсті 18.12.12р. за №2112/22424 (далі - Положення № 2319), яким визначено, що Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу, як накладання штрафу в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону № 2664-ІІІ Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.42 Закону № 2664-ІІІ про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи-підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф (частина друга). Посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг (частина шоста).
В свою чергу, Положенням № 2319 встановлено, що виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта (пункт 4.2). Днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення. Акт про правопорушення складається та підписується в двох примірниках не пізніше 15 робочих днів з дати виявлення порушення законодавства про фінансові послуги (пункт 4.3). Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення (пункт 4.9).
Позивач посилається на порушення відповідачем строку складення акту про правопорушення, а тому вважає, що зазначений акт не є належною підставою для оскарженої постанови відповідача, на що суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4.3 Положення № 2319 днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення.
Пунктом 4.4 Положення № 2319 передбачено, що справу про правопорушення не може бути порушено, а наявна в провадженні справа про правопорушення підлягає закриттю в разі, зокрема, якщо з дня вчинення порушення минуло три роки; порушення строку для прийняття рішення про застосування заходу впливу. Перелік підстав, визначених п. 4.4. Положення щодо неможливості порушення справи або закриття наявної в провадженні справи є вичерпним.
Разом з тим, п. 4.5 вказаного положення визначено, що Нацкомфінпослуг як колегіальний орган приймає рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення, протягом 60 календарних днів з дня порушення провадження у справі про правопорушення.
Як вбачається із матеріалів справи, справу про правопорушення відносно позивача порушено 20 листопада 2017 року (дата складання акту про правопорушення), а спірна постанова прийнята відповідачем 18 грудня 2017 року, тобто в межах встановлених законодавством строку для його прийняття.
Відтак, доводи позивача стосовно порушення строку складання відповідачем акту про правопорушення не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи.
Стосовно доводів позивача про те, що Товариство не є фінансовою установою, оскільки не має відповідної ліцензії, а тому до нього не можуть застосовуватися правила подання звітності та штрафні санкції згідно з Законом № 2664-ІІІ, суд зазначає наступне.
Ст.41 Закону України № 2664-ІІІ Нацфінкомпослуг наділена правом застосування до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
Згідно з п.7 ст.1 Закону № 2264-ІІІ учасники ринку фінансових послуг - особи, які відповідно до закону мають право надавати фінансові послуги на території України; особи, які провадять діяльність з надання посередницьких послуг на ринках фінансових послуг; об'єднання фінансових установ, включені до реєстру саморегулівних організацій, що ведеться органами, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг; споживачі фінансових послуг. Законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг можуть визначатися інші учасники ринків фінансових послуг.
Позивачем до позовної заяви додано витяг з реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги. В зазначеному реєстрі СП ТОВ «Фтак Лізинг» значиться за № 140.
Враховуючи викладене, доводи позивача в цій частині спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242, 243, 245, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Спільного українсько-американського підприємства з іноземними інвестиціями у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінанси та кредит лізинг» (04053, м. Київ, вул. Обсерваторна, 17А, код 31113529) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко